Jak zostać programistą? Obalamy 5 mitów!

2020-07-31 09:46:52

Jeśli jesteś w liceum lub technikum albo na początku studiów i myślisz o tym, co robić, aby zarobić, to to jest dobry moment, aby pomyśleć o karierze... programisty.

Wysokie zarobki, ogromna swoboda, możliwość realizacji wyjątkowych projektów dla największych marek na świecie od zera - czy trzeba wymieniać dalej? Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości, poznaj 5 najpopularniejszych mitów, jakie narosły wokół potencjalnych kandydatów na programistów.

Jak zostać programistą

1. Programowanie jest tylko dla mężczyzn

Nie. Kobiety równie dobrze odnajdują się w IT, zarówno w roli programistek, jak i UX designerek czy testerek oprogramowania. Na ten moment JESZCZE nie dominują - w USA i Europie to ok. 19% wszystkich pracowników. W Polsce kobiety to już 30% spośród specjalistów IT, a na kursach programowania w Software Development Academy jest aż 37% kursantek, więc będzie nas coraz więcej. Każda z nas zatem może się sprawdzić oraz osiągnąć sukces zawodowy i finansowy jako specjalista IT

2. Specjalista IT musi skończyć studia

Nie. Kiedyś rzeczywiście dyplom uczelni otwierał wiele drzwi dla świeżo upieczonych informatyków. Dziś programista nie musi mieć wykształcenia wyższego. Zapotrzebowanie na pracownika w branży IT jest tak duże, że w zupełności wystarczy Ci zaliczenie certyfikowanego kursu programowania w trybie zdalnym. Tutaj “papierki z uczelni” nie będą Ci potrzebne. Dyrektorzy HR i rekruterzy przede wszystkim stawiają na doświadczenie i portfolio.

3. Matematyka jest potrzebna programistom

Nie. Rzeczywiście, analityczne i logiczne myślenie na pewno się przyda, jak w każdym innym zawodzie i przyspieszy proces nauki programowania. Jednak oprócz logiki matematyka nie będzie Ci potrzebna do tego, by zostać programistą front-end lub back-end developerem.

4. Szkolenia dla programistów są tak drogie, że nie opłaca się ich kupować

Nie. Szkolenia dla programistów to nie koszt, a inwestycja. W pięć lat po ukończeniu kursów, zdobyciu certyfikatu i rozpoczęciu pracy w roli web developera 80% programistów zarabia ponad 10 000 PLN brutto. Średnie miesięczne wynagrodzenie specjalistów IT w zależności od ich poziomu doświadczenia to nawet 18 000 PLN brutto. Najlepsi team leaderzy w IT co miesiąc na swoje konto otrzymują przelew w wysokości 40 000 PLN brutto. Mało?

Dobre szkolenie w trybie zdalnym dla adeptów sztuki programowania z wirtualnymi warsztatami na żywo z wykładowcą i indywidualnymi konsultacjami z trenerami online może kosztować od 9 000 do 16 000 PLN. Możemy łatwo policzyć, że taka inwestycja w kurs programowania zwróci się nam w przeciągu pierwszych kilku miesięcy pracy w IT. W skrócie: to się opłaca.

5. Programista musi znać angielski

Nie. Znajomość języka angielskiego na pewno ułatwi pracę początkującemu programiście i na poziomie B1 poradzisz sobie świetnie z podstawami kodowania. Nie jest to jednak niezbędne. W końcu nawet podczas nauki programowania poznasz nowe słówka i zwroty, dzięki czemu szybko podciągniesz się językowo.

Do tego jest mnóstwo tanich lub nawet bezpłatnych form nauki tego języka, które pomogą Ci rozwinąć się w świecie developerów. Aplikacje mobilne do nauki angielskiego, oglądanie seriali na Netflixie bez lektora i napisów po polsku, kanały edukacyjne na YouTube… Dzięki tym i innym narzędziom szybko złapiesz językowego bakcyla.

Czy warto zostać programistą?

Największe mity obalone, więc możemy z pełną świadomością powiedzieć: warto. Szczególnie, jeśli jesteś na początku swojej kariery zawodowej, warto myśleć o tym, aby rozwijać się w kierunku programowania. Jeśli czujesz, że to dobry wybór, wybierz swoją ścieżkę rozwoju w IT w trójmiejskiej szkole programowania Software Development Academy.

Artykuł Partnera

fot. pexels.comKomentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Próbna matura Nowa Era 2021 - WOS i matematyka na poziomie rozszerzonym

Piąty dzień próbnych egzaminów Nowej Ery został zaplanowany na 13 stycznia 2021 roku.

Próbna matura Nowa Era 2021 - matematyka i historia

Drugi dzień próbnych egzaminów Nowej Ery został zaplanowany na 8 stycznia 2021 roku.

Próbna matura Nowa Era 2021 - harmonogram

Egzaminy próbne z Nową Erą odbywać się będą od 7 do 14 stycznia 2021 roku.

Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku rozpoczęła rekrutację na semestr letni 2020/2021 Gdańsk

Zobacz, jakie kierunki niestacjonarne I i II stopnia oraz podyplomowe oferuje Uczelnia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Próbna matura Nowa Era 2021 - chemia i język polski rozszerzony

Czwarty dzień próbnych egzaminów Nowej Ery został zaplanowany na 12 stycznia 2021 roku.

Próbna matura Nowa Era 2021 - język angielski i niemiecki

Trzeci dzień próbnych egzaminów Nowej Ery został zaplanowany na 11 stycznia 2021 roku.

Nowe wymagania na maturze 2021. W Planach są już konsultacje społeczne projektu zmian

Dlaczego zostają wprowadzone zmiany i na jakim etapie są prace?

MATURA 2020 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane