Jak zostać fizjoterapeutą?
2023-05-12 09:11:41W zawodzie fizjoterapeuty niezwykle istotne jest uprzednie przygotowanie z zakresu diagnostyki funkcjonalnej, jak i metod pracy z ciałem pacjenta. Chcąc podjąć się tego zadania, niezbędne będzie ukończenie szkoły, jaką są studia na kierunku fizjoterapia. Jakie zawody mogą wykonywać absolwenci fizjoterapii i co jest warunkiem ukończenia studiów? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć.
- Fizjoterapia - studia przygotowujące do wykonywania zawodu fizjoterapeuty
- Studia fizykoterapii - przebieg i zakres przedmiotów
- Jakie zawody można wykonywać po skończeniu tego kierunku?
Fizjoterapia -
studia przygotowujące do wykonywania zawodu fizjoterapeuty
Fizykoterapia jest kierunkiem cieszącym się sporą popularnością i to zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Zanim jednak podejmie się decyzję o pójściu na takie studia, warto byłoby dowiedzieć się czegoś na ich temat. Przede wszystkim, dobrze byłoby zaznajomić się z przebiegiem studiów oraz z zakresem realizowanych zagadnień.
Studenci kwalifikują się do rozpoczęcia toku nauczania, jakim są studia jednolite magisterskie na podstawie złożenia wymaganych dokumentów. Te oprócz danych personalnych powinny zawierać pozytywnie zdany egzamin maturalny z zakresu biologii, fizyki, chemii, matematyki, lub informatyki.
Studia fizykoterapii - przebieg i zakres przedmiotów
Fizykoterapia to kierunek zaliczany do obszaru nauk medycznych. Ma także sporo wspólnego z kulturą fizyczną. Student kształcący się na wspomnianym kierunku będzie uczestniczył zarówno w zajęciach teoretycznych, jak i praktycznych. Konieczne będzie zgłębianie przedmiotów z zakresu anatomii człowieka, biologii medycznej, a także terapii manualnej.
Przyszły fizykoterapeuta musi liczyć się także z udziałem w praktykach, które mogą odbywać się na przykład w przychodniach czy szpitalach. Dzięki temu student zdobędzie wiedzę na temat tego, jak wygląda fizjoterapia kliniczna w przypadku różnego rodzaju chorób. Mowa tu między innymi o schorzeniach układu ruchu, ale również o chorobach kardiologicznych czy ginekologicznych. Na każdej uczelni proces kształcenia może przebiegać nieco inaczej, dlatego każdy kandydat powinien zapoznać się ze szczegółowym planem studiów w konkretnej placówce.
Z całą pewnością ogromnym atutem ukończenia studiów na kierunku fizjoterapii jest możliwość wybrania trybu stacjonarnego lub zaocznego. To pzowala młodym ludziom na samodzielne utrzymywanie się na terenie Poznania, wykonując w ciągu tygodnia obowiazki zawodowe.
Jakie zawody można wykonywać po skończeniu tego kierunku?
Po zakończeniu studiów na kierunku fizykoterapia, można podjąć pracę zarówno w publicznych, jak i niepublicznych placówkach zdrowia. Mowa tu między innymi o przychodniach, szpitalach, sanatoriach czy domach opieki. Absolwenci studiów fizykoterapeutycznych mogą również znaleźć zatrudnienie w gabinetach odnowy biologicznej, a także w placówkach sportowych czy na siłowni. Nic nie stoi również na przeszkodzie temu, aby podjęli oni pracę w gabinecie rehabilitacyjnym. Możliwe jest założenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług z szeroko pojętej fizykoterapii.
Zawód fizjoterapeuty to coraz częściej wykonywana praktyką, która z roku na rok cieszy się ogromną popularnością. Wpływ ma na to nie tylko zwiększona liczba schorzeń kręgosłupa spowodowana siedzącym trybem życia. To również zasługa większej świadomości pacjentów na temat swojego zdrowia. Warto zapoznać się z oferta jednolitych studiów magisterskich i postawić na zawód przyszłości. Serdecznie zapraszamy na naszą stronę uczelni: https://wseit.edu.pl/fizjoterapia.html
Artykuł Partnera
fot. uczelnia WSEiT