Jakie są najbardziej opłacalne kierunki studiów?

2023-04-19 18:26:23

Wybór studiów może być jedną z najtrudniejszych decyzji w życiu młodego człowieka. Zwłaszcza teraz, gdy istnieje tyle różnorodnych i ciekawych kierunków, w których można się kształcić. Sam dyplom uczelni wyższej nie zagwarantuje jednak zatrudnienia ani zarobków, warto więc zrobić rozeznanie na rynku pracy i zobaczyć, które zawody są najbardziej przyszłościowe i opłacalne. Oczywiście w każdej branży dochody mogą się drastycznie różnić w zależności od specjalizacji oraz miejsca pracy, jednak średnie liczby są możliwe do wyliczenia za pomocą danych statystycznych prowadzonych co roku przez liczne instytucje. Oto kilka kierunków w Polsce, które oferują największe zarobki zaraz po studiach.

Zobacz również: Nietypowe kierunki studiów w Polsce

najbardziej przyszłościowe kierunki studiów

Informatyka

Informatyka to studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskie z obszaru nauk ścisłych i inżynieryjno-technicznych. Jest to bardzo popularny kierunek w ostatnich latach, który dostępny jest na aż 68 uczelniach publicznych oraz prywatnych w trybach stacjonarnych i niestacjonarnych. Perspektywy zawodowe po jego ukończeniu są bardzo szerokie - absolwenci znajdują zatrudnienie jako programiści, testerzy czy administratorzy sieci, a ich zarobki zaraz po studiach wynoszą około 5700 zł brutto. 

Elektronika telekomunikacyjna

Elektronika telekomunikacyjna to interdyscyplinarny kierunek oferujący kształcenie z zakresu nauk ścisłych i technicznych jak matematyka, informatyka, fizyka oraz budowa urządzeń elektronicznych. Absolwenci są specjalistami z zakresu elektroniki profesjonalnej i użytkowej, układów i systemów telekomunikacyjnych, przetwarzania danych i technik informacyjno-pomiarowych. Po ich ukończeniu można znaleźć zatrudnienie w licznych firmach zajmujących się urządzeniami elektronicznymi i telekomunikacyjnymi. Zarobki dla osób nawet z małym doświadczeniem wynoszą około 4900 zł brutto.

Automatyka i robotyka

Automatyka i robotyka to coś dla osób z zacięciem technicznym i zamiłowaniem do projektowania i konstruowania urządzeń. Studia te mają charakter interdyscyplinarny - kształcą w zagadnieniach z dziedziny automatyki (zajmującej się sterowaniem procesami głównie w przemyśle ze zautomatyzowaną produkcją), elektroniki i elektrotechniki. Absolwenci tego kierunku zatrudniani są m.in. w przemyśle maszynowym, spożywczym, chemicznym czy przetwórczym jako konstruktorzy, programiści, projektanci lub technolodzy. Ich zarobki początkowe wynoszą średnio 4700 zł brutto.

Lotnictwo i kosmonautyka

Inżyniera lotnicza i kosmiczna to jedne z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi gospodarek światowych, dlatego po zdobyciu z nich wykształcenia nie trzeba się martwić o zatrudnienie. Niestety dostępy jest tylko na nielicznych uczelniach publicznych i wybranych szkołach wojskowych. Studenci na tym kierunku uczą się samodzielnego projektowania i budowania konstrukcji lotniczych oraz korzystania z nich. Po ich ukończeniu można zdobyć pracę zarówno w lotnictwie cywilnym, jak i wojskowym jako inżynier, technolog-konstruktor i innych stanowiskach w działach konstrukcji i remontowania statków powietrznych. Średnie zarobki z początku wynoszą 4700 zł brutto.

Farmacja

Farmacja to studia z obszaru nauk medycznych i nauk o zdrowiu, których w program kształcenia wchodzą również nauki z dziedzin chemicznych, biologicznych i społecznych. Studenci uczą się m.in. sporządzania, wytwarzania oraz oceny jakości produktów medycznych, przechowywania i wykorzystywania ich, prowadzenia badań nad nimi oraz udzielania rzetelnych informacji na temat artykułów leczniczych. Choć farmacja kojarzy się głównie z pracą w aptece, to absolwenci mogą zdobyć pracę również laboratoriach firm farmaceutycznych i kosmetycznych czy instytucjach inspekcji farmaceutycznych. Zarobki początkowe w tej dziedzinie wynoszą około 4600 zł brutto.

MS

fot. pixabay

źródła: livecareer.pl, otouczelnie.pl

Słowa kluczowe: opłacalne kierunki, kierunek studiów, studia, wybór studiów, zarobki po studiach

Kierunki i rodzaje studiów - Studia na start

Zarządzanie - czego się spodziewać, wybierając te studia?

Zarządzanie jest kierunkiem dosyć uniwersalnym. Sprawdźcie, dlaczego?

Top 3 najpopulaniejszych uczelni w Polsce [Zestawienie]

Zobacz, jakie uczelnie były najczęściej wybierane przez kandydatów w naborach w 2022/2023 roku.

Ekonomia - co warto wiedzieć o studiowaniu tego kierunku?

O czym musisz pamiętać, zanim zdecydujesz się na studia ekonomiczne?

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Na czym polega studiowanie cyberbezpieczeństwa?

Zobacz, jak wygląda studiowanie cyberbezpieczeństwa i czy warto udać się na ten kierunek.

Biologia - co powinieneś wiedzieć o tym kierunku studiów?

Zobacz, czy warto studiować biologię.

Ogrodnictwo - co warto wiedzieć o tym kierunku studiów?

Zobacz, czy studiowanie ogrodnictwa spełni twoje oczekiwania.

MATURA 2023 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane