Karta wzorów - tablice matematyczne na maturze

2018-03-27 09:13:47

Matura podstawowa z matematyki to egzamin sprawiający problemy niejednemu uczniowi. Strach przed królową nauk doprowadza często do tego, że maturzyści zaczynają się uczyć wszystkich wzorów na pamięć. Nie jest to odpowiednie podejście, gdyż matematykę trzeba w pełni zrozumieć, przystępując do testu. Z tego powodu dużo lepiej ćwiczyć typowe zadania związane z tym przedmiotem, zwłaszcza że karta wzorów to arkusz, który otrzymuje każdy uczeń w trakcie egzaminu.

Dowiedz się wszystkiego na temat tablicy wzorów na maturze z matematyki!

Tablice matematyczne na maturze

Wzory matematyczne to zestaw, którego nie trzeba się uczyć na pamięć do egzaminu dojrzałości, ponieważ każda placówka powinna zapewnić wydrukowane tablice maturalne, z których uczniowie będą mogli korzystać w trakcie wypełniania testowych zadań.

Tablica wzorów CKE

Karta wzorów umieszczona jest na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w zakładce "Materiały dodatkowe", gdzie znajdziemy także próbne arkusze maturalne, przydatne podczas przygotowywania się do egzaminów dojrzałości. Warto zajrzeć tam i zapoznać się z tablicami matematycznymi, aby łatwiej było później korzystać z nich w trakcie matury.

Co znajduje się w tablicach wzorów?

Karta zawiera osiemnaście rozdziałów, w których znajdują się wybrane tablice matematyczne z określonych dziedzin tego przedmiotu. Jedną z najprzydatniejszych części tablic może się okazać ta pt. "Wzory skróconego mnożenia" - pomaga ona podnosić sumy i różnice do potęgi w dużo szybszy sposób.

Wśród najprzydatniejszych rozdziałów ulokować możemy także "Tablice trygonometryczne", które ułatwią działania na kątach w figurach geometrycznych. Ratunkiem dla wielu osób z pewnością okaże się także "Funkcja kwadratowa" oraz "wzór na deltę" - zadania związane z tymi działami matematyki często pojawiają się na egzaminie.

Oprócz wymienionych powyżej rozdziałów, w karcie wzorów znajdziemy także ciągi i ich granice, rachunek prawdopodobieństwa, logarytmy, potęgi i pierwiastki, statystykę, funkcję oraz silnię. Osobno podzielono także działy matematyki, wśród których wyodrębnia się geometria, planimetria, kombinatoryka.

Na egzamin maturalny z matematyki i nie tylko

Karty wzorów to tablice, które nie są przydatne jedynie na maturze z matematyki. Skorzystać z niej będą mieli okazję także uczniowie przystępujący do testu z chemii, fizyki, a nawet biologii.

W trakcie przygotowywania się do egzaminów dojrzałości warto zwrócić uwagę na najczęstsze błędy, które popełniane są na maturze z matematyki na poziomie podstawowym.

PW

Fot. Pexels.com

Słowa kluczowe: wzory matematyczne, tablice maturalne, tablica wzorów, tablice trygonometryczne

Matura od A do Z

Matura 2020 - jak się przygotować

Nie czekaj, aż zakwitną kasztany!

Studia, które dadzą ci pracę - jaki kierunek wybrać?

Wybór dobrych studiów może bardzo wiele zmienić w naszym życiu. Jakie kierunki są najlepsze?

Epoki literackie - ramy czasowe i charakterystyka

Zobacz, jakie epoki literackie mogą pojawić się na maturze!

Co musisz wiedzieć o maturze międzynarodowej?

Jak wygląda nauka w programie matury międzynarodowej (IB)?

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Studia od marca w Wyższej Szkole Bankowej w Warszawie

Nie czekaj z decyzją do jesieni i wybierz swój kierunek już dziś!

Matura i co dalej? - webinar Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku [styczeń 2021]

Maturzysto! Dowiedz się, na co zwrócić uwagę planując swój rozwój!

Od 18 stycznia klasy I-III wracają do zajęć stacjonarnych

Czy wiadomo coś o powrocie na zajęcia klas maturalnych?

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane