Jak zapamiętać prezentację maturalną?

2010-05-06 23:13:17
Jedną z najczęstszych obaw maturzystów przed maturą ustną języka z polskiego jest strach, że zapomną treść  swojej prezentacji. Dlatego radzimy Wam jak zapamiętywać, by na egzaminie wypaść śpiewająco.

Najważniejsze – przygotuj prezentację samodzielnie i odpowiednio wcześniej

To banał, ale jednocześnie nasza pierwsza i najważniejsza rada. Jeżeli samodzielnie przygotujesz prezentację, to będziesz doskonale znał jej strukturę, bo będzie dla Ciebie intuicyjna.  Jeżeli na dodatek zmobilizujesz się, by przygotować prezentację odpowiednio wcześniej,  będziesz miał dużo czasu, by dopracować ją w najmniejszych szczegółach.

Nie pisz całego tekstu

Nie ma sensu pisania skryptu z tego, co zamierzasz powiedzieć. Postaraj się raczej zrobić bardzo dokładny konspekt, gdzie punkt po punkcie zapiszesz, co zamierzasz powiedzieć. Uchroni Cię to przed uczeniem się zwrotów i zdań na pamięć, więc łatwiej będzie Ci wybrnąć z sytuacji, kiedy się zgubisz.

Podziel prezentację na części

Wyraźnie wyodrębnij sobie najpierw wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Potem każdy z tych punktów podziel na mniejsze podpunkty. W ten sposób usystematyzujesz sobie tekst, w razie czego przypomnisz sobie kartkę, na której spisałeś konspekt.

Ucz się małymi kroczkami

Nie staraj się zapamiętać wszystkiego na raz. Rozplanuj sobie naukę. Najpierw utrwal wstęp, potem cześć rozwinięcia. Powtórz obie te części i dopiero kiedy upewnisz się, że je utrwaliłeś, przejdź do zapamiętywania następnej.

Mów na głos

Nie ograniczaj się do powtarzania tekstu swojej prezentacji w myślach, mów go na głos. Po pierwsze upewnisz się, że mieścisz się w regulaminowym czasie, a po drugie – utrwalisz sobie sposób mówienia, wyćwiczysz intonację i gestykulację.

Przygotuj inne materiały

Poświęć dużo uwagi dodatkowym materiałom, które możesz mieć ze sobą podczas prezentacji. Zarówno prezentacja multimedialna, jak i papierowe plansze, jeśli będą dobrze przygotowane, to pomogą Ci zapamiętać kolejność i treść kolejnych części Twojego wystąpienia.

Zrób show dla rodziny i przyjaciół

Na kilka dni przed maturą ustną zrób próbę generalną. Przedstaw swoją prezentację osobom, do których masz zaufanie. Nie będziesz się wtedy bardzo denerwować, przećwiczysz sobie całość i na dodatek usłyszysz może jeszcze ostatnie uwagi, które pozwolą Ci poprawić prezentację.
 
Joanna Jaszczak
(joanna.jaszczak@dlastudenta.pl)
Słowa kluczowe: prezentacja maturalna matura ustna egzamin ustny język polski nauka materiały jak wypaść zapamiętać

Prezentacja maturalna - Matura od A do Z

Prezentacja maturalna - jak wybrać temat?

Wybierając temat prezentacji maturalnej, koniecznie zwróćcie uwagę na dostępność materiałów pomocniczych oraz literatury przedmiotu i podmiotu.

Jak przygotować prezentację na maturę?

Matura ustna z języka polskiego to dla większości maturzystów pierwszy ustny egzamin w życiu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Matura 2020 - jak się przygotować

Nie czekaj, aż zakwitną kasztany!

Jak odwołać się od wyników matury? [Poradnik 2020]

Czyli, co mogę zrobić, gdy mam wątpliwości dotyczące wyników egzaminu dojrzałości?

Co musisz wiedzieć o maturze międzynarodowej?

Jak wygląda nauka w programie matury międzynarodowej (IB)?

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Jak przygotować prezentację na maturę? - prezentacja maturalna język polski jak przygotować poradnik rady czas przekaz komisja ocena

Matura ustna z języka polskiego to dla większości maturzystów pierwszy ustny egzamin w życiu.