Matura 2020 - jak się przygotować

2019-10-10 09:01:33

Przed maturzystami na pewno jeden z ważniejszy momentów w ich dotychczasowym krótkim życiu. Czas pełen stresu, nerwów, presji, załamania, a często również depresji, myśli o ucieczce w Bieszczady i prawdopodobnie wiele więcej. Przed nimi być albo nie być – na studiach. Przecież to właśnie o nie tutaj chodzi. Studentka ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, która matury napisała na śr. 85% (przy 3 rozszerzeniach) uspokaja, matury nie są takie straszne!

burza mózgu

Zobacz też:  Epoki literackie - ramy czasowe i charakterystyka>>

Jak zdać maturę?

Prawda jest taka, że trudno oblać maturę. W tym roku do egzaminów maturalnych podeszło ok. 250 tys. abiturientów, tylko 12,5% go nie zaliczyło. Ten wyniki inaczej wygląda w technikach, gdzie na wszystkich zdających 80,9% zaliczyło egzamin. W liceach na 157 tys. uczniów 91,3% zdało matury! Na pewno nie ma co się przejmować językiem polskim. Zaledwie 3% zdających na nim poległo. Co roku te statystyki wyglądają podobnie. Największe problemy sprawia jak zawsze matematyka z poziomem 11% niezdanych egzaminów, nadal nie jest to jednak jakiś szalenie wysoki wynik. Odpowiadając na pytanie – jak zdać maturę? - wystarczy do niej przystąpić i trochę pomyśleć.

Jak dobrze napisać maturę?

Oczywiste będzie stwierdzenie, że trzeba się uczyć. Najlepiej regularnie, a jeszcze lepiej często powtarzać przerobiony materiał. Dobrym sposobem jest częste wracanie do zagadnień z poprzednich miesięcy czy nawet lat. Poza powtórkami, w marcu i kwietniu warto zajrzeć po ponadprogramowy materiał, szczególnie jeżeli jest to język polski. Dodatkowa wiedza na pewno nie zaszkodzi, a może nawet okaże się, że jest  łatwiejsza do zapamiętania. W przypadku matematyki, dobrze jest obejrzeć filmiki, w których są najczęściej pojawiające się zadania i się na nich skupić. Jeżeli chodzi o biologię, poza powtórkami, warto już zacząć płakać, żeby nie robić tego w trakcie pisania matury. A tak serio to warto również aktywnie słuchać swoich nauczycieli i uczestniczyć w lekcjach, ponieważ w okresie przedmaturalnym są one bardzo ważne.

Matury 2020 - co będzie?

To dość oczywiste. Na polskim będzie test czytania ze zrozumieniem oraz albo rozprawka, albo interpretacja wiersza do napisania. Na maturze z matematyki będzie ok. 30 pytań zamkniętych i 5 pytań otwartych, w tym co najmniej jedno z funkcji kwadratowej (jest zawsze). Na angielskim będzie słuchanie, czytanie i pisanie. I nie, nie będzie żadnych przecieków!

Październik to już jest dobry moment, żeby przestać czytać artykuły o tym, jak zdać maturę i poświęcić ten czas na jeszcze jeden arkusz maturalny. Lepiej teraz przygotować sobie plan powtórek i codziennie skrupulatnie, chociaż po kilkadziesiąt minut poświęcić na bieżący materiał i dodatkowe powtórki. Wtedy podchodzenie do egzaminów nie jest już takie stresujące, choć oczywiście również nie będzie przyjemne.

ZK

źródło statystyk: cke.gov.pl

fot. Pexels.com

Słowa kluczowe: studia, sukces,testy, przyszłość, 2019/2020

Matura od A do Z

Na co zwrócić uwagę podczas analizy oferty kształcenia przy wyborze kierunku studiów?

Na co zwrócić uwagę podczas analizy oferty kształcenia przy wyborze kierunku studiów?

Matura w "starej formule". Kto może do niej przystąpić i jakie są jej zasady?

Zobacz, co musisz wiedzieć o maturze pisanej na starych zasadach!

Czy można poprawić zdaną maturę?

Zobacz, na czym polega poprawa zdanej matury!

Epoki literackie - ramy czasowe i charakterystyka

Zobacz, jakie epoki literackie mogą pojawić się na maturze!

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Polska Akademia Otwarta - Dzień Otwarty P@O [Lipiec 2020]

Serdecznie zapraszamy do udziału w Dniu Otwartym Polskiej Akademii Otwartej Społecznej Akademii Nauk w Łodzi!

Wakacyjna Szkoła Makijażu i Stylizacji Rzęs Dla Nastolatek 2020

Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia zaprasza na kurs, po którym otrzymacie certyfikat!

MATURA 2020 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane