Lekcje do 17:00 i brak sal. Co zmieni podwójna rekrutacja do szkół średnich w 2019 roku?

2018-09-14 11:27:34

W roku szkolnym 2019/2020 licea, technika oraz szkoły branżowe I stopnia będą musiały pomieścić w swoich placówkach o połowę więcej uczniów niż w latach poprzednich. Jest to skutek nowej reformy edukacji wprowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zobacz, z jakimi innymi problemami będą musiały zmagać się nie tylko same szkoły,  lecz także uczniowie i nauczyciele.

Zobacz jakie problemy czekają na szkoły średnie w roku szkolnym 2019/2020.

Odrębna rekrutacja i program nauczania

Rekrutacja do szkół średnich w 2019 roku będzie odrębna dla absolwentów ósmej klasy szkoły podstawowej oraz ostatniej klasy gimnazjum. Z jednej strony oznacza to, że nie będą oni rywalizowali o te same miejsca.  Z drugiej jednak nie wszyscy uczniowie będą mieli szansę dostania się do wymarzonych szkół. Młodzież zostanie również podzielona pod względem programu nauczania. Mimo, że będą chodzili do równoległych klas to zaczną uczyć się innych rzeczy i korzystać z różnych zestawów podręczników. Będzie to też nie lada wyzwanie dla nauczycieli, którzy zostaną zmuszeni do przygotowywania innych materiałów dla każdej klasy.

Uczniowie gimnazjów oraz ośmioletnich szkół podstawowych  napiszą maturę w różnym czasie. Ich egzaminy dojrzałości także będą się różnić. Absolwenci szkół podstawowych podejdą do nowej, trudniejszej matury. Rekrutacja na studia w tym przypadku również zostanie podzielona.

Jakie inne problemy czekają szkoły w roku szkolnym 2019?

W następnym roku szkolnym licea, technika i szkoły branżowe I stopnia będą musiały przyjąć podwójną liczbę uczniów. W większości przypadków oznacza to utworzenie większej liczby klas oraz zatrudnienie dodatkowych nauczycieli. Według Ministerstwa sal zabraknie w co trzeciej szkole. Organizacją odpowiedniej ich liczby mają bowiem zająć się samorządy, które robią wszystko co w ich mocy, aby reforma była jak najmniej odczuwalna dla uczniów. Mimo to, nie da się zapobiec takim skutkom, jak przedłużenie zajęć do godziny 17:00 czy zwiększeniem liczby uczniów w klasach.

Jeśli chodzi o budynki, w najlepszej sytuacji są zespoły szkół, które do tej pory dzieliły sale ze szkołą gimnazjalną. Po jej zlikwidowaniu zyskają dodatkowe miejsce. Nowe placówki można utworzyć również w osobnych budynkach należących do gimnazjów. W najgorszej sytuacji znalazły się szkoły średnie, które nie dzieliły budynku z inną placówką. Niektóre z nich planują utworzyć filie dla poszczególnych klas w szkołach podstawowych.

Ministerstwo Edukacji Narodowej uważa, że brak klas nie spowoduje problemów. Przedstawiciele MEN-u nie przewidują również kumulacji roczników, mimo że dane Systemu Informacji Oświaty jasno pokazują, że uczniów w roku szkolnym będzie 731 tysięcy. Dla porównania w latach poprzednich było ich nieco ponad 300 tysięcy.

PO

fot. www.pexels.com

źródło: www.onet.pl

Słowa kluczowe: podwójna rekrutacja, szkoły średnie, liceum, reforma edukacji

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Co powinieneś wiedzieć zanim pójdziesz na studia?

Zobacz, co czeka cię za murami uczelni.

Jak wygląda matura ustna z języka polskiego?

Zobacz, jak przebiega egzamin krok po kroku.

Rekrutacja na studia w 2024 roku - co zmieniło się w porównaniu z poprzednimi latami?

Zobacz, co będzie brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia.

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zaprasza maturzystów na Dzień Otwarty

Wydarzenie odbędzie się 19 kwietnia 2024 roku w gmachu głównym (ul. Podchorążych 2).

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Stypendia Pomostowe - most do lepszej przyszłości

Aż 10 tys. złotych wsparcia dla młodzieży, która poza dobrymi wynikami w nauce, spełnia pozostałe warunki programu.

O czym trzeba pamiętać na miesiąc przed maturą?

Egzamin dojrzałości zbliża się wielkimi krokami.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane