zmień miasto

MEN chce wprowadzić nowe zawody do szkolnictwa branżowego

Od 1 września 2019 roku czekają nas kolejne zmiany w edukacji. Jedne z nich to nowe zawody wprowadzone do szkolnictwa branżowego. Oprócz tego, Ministerstwo Edukacji Narodowej chce zmienić nazwy niektórych profesji, aby te wydawały się atrakcyjniejsze i były bardziej rozpoznawalne przez przyszłych kandydatów do szkół średnich.

Zobacz, co resort nauki chce zmienić w ofertach szkół branżowych!

Nowe rozporządzenie

Nowe zawody w szkolnictwie branżowym mają być efektem rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej, które trafiło do konsultacji społecznych. W ramach dokumentu zostanie przywrócone kształcenie w zawodzie technik farmaceutyczny. Na zmiany mogą liczyć również szkoły branżowe II stopnia, w których od września 2019 roku zacznie być prowadzona nauka na kierunkach technik geodeta oraz technik rachunkowości.

Wśród nowych zawodów w szkolnictwie branżowym znajdziemy m.in. takie profesje jak operator maszyn i urządzeń przeróbczych (kwalifikacja wspólna dla zawodów technik przeróbki kopalin stałych, pracownik pomocniczy gastronomii, technik programista) oraz kelner.

Zmienione nazwy zawodów

Tak jak zostało wspomniane powyżej, nazwy niektórych zawodów ulegną zmianie. Dotyczy to m.in. profesji wędliniarz, która zostanie zastąpiona przez przetwórcę mięsa. Podobnie stanie się z asystentem fryzjera, który przekształci się w pracownika pomocniczego fryzjera. Według Ministerstwa Edukacji Narodowej taki zabieg sprawi, że niektóre zawody staną się bardziej rozpoznawalne i atrakcyjniejsze dla przyszłych kandydatów do szkół średnich.

PW

fot. Pixabay.com

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja

Ciekawe artykuły

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama