Jaką uczelnię wybrać? Sprawdź międzynarodowe akredytacje!

2020-11-25 10:31:11

Jaką uczelnię wybrać? Wybierz taką, która da ci wykształcenie poszukiwane i cenione na rynku. Pytanie jednak, jak taką uczelnię zidentyfikować? To wcale nie jest takie trudne. Mamy dla ciebie uniwersalną wskazówkę. Są nią posiadane przez daną szkołę międzynarodowe akredytacje.

Studenci Akademi Finansów i Biznesu Vistula

Programy kierunków studiów na polskich uczelniach są regularnie oceniane przez Polską Komisję Akredytacyjną. Pozytywna opinia dowodzi, że dany program spełnia stawiane wymagania i standardy w określonym zakresie. Ocena PKA jest obowiązkowa i wszystkie uczelnie w Polsce poddają się jej co kilka lat.

Jeśli zastanawiasz się, jaką uczelnię wybrać, zwróć jednak uwagę na akredytacje międzynarodowe.

Świadczą one przede wszystkim o najwyższej jakości kształcenia w danym obszarze, ale także o tym, że uczelnia jest otwarta na świat, ma programy w języku angielskim, zatrudnia zagranicznych wykładowców.

Akredytacja - znak najwyższej jakości

Akredytacja to dobrowolne poddanie się ocenie instytucji akredytującej, która ma stwierdzić spełnianie wysokich standardów. Jej uzyskanie jest procesem żmudnym i skomplikowanym. Trudno ją uzyskać, ale łatwo stracić. Każda akredytacja jest przyznawana na określony czas, po którym następuje kolejny audyt. Uczelnia musi nieustannie dostosowywać się i nadążać za uwagami instytucji akredytacyjnych.

– Certyfikat stanowi o konkurencyjności i przede wszystkim wiarygodności uczelni na rynku – podkreśla dr inż. Elżbieta Kopciuszewska, wykładowczyni na kierunku Zarządzanie w Akademii Finansów i Biznesu Vistula. – Każda akredytacja kończąca się uzyskaniem certyfikatu to świadectwo zapewnienia wysokiego poziomu jakości – dodaje. – W przypadku Vistuli jest to jakość przekładająca się na satysfakcję potwierdzenia efektów uczenia się w uzyskaniu konkurencyjności naszych absolwentów na rynku pracy.

Wymierne korzyści

Studenci Akademi Finansów i Biznesu Vistula cenią sobie, że uczelnia, jako jedna z niewielu w Polsce,  posiada akredytację ACCA – The Association of Chartered Certified Accountants, która jest największą, najbardziej prestiżową i najszybciej rozwijającą się, międzynarodową organizacją zawodową dla specjalistów z zakresu finansów, rachunkowości i zarządzania. Więcej o akredytacji ACCA możecie przeczytać tutaj:

Studia na uczelni realizującej akredytowany przez ACCA program umożliwiają nie tylko zdobycie dyplomu renomowanej szkoły wyższej, ale przede wszystkim zdobycie kompleksowej i praktycznej wiedzy z zakresu finansów i rachunkowości oraz zarządzania.

Dzięki temu, że Vistula posiada tę akredytację absolwenci kierunku finanse i rachunkowość (https://www.vistula.edu.pl/kierunki-studiow/studia-i-stopnia/studia-licencjackie/finanse-i-rachunkowosc) mają możliwość zdobycia zwolnień ze wszystkich egzaminów ACCA na poziomie Fundamentals. Mogą szybciej rozpocząć proces zdobycia kwalifikacji zawodowej ACCA i stać się członkiem tej międzynarodowej organizacji certyfikującej specjalistów z zakresu rachunkowości oraz finansów. – Nasi studenci dzięki tej akredytacji łatwiej zdobywają pracę, zarówno w Polsce jak i poza jej granicami – zaznacza dr hab. Mirosław Bojańczyk, prof. Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Kwalifikacja zawodowa ACCA jest doceniana przez pracodawców na całym świecie. Jej posiadanie zwiększa szansę na awans na kierownicze stanowisko oraz sukces zawodowy.

Niewykle cenioną akredytacją jest także PMI GAC PMI (https://www.vistula.edu.pl/o-nas/aktualnosci-i-wydarzenia/aktualnosci/kierunek-zarzadzanie-w-afib-vistula-zostal-wyrozniony-akredytacja-gac), którą przyznaje Global Accreditation Center for Project Management Education Programs. Został nią wyróżniony kierunek Zarządzanie w AFiB Vistula (https://www.vistula.edu.pl/kierunki-studiow/studia-i-stopnia/studia-licencjackie/zarzadzanie). To świadectwo wysokiej jakości kształcenia w obszarze zarządzania projektami. Świadczy o głębokim zaangażowaniu uczelni w ciągłą ocenę i doskonalenie jakości kształcenia w tym obszarze. Absolwenci Vistuli mogą być więc pewni, że posiadają wiedzę i umiejętności niezbędne do odniesienia zawodowego sukcesu.

To się wszystkim opłaca

Informacja o posiadanych akredytacjach wiele mówi o samej uczelni. Rynek pracy to docenia. Instytucja jest bardziej widoczna na świecie, a co za tym idzie inne uczelnie chętnie nawiązują z nią współpracę. To oznacza możliwość wymiany doświadczeń z najlepszymi. Otwiera też drogę do wspólnych projektów, zawierania umów o wspólnie prowadzonych studiach oraz dwustronnym uznawaniu dyplomów (Double Diploma).

Fantastycznie korzysta z tego Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula, którą wyróżnia na rynku akredytacja THE-ICE (The International Centre of Excellence in Tourism and Hospitality Education - https://www.vistulahospitality.edu.pl/o-nas/aktualnosci-i-wydarzenia/szkola-glowna-turystyki-i-hotelarstwa-vistula-ze-znakiem-najwyzszej-jakosci-uczelnia-zdobyla-akredytacje-the-ice). To jeden z dwóch najważniejszych na świecie certyfikatów przyznawanych uczelniom o takim profilu.

Komisja akredytacyjna doceniła jakość programu kształcenia i kadry na kierunku turystyka i rekreacja, system wspierania studentów, wartość badań naukowych, zarządzanie i współpracę z biznesem. – Akredytacja THE-ICE to stempel najwyższej jakości, rozpoznawalny na całym świecie – mówi Rafał Szmytke, prorektor Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula. – Pracodawcy otrzymują jasny sygnał, że nasi absolwenci są gotowi by objąć kierownicze stanowiska i stawić czoła najbardziej wymagającym wyzwaniom.

Jeśli więc pracodawca w Warszawie, Londynie czy w Paryżu ma do wyboru kilku kandydatów do pracy, zawsze wskaże absolwenta uczelni, która posiada uznawane, uniwersalne międzynarodowe akredytacje.

ip

fot. materiały prasowe Vistula

Słowa kluczowe: Vistula, Akredytacje międzynarodowe, Jak wybrać szkołę wyższą?, Gdzie iść na studia?

Porady - Matura od A do Z

MISH, czyli kierunek dla wymagających

MISH to opcja dla ambitnych, dla którego zdobywanie wiedzy to wielka rozkosz.

Jak wybrać kierunek studiów?

Kilka rzeczy, które musisz przemyśleć zanim podejmiesz decyzję.

Sen a matura - jak uzyskać najlepsze wyniki?

Dowiedz się, dlaczego warto zatroszczyć się o dobry sen i czemu jest aż tak ważny dla naszej pamięci.

Stresujesz się przed maturą? To dobry znak!

Matura, egzaminy, prezentacja ustna i mnóstw materiału do przyswojenia. Czy stres paradoksalnie może pomóc w takiej sytuacji?

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Wyniki matur 2020 - kiedy wyniki egzaminu maturalnego?

Rezultaty matur to kluczowa rzecz w procesie rekrutacji na studia. Ile trzeba czekać na ich ogłoszenie?

Poprawa matury 2020 - harmonogram matur poprawkowych

Jak i kiedy poprawić maturę? Sprawdźmy!

Jak odwołać się od wyników matury? [Poradnik 2020]

Czyli, co mogę zrobić, gdy mam wątpliwości dotyczące wyników egzaminu dojrzałości?

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Maturzysto, wyluzuj! - egzamin dojrzałości matura nerwy sposoby na stres relaks

Wraz z naszymi ekspertami podpowiadamy co robić, żeby na spokojnie podejść do egzaminów i nie dać się nerwom.