Matura 2020 - jak się przygotować

2019-10-10 09:01:33

Przed maturzystami na pewno jeden z ważniejszy momentów w ich dotychczasowym krótkim życiu. Czas pełen stresu, nerwów, presji, załamania, a często również depresji, myśli o ucieczce w Bieszczady i prawdopodobnie wiele więcej. Przed nimi być albo nie być – na studiach. Przecież to właśnie o nie tutaj chodzi. Studentka ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, która matury napisała na śr. 85% (przy 3 rozszerzeniach) uspokaja, matury nie są takie straszne!

burza mózgu

Zobacz też:  Epoki literackie - ramy czasowe i charakterystyka>>

Jak zdać maturę?

Prawda jest taka, że trudno oblać maturę. W tym roku do egzaminów maturalnych podeszło ok. 250 tys. abiturientów, tylko 12,5% go nie zaliczyło. Ten wyniki inaczej wygląda w technikach, gdzie na wszystkich zdających 80,9% zaliczyło egzamin. W liceach na 157 tys. uczniów 91,3% zdało matury! Na pewno nie ma co się przejmować językiem polskim. Zaledwie 3% zdających na nim poległo. Co roku te statystyki wyglądają podobnie. Największe problemy sprawia jak zawsze matematyka z poziomem 11% niezdanych egzaminów, nadal nie jest to jednak jakiś szalenie wysoki wynik. Odpowiadając na pytanie – jak zdać maturę? - wystarczy do niej przystąpić i trochę pomyśleć.

Jak dobrze napisać maturę?

Oczywiste będzie stwierdzenie, że trzeba się uczyć. Najlepiej regularnie, a jeszcze lepiej często powtarzać przerobiony materiał. Dobrym sposobem jest częste wracanie do zagadnień z poprzednich miesięcy czy nawet lat. Poza powtórkami, w marcu i kwietniu warto zajrzeć po ponadprogramowy materiał, szczególnie jeżeli jest to język polski. Dodatkowa wiedza na pewno nie zaszkodzi, a może nawet okaże się, że jest  łatwiejsza do zapamiętania. W przypadku matematyki, dobrze jest obejrzeć filmiki, w których są najczęściej pojawiające się zadania i się na nich skupić. Jeżeli chodzi o biologię, poza powtórkami, warto już zacząć płakać, żeby nie robić tego w trakcie pisania matury. A tak serio to warto również aktywnie słuchać swoich nauczycieli i uczestniczyć w lekcjach, ponieważ w okresie przedmaturalnym są one bardzo ważne.

Matury 2020 - co będzie?

To dość oczywiste. Na polskim będzie test czytania ze zrozumieniem oraz albo rozprawka, albo interpretacja wiersza do napisania. Na maturze z matematyki będzie ok. 30 pytań zamkniętych i 5 pytań otwartych, w tym co najmniej jedno z funkcji kwadratowej (jest zawsze). Na angielskim będzie słuchanie, czytanie i pisanie. I nie, nie będzie żadnych przecieków!

Październik to już jest dobry moment, żeby przestać czytać artykuły o tym, jak zdać maturę i poświęcić ten czas na jeszcze jeden arkusz maturalny. Lepiej teraz przygotować sobie plan powtórek i codziennie skrupulatnie, chociaż po kilkadziesiąt minut poświęcić na bieżący materiał i dodatkowe powtórki. Wtedy podchodzenie do egzaminów nie jest już takie stresujące, choć oczywiście również nie będzie przyjemne.

ZK

źródło statystyk: cke.gov.pl

fot. Pexels.com

Słowa kluczowe: studia, sukces,testy, przyszłość, 2019/2020

Matura od A do Z

Wyniki matur 2019 - kiedy wyniki egzaminu maturalnego?

Wynik z matury to kluczowa rzecz w procesie rekrutacji na studia. Ile trzeba czekać na ich ogłoszenie?

Na co zwrócić uwagę podczas analizy oferty kształcenia przy wyborze kierunku studiów?

Na co zwrócić uwagę podczas analizy oferty kształcenia przy wyborze kierunku studiów?

Poprawa matury 2019 - harmonogram matur poprawkowych

Jak i kiedy poprawić maturę? Sprawdźmy!

Matura 2020 - co warto wiedzieć?

Przewodnik maturalny dla tegorocznych maturzystów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Higiena stomatologiczna - nowość na UMB! Białystok

Oto nowy kierunek studiów w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.

Matura 2021 bez obowiązkowych rozszerzeń oraz egzaminów ustnych i z możliwością zmiany deklaracji maturalnej

Podpisano rozporządzenie wprowadzające zmiany w wymaganiach maturalnych.

Szczepienia a powrót dzieci do szkół. Jest stanowisko Ministra Edukacji i Nauki

Pierwsi nauczyciele mogą być zaszczepieni już w styczniu 2021 r.

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane