zmień miasto

Korzyści z umiejętności posługiwania się językiem obcym

Znajomość języka obcego, co najmniej jednego, to spory atut w dzisiejszych czasach. Dzięki znajomości języków nie jesteśmy ograniczani lokalnym rynkiem pracy, zyskujemy dostęp do zagranicznych rynków zbytu jak i ofert produktów, wyrobów i usług w kraju niedostępnych. Znając języki możemy podjąć naukę zagranicą, również zdalnie, zdobyć specjalistyczne kwalifikacje, podróżować bez zaangażowania pośredników. Osoby znające przynajmniej jeden język obcy uchodzą za osoby towarzyskie, otwarte, zadowolone z życia i pewne siebie o wysokiej samoocenie. Obserwując szereg plusów znajomości języków trudno jest wymienić chociaż jedną wadę.

Obiecująco brzmią również świadectwa poliglotów, którzy jednogłośnie podkreślają iż najtrudniej jest nauczyć się pierwszych dwóch, trzech języków obcych, kolejne przychodzą o wiele łatwiej. Co prawda władanie językiem obcym nie gwarantuje sukcesu życiowego ani powodzenia, to jednak roztacza wiele możliwości, wyznacza pewien styl życia obywatela świata.Język polski nie jest popularnym językiem na świecie - po polsku mówią wyłącznie Polacy, których populacja wciąż topnieje. Niewiele osób jest zainteresowanych nauką języka polskiego w przeciwieństwie do powszechności tłumaczeń na język angielski, niemiecki, francuski czy hiszpański, a nawet rosyjski. Tym samym trudno o bycie na bieżąco z nowinkami ze świata bazując wyłącznie na języku ojczystym, trudno też o pracę która nie wymaga znajomości żadnego języka poza polskim. Taka sytuacja motywuje do zmian, polepszenia swej pozycji na rynku poprzez rozwój umiejętności. Szeroki dostęp do wiedzy jaką przepełniony jest internet sprawia, iż apetyt na wiedzę wzrasta, jednak jest pewna przeszkoda – znajomość języka. Tym samym umiejętność komunikacji w języku obcym jest kluczowa nie tylko w kontekście życia zawodowego, ale także potrzeby samorealizacji, nawiązywania relacji społecznych, funkcjonowania w globalnej wiosce, jaką internet uczynił Ziemię.

Mówiąc po angielsku, niemiecku mamy szansę poznać wielu wartościowych ludzi, porozmawiać z osobami z drugiego końca świata. Znajomość języka pozwala na zapoznanie się z różnymi źródłami odnoście tej samej informacji, zarówno tłumaczonymi na polski, jak i oryginałami, sprawia również iż bez potrzeby korzystania z polskich mediów możemy być na bieżąco z informacjami ze świata uniezależniając się od polskojęzycznych często stronniczych i zniekształcających informacje publikacji, programów.

Coraz powszechniejsze konferencje online, szkolenia oraz wykłady dostępne w sieci umożliwiają rozwijanie swoich pasji, hobby, nawet tych najrzadszych, nietypowych. Wbrew pozorom by radzić sobie z językiem obcym nie trzeba kończyć kursu dla zaawansowanych i wielu lat nauki. Co więcej nie trzeba mieć szczególnych uzdolnień, talentu do języków i wyjątkowych umiejętności by podołać nauce języka. Badania naukowców udowadniają, iż umiejętności poznawcze nie ułatwiają nauki języków. Często nie chodzi o biegłość języka ale o komunikatywność, a do znajomości komunikatywnej wystarczy zaledwie kilka tysięcy słów oraz poznanie podstaw gramatycznych. Z czasem nasze słownictwo ulegnie rozszerzeniu, w miarę rozmów, poznawania coraz to bardziej skomplikowanych tekstów itd. Przy nauce języka coraz częściej nacisk kładziony jest na konwersacje, płynność wypowiedzi w sytuacjach życia codziennego.

Doskonałym przykładem na nabywanie stopniowe języka jest język emigrantów z Polski, którzy początkowo radzą sobie dobrze wyłącznie w obszarze komunikacji wymaganej w pracy, z czasem swobodnie robią zakupy, załatwiają sprawy urzędowe, aż wreszcie mogą podejmować rozmowy na każdy temat w języku obcym. Najczęściej osoby te nie poświęcają na naukę zbyt wiele czasu, o ile w ogóle uczą się w tradycyjny sposób. Poprzez ciągły kontakt z językiem, bieżące ćwiczenia, polegające na czytaniu tekstów, słuchaniu radia czy pisaniu komentarzy na forum internetowym, mamy szansę uczyć się języka, doskonalić swe umiejętności językowe bez wysiłku, kosztów. Mimo wszystko by języka się nauczyć należy aktywnie brać udział w dyskusjach, rozmowach. Funkcjonowanie w przestrzeni internetu umożliwia częsty kontakt z każdym językiem, z łatwością można znaleźć kompanów do wspólnej rozmowy,  a nawet nauki języka na tym samym poziomie. Wielojęzyczność jest obecnie w modzie. Dzięki multiplikacji metod nauczania mamy szansę zintensyfikować proces nauczania bez przemęczenia organizmu, znużenia i poczucia porażki.

Popularne stają się lekcje przez Skype, wzajemna i wymienna pomoc w nauczaniu języków. Znalezienie korepetytora do nauki zdalnej nie jest już tak trudne jak jeszcze niedawno. Pośrednicy tacy jak serwis preply.pl pozwalają w jednym miejscu przejrzeć i wybrać dogodną ofertę lektora. Dla wielu osób nauka języków stała się hobby, uczą się już nie jednego, dwóch języków ale coraz to nowych, bardziej egzotycznych języków. Popyt na naukę języków wykreowany przez potrzebę komunikacji międzyludzkiej sprawił, iż pojawiło się mnóstwo pomocy służących nauce języka jak aplikacje mobilne, blogi językowe, kursy zagraniczne, czy platformy e-learningowe.

Różnorodność metod oraz ich taniość zastosowania wypiera powoli typowe kursy w szkołach językowych. Praktycznie każdy chciałby się nauczyć języka szybko, bez wysiłku i tanio, a na to pozwala internet przy odrobinie samozaparcia, motywacji i systematycznych ćwiczeń. Popularną formą literacką w sieci stały się blogi prowadzone z myślą o szlifowaniu języka, nauce języków przy tzw. okazji. Ich autorzy służą radą, jak i chętnie nawiązują kontakty towarzyskie online, mogą nam posłużyć wsparciem w nauce. To z jakich pomocy i sposobów na naukę i doskonalenie języka skorzystamy, zależy od nas samych, własnych predyspozycji, talentu do języków itd. Możliwości jest wiele, podobnie jak i potrzeb. Co ważne nie można się zbyt szybko poddawać ani załamywać brakiem efektów. Nauka języka musi być rozłożona w czasie, stąd też nie można liczyć, że nauczymy się języka w tydzień. Warto pamiętać o tym, iż nauka języków rozwija nas znacznie szerzej, wspiera rozwój kreatywności, zapobiega demencji starczej. To ciągła gimnastyka mózgu, liczne bodźce stymulują mózg do pracy i zapewniają mu elastyczność mimo upływu lat, stylu życia i wszechobecnego stresu. W przypadku braku czasu na zajęcia w szkole można spróbować np. nauki jednego z 12 języków za pomocą Skype, czyli szybko i przyjemnie i z domu.

Można uznać, iż warto uczyć się języków dla zdrowia. Bezsprzecznie nauka i jej efekty dają niesamowitą satysfakcję, ale również ułatwiają nam życie w międzynarodowym środowisku. Wielu pozytywów, jakie wnosi w nasze życie znajomość języków, nie dostrzegamy, są one widoczne jedynie jako braki. Obserwując, jak o wiele łatwiej jest wkroczyć w życie, na rynek pracy posługując się kilkoma językami, wielu rodziców od najmłodszych lat swoich dzieci dba o rozwój językowy maluchów. Osoby wielojęzyczne są bardziej tolerancyjne i mają rozbudowaną wiedzę kulturową właśnie dzięki poznaniu języków i ich rodowodu. Tym samym łatwiej nawiązują relacje społeczne, są bardziej towarzyskie, można z nimi porozmawiać na każdy temat. Nie chcąc zostawać na uboczu i nie nadążać za wymogami współczesnego świata warto zainwestować w naukę języka, jego doskonalenie.  Tekst: Promocja

Ciekawe artykuły

Komentarze, opinie, wypowiedzi (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj komentarz
  • Avalon School of English Radom [0]

    Zalet jest mnóstwo. Moim zdaniem przede wszystkim dobra praca. Dzięki profesjonalnej nauce języka angielskiego w Avalon School of English Radom zdobyłam dobrze płatną pracę.

    Julia, 2017-11-20, 09:37:09
Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama