Matura 2015 bez stresu? Poznaj 5 sposobów

2014-10-23 10:02:45

Matura zbliża się wielkimi krokami. W klasach licealnych rozpoczynają się powtórki materiału, a wraz z nimi pojawia się przedmaturalny stres – czy zdam egzamin i uda mi się dostać na wymarzone studia? Chociaż wyniku matury nigdy nie można być pewnym, to jednak jest kilka sposobów na to, aby podejść do niej bez stresu. Oto nasze 5 propozycji, z którymi egzamin dojrzałości nie będzie taki straszny.

1. Zacznij naukę jak najwcześniej

W 2015 roku egzaminy maturalne rozpoczynają się 4 maja. Ci, którzy jeszcze nie zabrali się do nauki, nie muszą na razie martwić się na zapas, ale powoli warto zacząć zbierać materiały, przeglądać repetytoria i powtarzać co trudniejsze zagadnienia, z którymi wcześniej miało się problemy. Gdy do „godziny zero” zostało jeszcze kilka miesięcy, można dokładnie zaplanować swój program nauki – przeznaczyć po tygodniu na powtórkę każdej epoki z języka polskiego, zadań z matematyki czy testów z języka angielskiego. Rozłożenie nauki w czasie daje także psychiczny komfort, bo nie każdemu dobrze wychodzi odkładanie powtórek na ostatnią chwilę.

2. Kursy i korepetycje

To już ostatni moment, żeby zapisać się na kursy doszkalające do matury 2015. To najlepszy wybór dla tych osób, które chciałyby uzyskać jak najlepsze wyniki. Kursy maturalne nie tylko poszerzają i ugruntowują wiedzę, ale również stanowią motywację do nauki. Dodatkowo też poprawiają pewność siebie, co równocześnie zmniejsza towarzyszący egzaminowi stres. W końcu gdy umie się wszystko (no, prawie wszystko), wtedy zadania maturalne nie stanowią aż tak dużego wyzwania. Dla tych, którzy nie zdążyli zapisać się na kursy, dostępne są korepetycje. Powtórki na korepetycjach są również kapitalnym, chociaż dość kosztownym rozwiązaniem – można skorzystać z nich nawet na kilka dni przed egzaminem, żeby pod okiem doświadczonego nauczyciela jeszcze raz przerobić najważniejsze zagadnienia całego materiału.

Sprawdź dostępne kursy i zdaj bez stresu Maturę 2015 >>

3. Pamiętaj o wypoczynku

W przedmaturalnym kieracie robienia notatek i ciągłych powtórek można zapomnieć o odpoczynku. Zamiast kupować napoje energetyczne, tabletki, które mają cudownie ułatwić zapamiętywanie informacji, czy pić hektolitry kawy, lepiej zrobić sobie przerwę i poświęcić ją na relaks w swoim stylu. Spacer po parku, wycieczka rowerowa, seans ulubionego filmu, wyjście ze znajomymi na pizzę – taka odskocznia wcale nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie – może bardzo pomóc w przygotowaniach maturalnych, a przy tym pełni funkcję odstresowującą! Na takie przerywniki w nauce warto pozwolić sobie też w ostatnich dniach przed egzaminem. Pamiętaj też o tym, żeby nie zarywać nocy! Często wiele osób w ogóle rezygnuje już wtedy z chaotycznego szukania odpowiedzi w podręcznikach i zeszytach, bo to odprężenie jest tym, co najlepiej wpływa na wydajność mózgu, zwłaszcza po długim okresie wytężonej pracy.

4. Dowiedz się więcej o samym egzaminie

Chyba już każdy maturzysta wie, że matura 2015 ma być inna od zeszłorocznych. Nie każdy jednak dokładnie zdaje sobie sprawę z tego, że teraz egzamin będzie oceniany bardziej holistycznie, co oznacza nie tylko wykucie najważniejszych informacji, ale również umiejętne ich wykorzystanie w arkuszu. W zadaniach częściej pojawią się polecenia, w których konieczne będzie dokonanie wyjaśnienia, uzasadnienia czy udowodnienia zagadnień. Pojawią się zadania dotyczące eksperymentów i krytycznej analizy tekstów. Warto powtarzać materiał właśnie pod tym kątem, bo same suche dane to za mało.

Zobacz, jak będzie wyglądać nowa matura 2015! >>

5. Opracuj plan awaryjny

Chociaż większość z maturzystów do egzaminu podchodzi z pozytywnym nastawieniem, to są też i tacy, którzy zakładają z góry najgorszy plan. Faktycznie, niezdana matura potrafi namieszać, dlatego zawsze warto mieć plan awaryjny. Dzięki niemu będzie można bez stresu wybrać opcję inną niż studia, na przykład zrobić sobie gap year, czyli roczną przerwę, podczas której można poprawić wynik matury, wyjechać do pracy czy pójść do szkoły policealnej, która także może nauczyć przydatnego i dobrze płatnego zawodu.

Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą ci w przejściu tego stresującego okresu, jakim dla każdego maturzysty jest maj. Gruntowne powtórki to jedno, drugie to odpowiednie nastawienie – z nim będzie można przystąpić do egzaminu bez obaw!

ip

Słowa kluczowe: matura 2015 kursy maturalne oferta cena jak zdać maturę sposoby nowa matura

Kursy przygotowawcze do matury

Startuje Projekt Nauka dla maturzystów Warszawa

Projekt oferuje maturzystom bezpłatną pomoc w przygotowaniu do matury rozszerzonej z matematyki.

Profesjonalny kurs maturalny z matematyki za darmo!

17 września portal MatmaNa6.pl rozpoczął szóstą już edycję kursu maturalnego z matematyki.

Popraw maturę z matematyki! Bezpłatny kurs w Akademii Morskiej Szczecin

Podobnie jak w ubiegłym roku Akademia Morska w Szczecinie przygotowuje bezpłatny kurs przygotowujący do poprawki matury z matematyki.

Kurs poprawkowy z matematyki w Wyższej Szkole Bankowej Chorzów

Zapisz się na bezpłatny kurs powtórkowy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Jak odwołać się od wyników matury? [Poradnik 2020]

Czyli, co mogę zrobić, gdy mam wątpliwości dotyczące wyników egzaminu dojrzałości?

Zarządzanie w branży gier video - nowa specjalizacja na kierunku Zarządzanie Uczelni Łazarskiego

Poznaj szczegóły dotyczące tego przyszłościowego kierunku studiów!

Stypendia Pomostowe - ruszyła rekrutacja na rok akademicki 2020/2021

Stypendia Pomostowe na I rok studiów czekają na maturzystów! Poznaj szczegóły.

MATURA 2020 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Jak i z czego uczyć się do nowej matury? - matura jak się uczyć z czego się uczyć do matury

Jest wiele możliwości uczenia się. Możemy wybrać naukę samodzielną, zatrudnić korepetytora, czy tez uczyć się z kolegą lub koleżanką.