zmień miasto

Likwidacja gimnazjów: pojawiły się problemy z absolwentami szkół branżowych I stopnia

Reforma związana z likwidacją gimnazjów i wydłużenia o 2 lata szkół podstawowych wywołała już niejedną kontrowersję. Rodzice nastolatków uczęszczających do szkół branżowych znaleźli kolejną lukę w nowym rozporządzeniu, które może doprowadzić do tego, że wielu uczniów placówek zawodowych ukończy naukę w wieku 17 lat.

Przez likwidację gimnazjów niektórzy uczniowie będą kończyć szkołę branżową I stopnia w wieku 17 lat.

Efekt reformy edukacji

Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło zlikwidować gimnazja i wydłużyć naukę w szkole podstawowej o 2 lata. Tym samym uczniowie będą również dłużej uczęszczać do liceów i techników. Inaczej jednak sytuacja wygląda w tzw. "branżówkach". W tym przypadku placówkę I stopnia będzie można ukończyć w 3 lata, tak jak wcześniej szkołę zawodową. Oznacza to, że dzieci zaczynające naukę w wieku 6 lat mogą mieć problem, gdyż ukończą edukację przed pełnoletnością.

Problem dla absolwentów szkół branżowych I stopnia

Ukończenie szkoły w wieku 17 lat będzie dużym problemem dla uczniów, ponieważ według prawa trzeba się uczyć do 18. roku życiu. Oznacza to, że jeśli ktoś nie zechce kontynuować edukacji w szkole branżowej II stopnia, to zmierzy się z niedogodnością znalezienia pracy na normalnym etacie. W tej sytuacji nastolatek będzie mógł być zatrudniony wyłącznie jako pracownik młodociany aż do osiągnięcia pełnoletności.

Rodzice uczniów niezadowoleni

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego twierdzi, że wymieniona sprawa nie jest żadnym problemem, ponieważ absolwent szkoły branżowej I stopnia powinien kontynuować naukę w placówce II stopnia lub w rocznych kursach zawodowych, aby wejść na rynek pracy w wieku 18 lat. Rodzice uczniów nie są jednak zadowoleni z tego faktu, twierdząc, że tego typu szkolenia nie są ich dzieciom do niczego potrzebne.

PW

fot. Pixabay.com

Źródło: Onet.pl

Ciekawe artykuły

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama