Kształcenie specjalistyczne bez matury. Czym jest dyplom specjalisty i jak go uzyskać?

2023-05-27 20:32:06

Kształcenie specjalistyczne to stosunkowa nowość na polskich uczelniach, które dopiero w 2018 roku zostało wprowadzone do polskiego porządku prawnego. Pozwala zdobyć wykształcenie wyższe, jednak jeszcze nie na poziomie licencjackim czy inżynierskim. Jest to alternatywna dla osób, które nie chcą iść na studia, ale chciałyby uzyskać kwalifikacje w zawodzie przed wejściem na rynek pracy. Czym jest dyplom specjalisty i jak uzyskać takie świadectwo?

Zobacz również: Kursy i szkolenia zawodowe - które cieszą się największą popularnością?

dyplomowany specjalista

Poziomy kształcenia a dyplom specjalisty

Polska Rama Kwalifikacji opisuje hierarchię różnych stopni kształcenia, których jest w sumie 8 poziomów. Szkoła średnia, zarówno technikum, jak i liceum to edukacja na poziomie 4. Dyplomem ukończenia studiów pierwszego stopnia (licencjat lub inżynier) uzyskuje się kwalifikacje na poziomie 6. Pomiędzy nimi jest jeszcze stopień 5, który oznacza uzyskanie m.in. dyplomu ukończenia kolegium nauczycielskiego czy pracowników służb społecznych, dyplomu zawodowego po ukończeniu szkoły policealnej oraz świadectwa dyplomowanego specjalisty.

Kształcenie specjalistyczne

Kształcenie specjalistyczne to edukacja na poziomie 5, która pozwala zdobyć wykształcenie wyższe niż po szkole średniej, ale niższe niż po ukończeniu studiów licencjackich lub inżynierskich. Trwa najczęściej 3 semestry i pozwala zdobyć wyższe kwalifikacje zawodowe z konkretnego obszaru, co zwiększa wartość absolwenta na rynku pracy. Przykładowe kierunki, z których można uzyskać dyplom specjalisty na polskich uczelniach zawodowych to:

  • Administracja
  • Informatyka
  • Grafika komputerowa
  • Rachunkowość
  • Żywienie i usługi gastronomiczne
  • Marketing w mediach społecznościowych
  • Projektowanie wnętrz i mebli

Aby przystąpić do kształcenia specjalistycznego, nie jest potrzebna matura. Jednak absolwenci bez świadectwa dojrzałości nie otrzymują dyplomu spejcalisty, a świadectwo ukończenia kształcenie specjalistycznego. Zajęcia prowadzone są zarówno w formule stacjonarnej, niestacjonarnej, jak i hybrydowej.

Dalsze kształcenie

Świadectwo dyplomowanego specjalisty upoważnia do ubiegania się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia lub jednolite magisterskie w drodze potwierdzenia efektów uczenia się. Absolwentowi można zaliczyć maksymalnie 50% pkt ECTS. To rozwiązanie umożliwia skrócenie całościowego okresu studiów.

MS

fot. pixabay

źródła: dyplomowany-specjalista.dlamaturzysty.info, ulu.edu.pl

Słowa kluczowe: kształcenie, dyplomowany specjalista, dyplom specjalisty, matura, edukacja, poziomy kwalifikacji

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Procentowa zdawalność matur - wyniki egzaminów 2023

Jak w tym roku poszła uczniom matura?

Jak maturzyści zareagowali na majowy egzamin z informatyki?

Poznaj szczegóły matury z informatyki 2023.

Rok szkolny 2023/2024: jak przygotować domowy budżet na szkolne wydatki?

Wyższe koszty związane z posłaniem dziecka do szkoły.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Dlaczego warto korzystać z pomocy w rozwiązywaniu zadań?

Często możemy natknąć się na trudności i przeszkody. Dlatego warto zwrócić uwagę na korzyści, jakie płyną z korzystania z pomocy w rozwiązywaniu zadań.

Matura z historii 2023 - arkusze i odpowiedzi [Aktualizowane]

Czego mogą się spodziewać maturzyści podczas egzaminu?

MATURA 2023 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Egzamin ósmoklasisty 2019 - matematyka [ARKUSZE] - Pytania, egzamin, testy, 2019, szkoły podstawowe

Jakie były pytania na egzaminie ósmoklasisty? Oto zadania z matematyki!