Kaucja przy wynajmie mieszkania - co musisz wiedzieć?

2020-10-19 23:25:30

Rozpoczynasz studia w nowym mieście i już wiesz, gdzie będziesz mieszkać. Pierwsza umowa najmu już prawie podpisana. Nagle okazuje się, że na początku musisz zapłacić więcej, niż wynosiły wstępne ustalenia. Dowiedz się, co oznacza kaucja przy wynajmie mieszkania.

Kaucja najem

Kaucja przy wynajmie mieszkania – co to jest?

Kaucja jest określoną sumą pieniędzy, która ma na celu zabezpieczenie roszczeń w przypadku niewywiązania się lub niedbałego wykonania umowy. W przypadku umowy najmu lokalu, będzie to kwota, której może zażądać wynajmujący mieszkanie. Dla osób, które pierwszy raz mają styczność z tego typu czynnością prawną, zapłata dodatkowej sumy pieniędzy może okazać się niezrozumiała i niepotrzebna. Nic bardziej mylnego.

Kaucja chroni interesy wynajmującego. Odstrasza potencjalnych nieuczciwych wynajmujących. Przyjmuje się, że jeśli ktoś nie jest w stanie zapłacić kaucji, to może mieć problemy z regularną płatnością czynszu. Dodatkowo, ma być ona wykorzystana na pokrycie strat wywołanych szkodami, które nastąpią z winy najemcy.

Zobacz też: Jak wynająć pierwsze mieszkanie?

Ile wynosi kaucja za mieszkanie?

Przeważnie kaucja wynosi równowartość miesięcznego czynszu, jednak należy wiedzieć, że wynika to jedynie ze zwyczaju, a nie z przepisu prawnego. Wynajmujący ma prawo zażądać kaucji, która będzie wyższa. Dzieje się tak często, gdy na stanie mieszkania znajdują się wartościowe przedmioty. Nowoczesne sprzęty kuchenne, telewizor czy kino domowe mogą powodować, że do zapłaty będzie więcej niż czynsz za jeden miesiąc.

Ustawa o ochronie praw lokatorów ustala maksymalną stawkę, którą wynajmujący może zażądać tytułem kaucji. Jej wartość nie może przekroczyć dwunastokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal. Stawka czynszu wynosi w tym przypadku tyle, na ile strony zgodziły się w dniu zawarcia umowy najmu. Przykładowo, jeśli czynsz wynosi 1000 zł, to maksymalnie kaucja może wynieść 12 000 zł.

Kiedy należy zapłacić kaucję?

Kaucja jest pobierana na samym początku stosunku najmu. Dokładny moment będzie zależeć od ustaleń stron podpisujących umowę. Zanim zakończysz negocjacje, dowiedz się, do kiedy należy zapłacić kaucję. Może się zdarzyć, że zobowiązanie należy uiścić jeszcze przed zawarciem umowy, bezpośrednio przy jej podpisywaniu albo razem z pierwszym czynszem.

Warto wiedzieć, że istnieje ustawowy termin zwrotu kaucji. Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy o ochronie praw lokatorów, wynajmujący musi w ciągu miesiąca od opuszczenia lokalu przez najemcę zwrócić mu należną kwotę. Ilość pieniędzy, którą otrzymamy, będzie zależeć od tego, w jakim stanie zostawiamy wynajęty lokal. Jeśli oddamy zniszczone mieszkanie lub zalegamy z zapłatą czynszu, musimy liczyć się z tym, że nie odzyskamy pełnej kwoty. W przypadku, gdy wynajmujący opóźnia się z wypłatą kaucji po rozwiązaniu umowy najmu, najemca może żądać od niego uregulowania długu.

Zobacz też: Czy można kserować podręczniki?

Kaucja zwrotna przy wynajmie mieszkania a ostatni czynsz

Istnieje miejska legenda, która stanowi, że nie musisz płacić ostatniego czynszu, bo zostanie on pokryty z kaucji. Obalamy ten mit - kaucja i ostatni czynsz to nie to samo! Właściciel mieszkania dokonuje jej zwrotu dopiero po odbiorze swojego lokalu z rąk najemcy, jak już wspomniano, maksymalnie w ciągu miesiąca od opuszczenia mieszkania. W innym przypadku, kaucja przy umowie najmu nie spełniłaby swojej podstawowej funkcji - zabezpieczenia interesu wynajmującego.

MN

fot. Karolina Grabowska z pexels.com

Słowa kluczowe: kaucja najem, prawo, porady, ochrona lokatorów

Studia na start

Zarządzanie w branży gier video - nowa specjalizacja na kierunku Zarządzanie Uczelni Łazarskiego

Poznaj szczegóły dotyczące tego przyszłościowego kierunku studiów!

Inżynieria Bezpieczeństwa - studia na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie

Poznaj przyszłościowy kierunek studiów I stopnia i jego specjalności.

Pedagogika nie tylko kierunkiem dla nauczycieli?

Dowiedz się, jakie możliwości otwierają przed tobą studia pedagogiczne!

Co zabrać na studia? 7 rzeczy, które muszą znaleźć się w każdym mieszkaniu studenckim

Dowiedz się, co warto wziąć ze sobą na nowe mieszkanie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Informatyka - co powinieneś wiedzieć o tym kierunku studiów?

Poznajcie 6 najważniejszych rzeczy, o których musicie wiedzieć, wybierając te studia.

Dni Otwarte w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku

Zobacz, jakie niespodzianki czekają na siebie podczas Dni Otwartych.

Rekrutacja Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie 2021/2022

Sprawdź dokładny termin rozpoczęcia rekrutacji na uczelni w Krakowie.

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane