zmień miasto

Jak z powodzeniem przetrwać ostatni rok w szkole?

Nadszedł moment powrotu do szkoły. Pora pożegnać wakacje i wrócić do rzeczywistości, skupić się na nauce i sprostać własnym oczekiwaniom, ale, jeśli odpowiednio się postarasz, już za niecały rok czekają cię cztery miesiące upragnionego spokoju i wolności. Jak odpowiednio przygotować się do matury, a przy tym nie stracić głowy, znajomych i mieć czas na przyjemności? Przeczytaj nasze wskazówki!

zeszyt

WRZESIEŃ - LISTOPAD

1) Zaopatrz się w organizer lub czysty notes.

Zadbaj o to, by mieć go zawsze ze sobą. Zapisuj tam ważne terminy związane ze szkołą, a codziennie po powrocie do domu twórz listę rzeczy, które musisz zrobić - zacznij od tej najbardziej niechcianej. Odhaczaj punkty, które udało ci się wypełnić, nawet jeśli miałyby to być drobnostki takie jak rozwieszenie prania czy zrobienie zadania z angielskiego. Zyskasz dzięki temu poczucie produktywności i wyrobisz w sobie nawyk organizowania czasu.

2) Pamiętaj, że masz jeszcze czas.

Skupiaj się na lekcjach w szkole w maksymalnym stopniu i wykonuj zadania domowe na bieżąco. W pierwszym semestrze mozesz nie czuć jeszcze presji zbliżającego się egzaminu dojrzałosci, dlatego warto poświęcić czas zagadnieniom omawianych aktualnie na zajęciach. By jak najlepiej je przyswoić i nie zawracać sobie nimi głowy w kwietniu, postaraj się opanować je w sposób "bezbolesny", właśnie poprzez czynny udział w lekcji i krótką, ale efektywną pracę w domu.

3) Zachowaj jeden wieczór tylko dla siebie.

Niech będzie to piątek lub sobota. Idź do kina, na imprezę, zrelaksuj się, zapomnij o maturze. Balans między obowiązkami i przyjemnościami jest niezwykle istotny. Jeśli czujesz się pewnie z nauką, podaruj sobie więcej czasu wolnego. Organizuj swój tydzień zgodnie z obecnym nastawieniem, jeśli masz gorszy czas, odpuść sobie na trochę i naładuj akumulatory na później, by rozpocząć od nowa w pełnej mobilizacji.

4) Poszukaj notatek z poprzednich lat edukacji.

Nie musisz wywracać domu do góry nogami, ale warto przy jakiejś okazji wyciągnąć z szaf stare zeszyty i podręczniki. Popytaj starszych kolegów o notatki lub własnoręcznie sporządzone repetytoria, które im pomogły. Możesz nabyć też samouczki proponowane przez wydawnictwa, ale może okazać się, że nie lubisz się z nich uczyć, a część zawartości jest po prostu niepotrzebna.

GRUDZIEŃ - LUTY

5) Święta, studniówka, ferie

To bardzo przyjemny czas, ale i pełen rozproszeń. Nie zaniedbuj rodziny i przyjaciół, nie wyrzucaj sobie, że nie siedzisz na książkami od rana do nocy. To bardzo ważny moment: musisz uniknąć momentu paniki spowodowanej nadchodzącą maturą. Pamiętaj także, że mimo że jakiś etap twojego życia się kończy, nie oznacza to wcale pożegnania ze wszystkimi znajomymi i nawykami. Nie daj się emocjom, pracuj dalej.

6) Wysypiaj się.

Z wypoczętym organizmem przyswoisz większą ilość wiedzy, niż ze zmęczonym umysłem, choćby był wypełniony po brzegi informacjami wkuwanymi do późnej nocy. Musisz o tym pamiętać aż do końca sesji maturalnej: na egzamin lepiej przyjść wyspanym i uboższym o kolejną z rzędu lekturę notatek, niż naładowanym energetykami i z plączącym się ze zmęczenia językiem.

7) Powtórki i priorytety

Muszą być dobrze zorganizowane. Ta umiejętność powinna ci być już znana po miesiącach drobnego planowania. Jeśli nie lubisz długo siedzieć nad książkami, niech będzie to pół godziny dziennie, i tylko jedno lub dwa zagadnienia z historii czy chemii. Skupiaj się na przedmiotach, z których będziesz podchodzić do egzaminu, reszta to tylko dodatek. Jeśli planujesz powtarzać przez dłuższy czas, pamiętaj, by na każde 45 minut nauki poświęcić 15 odpoczynku. Ucz się w wywietrzonym, cichym pokoju, spaceruj, jeśli czujesz zdrętwienie lub ból pleców. Wycisz na ten czas telefon.

MARZEC - MAJ

8) Zachowaj balans.

Kolejne rozproszenia, kolejne przyjemności, które nie mają nic wspólnego ze stosem książek i notatek. Masz prawo czuć frustrację: wyrzeczenia związane z klasą maturalną przyjemne nie są. Nie marnuj jednak czasu na złe emocje, zmobilizuj się, skup na trzymanej w rękach lekturze czy opracowaniu, doczytaj do końca rozdział i wyjdź z domu na jakiś czas. Wyprowadź psa albo idź na rower, dotleń się i wróć do nauki.

9) Nie panikuj - rozmawiaj.

Matura tuż, tuż. Toniesz w książkach i zaczynasz powątpiewać we wszystkie swoje umiejętności. Jeśli nie masz planów, co zrobić ze sobą od czerwca, czujesz się jeszcze gorzej. To czas na wzięcie głębokiego oddechu, rozmowę z kimś bliskim, kto jest w stanie cię wesprzeć. Pamiętaj, że tysiące twoich rówieśników przechodzą dokładnie to samo!

10) Majówka

Odejdź od biurka na dwa dni przed pierwszym egzaminem. Wiesz już wszystko, czego można się było nauczyć przez te kilka miesięcy, a gwałtowne powtórki w krótkim terminie są w stanie tylko namieszać w głowie. Jedz zdrowo i lekko, pij dużo wody, wybierz się na spacer. Przygotuj ubrania, które założysz oraz wszystkie potrzebne ci przybory i dokumenty. Pamiętaj o wysypianiu się!

Matura to jeden z pierwszych poważnych egzaminów czekających w dorosłym życiu. Oczywiście każdy chciałby zdać ją jak najlepiej, za pierwszym razem, i jest to całkowicie wykonalne. Tak długo, jak będziesz wierzyć we własne uzdolnienia i rozsądnie gospodarować czasem, możesz mieć pewność, że czeka cię sukces. Do dzieła!

fot. pixabay.com/Engin_Akyurt

Ciekawe artykuły
Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama