Jakie wymagania obowiązują na egzaminach maturalnych i ósmoklasisty w 2021 roku?

2021-04-30 11:24:01

W dniu 16 grudnia 2020 roku zostało podpisane rozporządzenie przez Ministra Edukacji i Nauki - Przemysława Czarnka, dotyczące wymagań egzaminacyjnych ósmoklasisty i maturalnych. Co dokładnie się zmieniło?

Zmiany w wymaganiach do egzaminu

Wymagania egzaminacyjne 2021

Podstawową zmiana, jaka nastąpiła to wymagania zakresu wiedzy na końcowym teście. Nie będzie się ona opierać na zagadnieniach z podstawy programowej, tak jak odbywało się to we wcześniejszych latach. Działania podjęte w związku z pandemią COVID-19 i faktem zdalnego nauczania spowodował, że uczniów będą obowiązywać specjalnie stworzone z tego powodu wymagania egzaminacyjne.

Podobnie, jak w 2020 roku, maturzyści nie mają obowiązku podejść do matury ustnej z języka polskiego i obcego. Przystąpić do niej będą mogli tylko absolwenci, którzy potrzebują jej wyniku, aby dostać się na uczelnie zagraniczną. Dodatkową zmianą jest fakt, że uczniowie nie muszą zdawać egzaminu z zakresu rozszerzonego na maturze, aby móc uzyskać świadectwo ukończenia szkoły.

Zobacz też: Konferencja prasowa Ministra Edukacji i Nauki - uczniowie wracają do szkół [WIDEO]

Egzamin ósmoklasisty 2021 - wymagania

Zmiany, które zostały wprowadzone na prośbę nauczycieli, uczniów, jednostek naukowych i stowarzyszeń dotyczą także egzaminu ósmoklasisty. Dotyczą one przede wszystkim zakresu wiedzy, jaki trzeba znać na teście. Z języka polskiego wykreślono książkę "Tędy i owędy" Melchiora Wańkowicza. Na egzaminie z matematyki została ograniczona wiedza na temat działań na pierwiastkach oraz brył przestrzennych. Dodatkowo na sprawdzianie wiedzy z języka angielskiego wykreślono znajomość czasu past perfect oraz mowę zależną.

Wymagania na egzaminie maturalnym w 2021 roku

Oprócz zmian pozwalających na podchodzenie do matury ustnej i rozszerzonej poprawy zostały także nałożone na zakres wiedzy obowiązującej na egzaminie. Największe modyfikacje dotyczą przede wszystkim sprawdzianu z wiedzy z matematyki. Podczas tegorocznych matur zakres wiedzy ma ograniczone wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów oraz całkowicie zostały wykreślone zadania o bryłach obrotowych i te z wymagań IV etapu edukacyjnego dotyczące ostrosłupów. Na maturze z języka obcego obowiązują ograniczenia dotyczące zakresu środków gramatycznych. Oczekiwany jest na nim średni poziom biegłości językowej w wypowiedziach - A2+, a w zakresie rozumienia ze słuchu i tekstów pisemnych - B1.

Zakres wiedzy na egzamin został także zmieniony w przypadku matury z geografii na poziomie rozszerzonym. Usunięto niektóre treści o charakterze faktograficznym i zagadnienia, które ciężko jest wytłumaczyć podczas nauki zdalnej. Dotyczy to informacji z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi, charakterystyki reżimów rzecznych w Polsce, czy też zmiany funkcji obszarów wiejskich na świecie i zróżnicowania językowego ludności na świecie.

Pojawiły się także nowe wytyczne dotyczące przystępowania do egzaminów, które są związane z bezpieczeństwem uczestników. Jeżeli chcemy przystąpić do pisania będziemy, musieli spełnić wszystkie wymogi. Przed egzaminem na pewno warto, więc sprawdzić, czy jesteśmy odpowiednio przygotowani do pisania sprawdzianu wiedzy od technicznej strony.

BS

fot. Pixabay z Pexels

Źródło: gov.pl

Słowa kluczowe: matura 2021, egzamin ósmoklasity, zaminy wymagań egzaminacyjnych, MEN

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Matura 2021 - język angielski

Sprawdź arkusze i odpowiedzi z matury z języka angielskiego na podziemie podstawowym i rozszerzonym.

Matura 2021 - chemia

Sprawdź arkusze i odpowiedzi tegorocznej matury z chemii.

Matura 2021 - Arkusze CKE

Zobacz arkusze i sprawdź odpowiedzi tegorocznych matur.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Zdalny system kolejkowy w WSBiNoZ Łódź

Dzięki systemowi w prosty sposób będziesz mógł zarezerwować termin w siedzibie Uczelni.

Matura 2021 z Uczelniami Vistula - ostatni dzwonek

Zobacz, jak przygotować się do matury, dzięki darmowym webinarom z Vistulą.

Przygotuj sie do matury z chemii z WSZ w Gdańsku podczas bezpłatnego webinarium

Weź udział w lekcji online pt. "Chemia organiczna jako chemia związków węgla".

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane