Matura 2020 - co warto wiedzieć?

2019-12-02 11:29:14

Maturalny zegar tyka coraz głośniej. Maturzyści powoli przestają widzieć świat poza książkami i nauką. Nieubłagalnie zbliża się to, co nieuniknione. Warto zapoznać się z tymi zasadami, żeby nie umierać ze stresu kilka godzin przed maturami. Co warto wiedzieć?

test

Jak zdawać maturę?

Obowiązkowo każdy uczeń musi zdać trzy przedmioty na poziomie podstawowym (język polski, matematyka i wybrany język nowożytny (angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, hiszpański lub włoski) i dwa ustne egzaminy (język polski oraz język nowożytny wybrany na poziomie podstawowym) na co najmniej 30% i podejść do jednego rozszerzenia. Maksymalnie można zdawać 6 rozszerzeń w formie pisemnej.

Do wyboru są takie przedmioty na poziomie rozszerzonym: język polski, matematyka, biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia muzyki, informatyka, j. angielski (poziom rozszerzony lub dwujęzyczny), j. francuski (poziom rozszerzony lub dwujęzyczny), j. hiszpański (poziom rozszerzony lub dwujęz.), j. niemiecki (poziom rozszerzony lub dwujęzyczny), j. rosyjski (poziom rozszerzony lub dwujęzyczny), j. włoski (poziom rozszerzony lub dwujęzyczny), j. łaciński i kultura antyczna, j. białorsuki (jako język mniejszości narodowej), j. litewski (jako język mniejszości narodowej), j. niemiecki (jako język mniejszości narodowej), j. ukraiński (jako język mniejszości narodowej), j. łemkowski (jako język mniejszości etnicznej), j. kaszubski (jako język regionalny), wiedza o społeczeństwie.

Terminy matur 2020

Matura zaczyna się 4 maja. W przeciągu pierwszych dwóch dni, odbędą się egzaminy z podstaw j.polskiego i matematyki - te zdać muszą wszyscy. Termin egzaminu z j. nowożytnego na poziomie podstawowym zależy od wybranego języka. W sumie egzaminy będą trwać do 21 maja. Sprawdź: wszystkie terminy egzaminów maturalnych.

Jak wygląda przebieg matury?

Przed każdą maturą nauczyciel wyczytuje listę obecności. Wyczytany maturzysta powinien potwierdzić swoją tożsamość, pokazując dowód osobisty (albo inny dokument ze zdjęciem). Przy wejściu losuje miejsce, na którym usiądzie oraz otrzymuje kwitek ze swoim numerem PESEL i kodem. Zajmuje wylosowane miejsce. O ustalonej godzinie otrzymuje arkusz maturalny. Powinien zapoznać się z instrukcją, po czym musi rozerwać plomby. Najlepiej wykorzystać do tego dowód osobisty albo linijkę. Pozostaje już tylko uważnie czytać polecenia i rozwiązać arkusz w wyznaczonym czasie. Dodatkowo w trakcie języka polskiego, można korzystać ze słownika. A co jeśli ktoś będzie musiał pilnie iść do toalety? W takim przypadku należy podnieść rękę i udać się razem z oddelegowanym nauczycielem do łazienki. Ten musi spisać z tego raport. Odradza się jednak korzystanie z tej możliwości.

Zobacz też: NAJCZĘSTSZE BŁĘDY NA MATURZE>>

Co można wnieść na salę?

Na każdy egzamin należy wziąć długopis z czarnym tuszem oraz dowód osobisty. Dodatkowo na biologii każdy zdający może mieć linijkę; na chemii tablice chemiczne, linijkę, kalkulator prosty; na fizyce i astronomii - tablice wzorów i stałych, linijkę oraz kalkulator prosty; na geografii - linijkę, lupę oraz kalkulator prosty, na historię: lupę; a na matematykę: tablice wzorów matematycznych, cyrkiel, linijkę i kalkulator prosty.

Jak się ubrać na matury?

Obowiązuje formalny dress code. Panowie najczęściej wybierają pełne garnitury albo co najmniej marynarkę i koszulę. Panie często ubierają sukienki czy spódnice. Jednak idealnie sprawdzą się również eleganckie spodnie i koszula. Najważniejsze, żeby ubrać się wygodnie, tak, żeby nic nie przeszkadzało czy rozpraszało nas podczas pisania egzaminów. Warto również pamiętać o ubraniu się stosownie do pogody. Marznięcie czy przegrzewanie się na sali może przyczynić się do uzyskania gorszego wyniku.

ZK

fot. Pixabay.com

Słowa kluczowe: liceum, studia, szkoła średnia, koniec roku, stres

Matura od A do Z

Wyniki matur 2019 - kiedy wyniki egzaminu maturalnego?

Wynik z matury to kluczowa rzecz w procesie rekrutacji na studia. Ile trzeba czekać na ich ogłoszenie?

Ile trzeba mieć procent, żeby zdać maturę?

Zobacz, ile trzeba uzyskać punktów na egzaminie dojrzałości!

Jak odwołać się od wyników matury? [Poradnik 2020]

Czyli, co mogę zrobić, gdy mam wątpliwości dotyczące wyników egzaminu dojrzałości?

Matura 2020 - jak się przygotować

Nie czekaj, aż zakwitną kasztany!

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Zalecenia dla dyrektorów szkół w strefie czerwonej i żółtej [Październik 2020]

Zobacz, jakie zmiany zostaną wprowadzone przez rząd w szkołach od 10 października z powodu COVID-19.

Targi online uczelni zagranicznych - sprawdź czy to dla Ciebie!

Już 21 i 22 października będzie można spotkać się z przedstawicielami i studentami uczelni z wielu europejskich krajów.

EXPERYMENT dla szkół i przedszkoli 2020/2021 - stacjonarnie, online i wyjazdowo

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni posiada ofertę edukacyjną dostosowaną do potrzeb każdego!

MATURA 2020 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane