Matura po latach - ile razy można poprawiać maturę?

2018-04-25 14:13:09

Obawy przed egzaminami dojrzałości są duże wśród uczniów szkół średnich. Wielu zastanawia się, czy uda im się zaliczyć te bardzo ważne testy. Nie każdemu się to udaje, dlatego warto wiedzieć, ile razy można poprawiać maturę. Chcielibyśmy rozwiać wszelkie plotki i wyjaśnić, jak wygląda proces ponownego podejścia do egzaminów dojrzałości.

Zobacz, czy ponowne przystąpienie do matury po kilku latach jest możliwe!

Matura po latach

Ponowne przystąpienie do matury występuje w dwóch różnych sytuacjach. Pierwszy to przypadek, gdy uczniowi nie uda się zdać jednego lub kilku przedmiotów za pierwszym razem. Z tego powodu próbuje on w następnych latach je zaliczyć. Jako drugie możemy wziąć pod uwagę osoby, które bez żadnych problemów przeszły przez egzaminy dojrzałości, ale wykazują chęć poprawy swojej oceny i podwyższenia liczby zdobytych punktów.

Ile lat można poprawiać maturę? – Plotki

W społeczności szkolnej słyszy się często plotki o tym, że poprawiać egzaminy dojrzałości można tylko przez 5 lat od pierwszego podejścia. Jest to częściowo prawda, jednak w niektórych sytuacjach ta reguła nie sprawdza się w ogóle. Powoduje to fakt, że często mylimy chęć podwyższenia swojego wyniku lub zaliczenia kolejnego przedmiotu dodatkowego z drugim podejściem do niezdanego egzaminu. Wyjaśnijmy każdy przypadek z osobna:

Poprawa matury

Jako "poprawę matury" powinniśmy przyjąć sytuację, w której dana osoba nie zdała egzaminu dojrzałości w pierwszym terminie i podchodzi do niego jeszcze raz. W tym przypadku granica 5 lat faktycznie obowiązuje, jednak dotyczy ona tylko ważności naszej poprzedniej matury. Oznacza to, że po upływie wskazanego terminu unieważniają się nasze wyniki. Nie oznacza to jednak, że nie możemy już nigdy podejść do matury. Mamy możliwość zrobienia tego ponownie, ale już od początku.

Podwyższenie wyniku lub zaliczanie kolejnego przedmiotu dodatkowego

Sytuacja, w której dany uczeń zaliczył egzamin dojrzałości, ale ma chęć podwyższenia swojego wyniku lub napisania testu z innego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. W tym przypadku przepisy nie określają żadnych ograniczeń, dlatego można podchodzić w ten sposób do matury co rok.

Ile lat można zdawać maturę?

Nie ma żadnego przepisu, który zabraniałby podejścia do egzaminów dojrzałości od początku po wielu latach. Warto wiedzieć jedynie, że niezdany przedmiot można poprawić tylko w ciągu 5 lat.

PW

Fot. Pixabay.com

Słowa kluczowe: ponowne przystąpienie do matury, ile lat można poprawiać maturę, ile lat można zdawać maturę

Porady

Co wziąć na maturę?

Zobacz, co można zabrać ze sobą na egzamin maturalny!

Jak sformułować tezę na maturze z języka polskiego?

Zobacz, jak napisać tezę na wypracowaniu maturalnym z języka polskiego!

Jak uczyć się matematyki? - Nauka matematyki w szkole średniej

Zobacz, jak odpowiednio uczyć się matematyki w szkole średniej!

Matura na 100% - jak tego dokonać?

Zobacz, co trzeba zrobić, aby osiągnąć 100% punktów z egzaminu maturalnego!

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Webinar dla kandydatów na studia w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej [styczeń 2021]

Już 14 stycznia o godzinie 17 odbędzie się kolejny webinar dla kandydatów na studia. Spotkajcie się z przedstawicielami UMCS online!

Przesiewowe testy nauczycieli - wyniki i statystyki

Koronawirusa wykryto u 2% pracowników szkół.

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Praca w trakcie szkoły - co warto wiedzieć? - roznoszenie ulotek, zarabianie pieniędzy, uczeń pracujący, praca w weekendy, dorabianie

W szkole średniej bardzo często zdarza się, że nadchodzi chęć zarobienia własnych pieniędzy.