zmień miasto

Matura 2020 - jak się przygotować

Przed maturzystami na pewno jeden z ważniejszy momentów w ich dotychczasowym krótkim życiu. Czas pełen stresu, nerwów, presji, załamania, a często również depresji, myśli o ucieczce w Bieszczady i prawdopodobnie wiele więcej. Przed nimi być albo nie być – na studiach. Przecież to właśnie o nie tutaj chodzi. Studentka ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, która matury napisała na śr. 85% (przy 3 rozszerzeniach) uspokaja, matury nie są takie straszne!

burza mózgu

Zobacz też:  Epoki literackie - ramy czasowe i charakterystyka>>

Jak zdać maturę?

Prawda jest taka, że trudno oblać maturę. W tym roku do egzaminów maturalnych podeszło ok. 250 tys. abiturientów, tylko 12,5% go nie zaliczyło. Ten wyniki inaczej wygląda w technikach, gdzie na wszystkich zdających 80,9% zaliczyło egzamin. W liceach na 157 tys. uczniów 91,3% zdało matury! Na pewno nie ma co się przejmować językiem polskim. Zaledwie 3% zdających na nim poległo. Co roku te statystyki wyglądają podobnie. Największe problemy sprawia jak zawsze matematyka z poziomem 11% niezdanych egzaminów, nadal nie jest to jednak jakiś szalenie wysoki wynik. Odpowiadając na pytanie – jak zdać maturę? - wystarczy do niej przystąpić i trochę pomyśleć.

Jak dobrze napisać maturę?

Oczywiste będzie stwierdzenie, że trzeba się uczyć. Najlepiej regularnie, a jeszcze lepiej często powtarzać przerobiony materiał. Dobrym sposobem jest częste wracanie do zagadnień z poprzednich miesięcy czy nawet lat. Poza powtórkami, w marcu i kwietniu warto zajrzeć po ponadprogramowy materiał, szczególnie jeżeli jest to język polski. Dodatkowa wiedza na pewno nie zaszkodzi, a może nawet okaże się, że jest  łatwiejsza do zapamiętania. W przypadku matematyki, dobrze jest obejrzeć filmiki, w których są najczęściej pojawiające się zadania i się na nich skupić. Jeżeli chodzi o biologię, poza powtórkami, warto już zacząć płakać, żeby nie robić tego w trakcie pisania matury. A tak serio to warto również aktywnie słuchać swoich nauczycieli i uczestniczyć w lekcjach, ponieważ w okresie przedmaturalnym są one bardzo ważne.

Matury 2020 - co będzie?

To dość oczywiste. Na polskim będzie test czytania ze zrozumieniem oraz albo rozprawka, albo interpretacja wiersza do napisania. Na maturze z matematyki będzie ok. 30 pytań zamkniętych i 5 pytań otwartych, w tym co najmniej jedno z funkcji kwadratowej (jest zawsze). Na angielskim będzie słuchanie, czytanie i pisanie. I nie, nie będzie żadnych przecieków!

Październik to już jest dobry moment, żeby przestać czytać artykuły o tym, jak zdać maturę i poświęcić ten czas na jeszcze jeden arkusz maturalny. Lepiej teraz przygotować sobie plan powtórek i codziennie skrupulatnie, chociaż po kilkadziesiąt minut poświęcić na bieżący materiał i dodatkowe powtórki. Wtedy podchodzenie do egzaminów nie jest już takie stresujące, choć oczywiście również nie będzie przyjemne.

ZK

źródło statystyk: cke.gov.pl

fot. Pexels.com

Matura od A do Z

Błąd rzeczowy na maturze

Zobacz, co warto wiedzieć o błędach rzeczowych na maturze z języka polskiego!

Ile trzeba mieć procent, żeby zdać maturę?

Zobacz, ile trzeba uzyskać punktów na egzaminie dojrzałości!

Poprawa matury 2020 - harmonogram matur poprawkowych

Jak i kiedy poprawić maturę? Sprawdźmy!

Najczęstsze błędy językowe

Zobacz popularne błędy językowe popełniane przez Polaków!

CZYTAJ RÓWNIEŻ

UMCS - Terminy rekrutacji na studia 2020

Zaktualizowany harmonogram rekrutacji 2020 na studia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej.

Oceanotechnika w Akademii Morskiej w Szczecinie - prawdziwy ocean możliwości Szczecin

Poznaj możliwości, jakie daje Ci ten kierunek studiów!

Dzień otwarty w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie i wykład online nt. Game Designu

Poznaj ofertę edukacyjną uczelni dotyczącą kierunku studiów dla twórców gier!

Matura ustna 2020 - czy się odbędzie?

Informacje na temat egzaminów ustnych na maturze w 2020 r.

Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama