Jakie przedmioty są najczęściej wybierane na maturze?

2022-09-09 17:35:28

Na początku każdego roku szkolnego maturzyści stają przed bardzo trudnym wyborem. Mianowicie muszą zdecydować, jakie przedmioty będą realizować na poziomie rozszerzonym. Co uczniowie szkół średnich wybierają najchętniej?

Zobacz też: Praca na studiach dziennych - czy to jest możliwe?

Jakie przedmioty są najczęściej wybierane na maturze?Dlaczego trzeba wybierać przedmioty maturalne?

Zgodnie z wymaganiami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, aby zdać egzamin dojrzałości, należy uzyskać minimum 30% punktów z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym. Kolejnym żądaniem jest przystąpienie do chociaż jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Warto podkreślić, że większość uczelni wyższych bierze pod uwagę punktację z zakresów związanych z danym kierunkiem, dlatego maturzyści realizują zwykle 3-4 programy na poziomie rozszerzonym. Ułatwia to pozytywne przejście rekrutacji na studia, jednak wybór nie jest taki prosty, ponieważ wszystko może zaważyć na dalszej karierze edukacyjnej. Oznacza to, że już na etapie pierwszej klasy szkoły średniej stoimy przed podjęciem decyzji odnośnie do egzaminu maturalnego.

Jakie przedmioty wybierają maturzyści najczęściej?

Podejmując decyzję, związaną z wyborem przedmiotów maturalnych należy zwrócić uwagę na to, aby nie "zamknąć" sobie drzwi do rozwoju w różnych dziedzinach. Tak zwykle dzieje się w przypadku przedmiotów ścisłych. Jak wybrać, żeby zapewnić szeroki wachlarz kierunków? Najbardziej popularny wśród maturzystów jest język angielski na poziomie rozszerzonym. Ten przedmiot według statystyk wybiera aż 57,5% uczniów. Język obcy nowożytny jest najczęściej punktowanym przedmiotem na większości kierunków studiów - nie zamyka więc horyzontów. Drugim w kolejności jest geografia. Do tego egzaminu podeszło prawie 27% zdających. To również tzw. drzwi na większość uczelni. Najmniejszym zainteresowaniem odznacza się matematyka rozszerzona. To z pewnością kandydaci na studia ścisłe lub techniczne.

KD

fot. pexels.com/pl-pl/@cottonbro/

Źródło: studia.pl

Słowa kluczowe: matura 2023, przedmioty maturalne, matura rozszerzona, studia, kierunki studiów

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Zalety i wady lekcji z native speakerem

Czy native speaker to jedyna opcja by mówić dobrze w języku angielskim?

Wyniki matur 2022 - ile osób nie zdało egzaminów?

Przemysław Czarnek: "Egzamin zdało około 10 tysięcy osób więcej niż przed rokiem".

Matura z fizyki 2022 - arkusz i odpowiedzi

Odpowiedzi i arkusz CKE z matury z fizyki 2022

Matura historia 2022 - arkusze i odpowiedzi

Sprawdź, jakie pytania padły na egzaminie!

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Kiedy zostaną przeprowadzone próbne egzmainy maturalne?

CKE wyznaczyło terminy próbnej matury.

Sposoby na zdaną maturę z matematyki! 5 praktycznych porad

Zobacz, jak podejść do matury z matematyki, aby osiągnąć sukces.

Matura 2022 - geografia

Arkusze z zadaniami oraz odpowiedzi na najtrudniejsze pytania z matury 2022.

MATURA 2022 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane