zmień miasto

Jak zwalczyć egzaminacyjny strach?

Do matury 2018 zostało jeszcze pół roku, jednak próbne egzaminy czekają uczniów trzecich klas liceum i czwartych technikum dużo szybciej. Właśnie u wielu osób w tym okresie pojawia się strach, który niestety jest nieunikniony, ale też wiążę się z dużą ilością przeszkód, a także niewygód, które nie pozwalają nam się spokojnie przygotować. Jak sobie z tym poradzić?

Wiele osób przed maturą jest zestresowanych, co powoduje, że wyniki egzaminów są duże niższe.

Przede wszystkim warto wiedzieć o tym, że strach nie jest niczym złym. Niektóre typy stresu mogą nawet nam pomóc, a nie przeszkodzić. Działa to w ten sposób, że zyskujemy motywację do pracy i nauki, która jest niezbędna do sukcesu. Niestety, czasami działa to zupełnie w drugą stronę, co sprawia, że do głowy nie wchodzi nam zupełnie nic.

Taki strach można zwalczyć na wiele sposobów, ale powinniśmy zacząć od głównej przyczyny, czyli braku wiary w siebie. Każdy w swoim życiu odnosi sukcesy i porażki, ale lepiej skupić się na tych pozytywnych osiągnięciach. Jeśli będziemy dużo o nich myśleć, zdamy sobie sprawę, że potrafimy coś zrobić samodzielnie. To pozwoli zyskać nam więcej pewności siebie.

Kolejna rzeczą jest wymyślenie sobie rytuału, czyli czynności, która pozwala nam się w prosty i szybki sposób odstresować. Jest to konieczne, ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że więcej stresu mamy przed egzaminem niż w jego w trakcie. Dlatego musimy sprawić, żebyśmy mniej o tym myśleli.

Istnienie dużo metod w tej sytuacji. Ludzie słuchają muzyki, czytają książki lub robią jeszcze inne rzeczy, które pozwalają im się odstresować. Niektórzy też rozmawiają i opowiadają sobie wzajemnie żarty. Jeśli czujesz, że potrzebujesz towarzystwa, poproś kogoś z rodziny, żeby poszedł z Tobą. To nie jest żaden wstyd.

Pamiętajmy o tym, że wszystko siedzi w naszych głowach. Jeśli uda nam się to skutecznie zwalczyć, nasze wyniki będą dużo lepsze, a egzaminy przestaną być takie straszne. Najważniejszą dla nas kwestią powinien stać się fakt, że niezdany test to nie jest koniec świata. Myślenie w ten sposób także pomaga się zrelaksować.

PW

fot. Pexels.com

Ciekawe artykuły
Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama