Jakie są najczęściej popełniane błędy przy wyborze studiów?

2022-10-26 12:40:11

Corocznie edukację na polskich szkołach wyższych rozpoczynają setki tysięcy młodych ludzi. Niestety zawsze znajduje się wśród nich spora grupa osób, które już na początku zdają sobie sprawę, że popełniły błąd przy wyborze kierunku studiów. Dlaczego tak wielu studentów nie jest zadowolonych ze swojej decyzji? Jakimi kryteriami lepiej się nie kierować podczas procesu rekrutacyjnego, aby uniknąć ewentualnego zawodu?

Zobacz też: Jak studenci mogą oszczędzać pieniądze?

Najczęściej popełniane błędy przy wyborze studiów

Najmodniejszy kierunek

Im bliżej procesu rekrutacji na studia, tym większą popularność w wyszukiwarkach internetowych zdobywają konkretne pytania. Niestety wiele osób decyduje się na dany kierunek wyłącznie przez pryzmat mody. Przyszli studenci często zastanawiają się, jakie ścieżki są najchętniej wybierane, które uczelnie są najbardziej oblegane oraz gdzie przyjmuje się najwięcej kandydatów na pierwszy rok. A sugerowanie się tylko takimi kryteriami to poważny błąd. Nie zawsze bowiem to, co akurat jest na czasie, będzie właściwym rozwiązaniem. Niedawno sporym powodzeniem cieszyła się chemia sądowa oraz kryminalistyczna, na którą aplikowały nawet osoby zupełnie niezainteresowane tą dziedziną! Z tego powodu przy wyborze studiów warto wziąć pod uwagę nie tylko atrakcyjność danego kierunku, ale również inne jego aspekty.

Kierunek gwarantujący najlepsze zarobki

Nie jest tajemnicą, że wielu maturzystów wybiera przyszłe studia m.in. w oparciu o potencjalne zarobki po uzyskaniu dyplomu. I nie ma w tym nic złego, dopóki pieniądze nie są jedyną motywacją. Jeśli jednak jedynym argumentem przemawiającym za pójściem na medycynę, prawo, informatykę czy psychologię jest marzenie o otrzymywaniu co miesiąc dużych przelewów na konto bankowe — warto przemyśleć tę decyzję raz jeszcze. W przeciwnym razie istnieje spora szansa, że rozpocznie się naukę na najgorszym i najbardziej frustrującym kierunku z możliwych. Nie każda osoba ma przecież odpowiednie predyspozycje, aby wykonywać dany zawód. Poza tym nie istnieje prawdopodobnie nic gorszego, niż kształcenie się i późniejsza praca w dziedzinie, która znajduje się poza kręgiem własnych zainteresowań.

Taki sam kierunek, na jaki chce pójść bliska osoba

Zdarza się, że młodzi ludzie postanawiają pójść na konkretne studia tylko dlatego, że nie chcą rozstawać się z partnerami lub przyjaciółmi. Niestety nie jest to dobre rozwiązanie. Nawet jeśli dotychczas dzieliło się z drugą osobą wspólne zainteresowania i pasje, to jednak zawsze istnieje możliwość, że podczas nauki na uczelni mogą się one gwałtownie zmienić. Ponadto, pomijając kwestie osobowości oraz wrodzonych umiejętności, oczekiwania w stosunku do danego kierunku bywają nierzadko zupełnie inne. Dla jednej osoby konkretna ścieżka okaże się spełnieniem marzeń, podczas gdy druga pożałuje swojej decyzji już po tygodniu. Warto też pamiętać o tym, że studia to świetny czas na poznawanie innych ludzi i zawieranie nowych znajomości. W związku z tym może się zdarzyć, że pod wpływem nowego otoczenia ktoś zmieni się nie do poznania i przebywanie w jego towarzystwie przestanie sprawiać przyjemność. Dobrze jest zatem wziąć taką ewentualność pod uwagę i zamiast sugerować się wyborem partnerów czy przyjaciół, skupić się na własnych pragnieniach.

Kierunek wybrany przez rodziców

Czasami mówi się o tym, że dzieci, wybierając konkretną ścieżkę zawodową, realizują niespełnione marzenia rodziców lub po prostu czują się w obowiązku, aby kontynuować wielopokoleniową tradycję. Bywają także sytuacje, w których młodzi ludzie aplikują na studia tylko dlatego, że znają kogoś, kto w przyszłości pomoże im zrobić karierę na danym stanowisku. Podążanie tym tokiem myślenia najprawdopodobniej skończy się jednak nie otrzymaniem dyplomu i rozpoczęciem dobrej pracy, ale zmianą kierunku tuż po pierwszym semestrze lub roku. Oczywiście nie oznacza to, że nie można wybrać tej samej ścieżki zawodowej co najbliżsi. Zdarza się przecież, że dzieci podzielają pasje rodziców i chcą kształcić się w identycznej dziedzinie, jednak z pewnością nie jest to reguła. Podczas procesu rekrutacyjnego warto zasięgnąć opinii rodziny o danym zawodzie, ale należy zachować przy tym zdrowy rozsądek i nie podejmować decyzji pod presją ze strony innych.

WG

fot. pexels

Źródło: studia.pl

Słowa kluczowe: student, studia, kierunek studiów, wybór studiów

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Jakie są szanse na dostanie się na studia w 2024 roku?

Zobacz, co jest ważne przy rekrutacji na studia.

7 sposobów na skuteczne przygotowanie się do matury

skutecznie porady jak przygotować się do egzaminu maturalnego

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Rusza 4. edycja programu edukacyjnego dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych "Złote Szkoły NBP"

Hasłem przewodnim czwartej edycji programu jest: "Polski złoty w obiegu od 100 lat - NBP i jego funkcja emisyjna".

Początek roku szkolnego - jak sobie radzić?

Rozpoczęcie szkoły po wakacjach może wiązać się ze stresem.

Studniówka przed maturą: najważniejsze wydarzenie dla każdego maturzysty!

Studniówka jest symbolicznym pożegnaniem z jednym etapem życia i powitaniem drugiego.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane