Matura 2022 - najważniejsze informacje, arkusze CKE i odpowiedzi z egzaminów

2022-05-04 11:25:11

4 maja 2022 roku rozpoczęły się matury dla licealistów. Pierwszego dnia egzaminów uczniowie ostatnich klas będą musieli zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi języka polskiego. Co czeka ich w następnych dniach oraz jak wyglądały arkusze CKE i odpowiedzi do nich?

Matura 2022 - arkusze i odpowiedzi

Informacje na temat egzaminu maturalnego w 2022 roku

Maj to szczególny moment dla osób, które kończą liceum, czy też technikum, stając przed jednym z większych wyzwań, do którego przygotowywali się przez minione lata. Po dłuższym weekendzie uczniowie, którzy zdecydowali się przystąpić do egzaminu dojrzałości lub ci, którym nie udało się ich zdać w ubiegłych latach, będą zmagali się z pierwszym sprawdzianem wiedzy z języka polskiego. W kolejnych dniach będą musieli oni wypełnić arkusze z dwóch innych obowiązkowych przedmiotów na poziomie podstawowym: matematyki i z języka nowożytnego oraz jednego dowolnego na poziomie rozszerzonym.

Jak wygląda matura w 2022 roku?

W związku z pandemią COVID-19, która towarzyszyła nam przez minione lata, egzaminy nie będą wyglądały tak samo, jak przed lockdowem. W związku z długim okresem nauki zdalnej, który towarzyszył uczniom przez wiele semestrów matura w 2022 roku, zostanie przeprowadzona według wymagań, które pojawiły się w grudniu 2020 roku. Ograniczyły one pewien zakres materiału występujący podczas finałowych sprawdzianów wiedzy. Sprawia to m.in., że uczniowie nie będą podchodzili bez własnej woli do obowiązkowego we wcześniejszych latach egzaminów ustnych.

Warto również zaznaczyć, że w związku z wojną, która aktualnie toczy się na naszej wschodniej granicy, do przystąpienia do tegorocznej matury zgłosiło się 41 obywateli Ukrainy, którzy aktualnie przebywają na terenie Polski.

Kiedy maturzyści zobaczą wyniki egzaminów 2022?

Aby zdać maturę, należy osiągnąć, chociaż 30 procent z podstawowych egzaminów: języka polskiego, matematyki i języka nowożytnego. Wszyscy uczniowie na tę informację będą musieli poczekać jednak do 5 lipca, ponieważ wtedy zostaną oficjalnie ogłoszone wyniki z tegorocznych sprawdzianów wiedzy. Warto, jednak pamiętać, że do uzyskanych punktów można się zawsze odwołać. Chociaż jest to zazwyczaj kilkudniowa procedura, każdy uczeń może poprosić o weryfikację końcowej oceny do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, a następnie o Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Jeżeli liczymy, że tego typu odwołanie może pomóc nam w osiągnięciu lepszego wyniku, który następnie przyda nam się w rekrutacji na studia 2022/2023 należy złożyć odpowiednie wnioski w określonym terminie.

Arkusze CKE i odpowiedzi egzaminów maturalnych 2022 [aktualizowane]

Zobacz też: Czerwcowe terminy matury 2022 - kto może pisać maturę w drugim terminie? >>

BS

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: egzamin maturalny 2022, arkusze CKE, odpowiedzi

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Etap centralny XLIV Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficzne

Tegoroczna edycja konkursu odbędzie się w Zielonej Górze.

Matura 2022 - geografia

Arkusze z zadaniami oraz odpowiedzi na najtrudniejsze pytania z matury 2022.

Czy matura z języka angielskiego zostanie unieważniona?

Jakie mogą być konsekwencje przecieków maturalnych?

Dzień Otwarty Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie Kraków

Sprawdź szczegóły na temat Dnia Otwartego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Matura 2022 - zmiany, terminy, egzaminy, harmonogram

Wszystko, co musisz wiedzieć o nadchodzącym egzaminie dojrzałości.

Matura z chemii 2022 - arkusz CKE i odpowiedzi

Jak wygląda matura na poziomie rozszerzonym z chemii?

MATURA 2022 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane