Matura 2015 - kilka prostych wskazówek

2014-09-19 09:41:39

Do matury 2015 organizowanej na zupełnie nowych zasadach pozostało około 200 dni. Dużo to czy mało? Wystarczająco, by nie tracić nadziei oraz zaplanować sobie wszystko spokojnie i bez paniki.

Mądre rozłożenie sił i czasu pomoże w uzyskaniu pewności siebie na początku maja przyszłego roku. Warto całość przygotowań potraktować tak, jak sportowiec podchodzi do mistrzostw świata. Aby w decydującym momencie być w najlepszej formie, trzeba odpowiednio rozłożyć siły, nie zostawiać treningów na ostatnią chwilę, budować formę jak najdłużej i jak najmądrzej, a do tego sprawdzonymi od lat metodami.



Kinga Gałązka, autorka najpopularniejszej publikacji maturalnej przygotowującej do egzaminu z matematyki (Vademecum. Matura 2015. Matematyka Wydawnictwa Operon), ma dla Was kilka dodatkowych rad związanych z tym przedmiotem:

Bez paniki! Przed tobą jeszcze prawie 8 miesięcy nauki. Jak zorganizować przygotowania?

- Uporządkuj swoje miejsce pracy – przydziel książkom i zeszytom stałe miejsca, aby nie marnować czasu na ich poszukiwanie.
- Przygotuj:

a) gruby zeszyt (najlepiej formatu B5),

b) prosty kalkulator (z takiego możesz korzystać na maturze),

c)  zestaw wybranych wzorów, z których też możesz korzystać na egzaminie,

d) kalendarz (wpiszesz do niego plan przygotowań),

e) kartki na pisanie na brudno,

f)  i oczywiście spis umiejętności sprawdzanych na maturze zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego (jeśli będziesz mieć z tym problem – poproś o pomoc nauczyciela).

- Codziennie rozwiązuj jakąś partię zadań. Jeśli jest to możliwe – ustal stałą godzinę nauki.  
- Sprawdź, co musisz umieć z danego działu programowego.
- Zerknij do teorii – i tak wszystkiego nie zapamiętasz, ale przypomnisz sobie co nieco, a rozwiązując zadania, będziesz wiedzieć, gdzie są potrzebne treści – wtedy zapoznaj się z nimi dokładniej.
- Rozwiązuj zadania rozwiązane – gdy poczujesz pustkę w głowie, zerknij do rozwiązania i dalej próbuj samodzielnie. Raz w tygodniu zrób sobie sprawdzian – spróbuj rozwiązać zadanie, które już kiedyś rozwiązałeś – sprawdź, czy nadal potrafisz się z nim uporać.
- Zadanie najłatwiejsze – przypomnij sobie, jak obsługuje się prosty kalkulator – ta umiejętność jest konieczna na maturze. Stres egzaminacyjny to często pustka w głowie.
- A błędy rachunkowe mogą przekreślić niejedno rozwiązanie.
- Zapoznaj się z zestawem wzorów, które dostaniesz na maturze. Przyjrzyj się, które wzory się tam znajdują, gdyż ich nie musisz się uczyć na pamięć.
- Ułóż dobry plan powtarzania.

Masz 10 działów programowych, z których wiadomości i umiejętności są sprawdzane na maturze.
A tu do matury niecałe 8 miesięcy. Kwiecień dobrze jest przeznaczyć na rozwiązywanie zestawów maturalnych, zatem musisz uporać się z powtórzeniem w ciągu 7 miesięcy. Powtarzanie dłuższych działów możesz zaplanować na miesiąc, krótkie działy możesz powtórzyć dwa w miesiącu, np. trygonometria i ciągi, wyrażenia algebraiczne oraz równania i nierówności.

Najważniejsze: zgromadź materiały, z których będziesz się uczyć. Jeśli masz dobre notatki z lekcji, możesz z nich korzystać. Jeśli nie, to lepiej nie ryzykuj, gdyż za dużo czasu stracisz na rozszyfrowywanie tego, „co autor miał na myśli”. Zainwestuj w siebie i zakup dobrą książkę. Najlepiej taką, która zawiera zadania poukładane zgodnie z twoim planem przygotowań, a więc – dział po dziale.

Zadań powinno być w niej sporo, ale nie za dużo, bo będziesz mieć problem z ich wyborem. Idealna książka to taka, która zawiera część teoretyczną (ułatwia to przypomnienie wzorów, definicji, twierdzeń) i zestaw przykładowych, rozwiązanych już zadań. Od nich warto zacząć – będą stanowiły swego rodzaju wzorzec postepowania. Zwróć jeszcze uwagę, czy są w tej publikacji wszystkie typy zadań występujących na maturze (zamknięte, otwarte krótkiej odpowiedzi, otwarte rozszerzonej odpowiedzi). Oczywiście muszą też być w niej zawarte zadania do samodzielnego rozwiązania i odpowiedzi do nich. Wybierz książkę, w której zadania są rozwiązane krok po kroku (np. Vademecum. Matura 2015. Matematyka), aby nie tracić czasu na samodzielne dochodzenie do istoty zagadnienia – na to przyjdzie czas, gdy będziesz rozwiązywać zadania do samodzielnego rozwiązania.

Opracuj strategię rozwiązywania zadań z arkuszy maturalnych – ustal, czy rozwiązujesz je po kolei, czy zaczynasz od najłatwiejszych, a jak się z nimi uporasz, to sięgasz po te trudne.

1. Sprawdź, czy wystarcza ci miejsca na rozwiązania, czy w zadaniach otwartych jasno formułujesz odpowiedzi (egzaminator, który będzie sprawdzał twoją pracę, musi wyraźnie widzieć, która liczba jest odpowiedzią do zadania).

2. Kontroluj czas rozwiązania arkusza – zapisuj, ile minut zajęło ci rozwiązanie arkusza i czy w kolejnych dniach ten czas się skraca. Jeśli przygotowujesz się do matury z kolegą lub koleżanką – nie traćcie czasu przeznaczonego na naukę na plotkowanie – prowadźcie konstruktywną dyskusję, dygresje zostawcie na później , aby nie rozbijać toku myślowego.

Nie denerwuj się, myśląc o maturze. Trochę pewności siebie – czegoś przecież się nauczyłeś na lekcjach, a i w domu pracowałeś intensywnie.

ip

Słowa kluczowe: matura 2015 porady Vademecum. Matura 2015. Matematyka Wydawnictwa Operon

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

7 sposobów na skuteczne przygotowanie się do matury

skutecznie porady jak przygotować się do egzaminu maturalnego

Stypendia Pomostowe - most do lepszej przyszłości

Aż 10 tys. złotych wsparcia dla młodzieży, która poza dobrymi wynikami w nauce, spełnia pozostałe warunki programu.

Jak wygląda matura ustna z języka polskiego?

Zobacz, jak przebiega egzamin krok po kroku.

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zaprasza maturzystów na Dzień Otwarty

Wydarzenie odbędzie się 19 kwietnia 2024 roku w gmachu głównym (ul. Podchorążych 2).

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Udana stylizacja na studniówkę - modnie i z klasą

Sprawdź, co jest w modzie i jak dopasować elementy stylizacji, by wyglądać doskonale.

Studia prawnicze: kierunek dla ambitnych - od marzeń po błyskotliwą karierę

To kierunek dla osób ambitnych i cierpliwych, które w przyszłości chcą oferować pomoc prawną.

Harmonogram egzaminów maturalnych 2024

Kiedy odbędzie się egzamin dojrzałości?

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Ilu maturzystów ściągało? - matura ściąganie egzamin ściągi matematyka ile osób ściągało na maturze unieważniony egzamin

Nie polecamy ściągać na maturze - można sobie tylko narobić problemów. Tej rady nie posłuchało 750 osób podchodzących do egzaminów w tym roku.