zmień miasto

Jak wybrać przedmioty maturalne?

Wybór przedmiotów maturalnych jest problemem, który dotyka praktycznie każdą osobę podchodząca do egzaminu dojrzałości. Nic w tym dziwnego, ponieważ są to decyzje bardzo przyszłościowe i ważne dla nas samych. Mimo długiego czasu na złożenie deklaracji, wiele osób popełnia błąd i chce zrezygnować z tego, co już postanowione. Jest jeszcze sposób na zmianę decyzji.

Składanie deklaracji maturalnych skończyło się 30 września, ale będzie szansa jeszcze zmienić zdanie w styczniu.

Składanie deklaracji maturalnych odbywało się do 30 września dla licealistów i uczniów technikum. Jeśli ktoś czuje, że musi coś wykreślić lub dodać to swojej listy to nic straconego. Kolejna tura, w której będzie można zmienić swoją decyzję, nastąpi w styczniu. Dlatego już warto zastanowić się poważnie na tym, co będziemy zdawać na maturze.

Na czym oprzeć wybór przedmiotów maturalnych? Przede wszystkim na własnych zainteresowaniach. Nie musimy patrzeć koniecznie na fakultety, które mamy w szkole. Nawet do egzaminu rozszerzonego możemy się w dużej części przygotować sami. Wystarczy do tego tylko chęć do pracy.

Nie powinniśmy jednak przesadzać, ponieważ czasami nie ma czasu na osiągnięcie pewnych celów. Wtedy warto spojrzeć na sytuację trochę inaczej, bardziej przyszłościowo. Lepiej w takim przypadku poszukać interesujących nas kierunków studiów, żeby dobrać przedmioty maturalne pod nie. To jest dobra okazja do tego, żeby wziąć sobie nawet więcej egzaminów niż wcześniej zakładaliśmy.

Pomyśleć można w tej sytuacji, że przecież nie da się zdać tylu przedmiotów na raz. No nie da się, ale w przypadku matury sprawa wygląda tak, że na co najmniej 30% musimy zaliczyć przedmioty, do których podchodzimy na poziomie podstawowym. Dodatkowo, należy podejść do jednego egzaminu w trybie rozszerzonym, a reszta jest po prostu fakultatywna.

Taka strategia pozwoli nam na duże możliwości przy pójściu na studia, ponieważ zyskamy możliwość wyboru przedmiotów do rekrutacji, które dadzą nam najwięcej punktów. Warta polecenia jest w tej sytuacji matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Pomysł może wydać się absurdalny dla niektórych osób, ale można na to spojrzeć też trochę inaczej. Jest to tak naprawdę przedmiot, który w najprostszy sposób pomoże zdobyć dużą ilość punktów, a na dodatek prawie każdy kierunek studiów bierze go pod uwagę, więc warto korzystać.

Ostatnią rzeczą, o której warto pamiętać, jest zdawanie języka obcego na poziomie rozszerzonym, ponieważ to także może nam w znacznym stopniu pomóc w dostaniu się na studia. Nawet jeśli zdobyliśmy marną ilością punktów, gdyż często przy kierunkach studiów każdy procent jest liczony razy 0,5 w przypadku egzaminu na poziomie podstawowym, a razy 1 przy rozszerzonym. Dlatego własnie warto tę sprawę dobrze przemyśleć.

PW

fot. Pexels.com

Ciekawe artykuły
Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama