zmień miasto

Matura próbna z Operonem 2018 - przedmioty dodatkowe [arkusze i odpowiedzi]

To już ostatni dzień matur próbnych z Operonem 2018. Uczniowie przystępujący do egzaminu dojrzałości napisali już egzaminy z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Jedne sprawiły niektórym problemy, a drugie wręcz przeciwnie, ale najważniejsze jest to, że jest to cenna dawka doświadczenia przed tym prawdziwym sprawdzianem, który odbędzie się w maju za pół roku.

Próbny egzamin maturalny z przedmiotów dodatkowych zaplanowany został na 24 listopada 2017 roku.

Pytania, arkusze i odpowiedzi są już dostępne - historia, wos, biologia, chemia, geografia, fizyka

Na 24 listopada 2017 zaplanowano jeszcze próbną maturę z przedmiotów dodatkowych. Nie oznacza to oczywiście, że podejście do tego testu jest nieobowiązkowe. Sprawa wygląda zupełnie odwrotnie, ponieważ każdy z uczniów musi wybrać przynajmniej jeden taki egzamin na poziomie rozszerzonym. Oczywiście można ich sobie wpisać nawet pięć, ale podczas matur próbnych będzie można sprawdzić się tylko w jednym. Będzie to historia, wiedza o społeczeństwie, chemia, fizyka, biologia lub geografia.

Pamiętajmy, że podczas matury nie ma konieczności napisania na co najmniej 30% tego egzaminu. Wynik jest tylko dla nas, a zaliczenie daje nam samo podejście do testu. Warto jednak o niego zadbać, ponieważ przedmioty rozszerzone pozwalają zdobyć więcej punktów przy rekrutacji na studia.

Matura próbna z Operonem 2018 – przedmioty dodatkowe – 24 listopada 2017
9:00
– Egzamin z przedmiotów dodatkowych - każdy na poziomie rozszerzonym (180 minut)

Próbne matury dotyczą tylko szkół, które zgłosiły się do programu Próbna Matura z Operonem.

Aktualizacja:
Historia -
Na egzaminie z historii rozszerzonej uczniowie musieli zmierzyć się z tematami dotyczącymi starożytności. Na początku pojawiły się zadania o grobowcach, a także wojnach Persów, Galów i Etrusków. Później chronologicznie test szedł cały czas do przodu aż do ostatniego zadania, w którym trzeba było wybrać jeden z pięciu tematów do opracowania. Były to takie dziedziny, jak życie Poniatowskiego, upadek imperium rzymskiego, a nawet Polska pod zaborami.

Wiedza o społeczeństwie - Na próbnej maturze z wosu uczniowie musieli rozwiązywać zadania do tematów związanych z kuturą masową, systemami partyjnymi, wyborczymi, a także do mapy strefy Schengen. Pojawiły się też zdjęcia premierów RP.  Na końcu oczywiście trzeba było napisać wypracowanie. Pojawiły się dwa tematy. Pierwszy dotyczył statusu prawnego organizacji pozarządowych w Polsce, a drugi pytania "Czy system prezydencki może być zagrożeniem dla demokracji?".

Geografia - Egzamin z geografii standardowo był przygotowany razem z mapą, na podstawie której trzeba było wykonywać zadania. Uczniowie musieli się zmierzyć z tematem obliczania szerokości i długości geograficznej, faz książyca oraz procesów wietrzenia.

Fizyka - Próbna matura z fizyki zapewniła uczniom porządną dawkę zadań na obliczanie. Były wypadkowe, rozpady neutronu, a także promieniowania.

Chemia - Na maturze z chemii trzeba było pracować na układzie okresowym pierwiastków. Pojawiły się zadania zwiazane z ich rozkładem oraz reakcjami.

Biologia - Test z biologii składał się praktycznie z samych pytań otwartych, które wymagają bardzo dużej wiedzy. Na początku były to tematy glukozy i chlorofilu. Później jednak mieliśmy do czynienia z cyklem Krebsa, komórkami kostnymi i naczyniami krwionośnymi.

Zobacz tez Matura próbna z Operonem 2018 – język polski [arkusze i odpowiedzi]

Zobacz tez Matura próbna z Operonem 2018 – matematyka [arkusze i odpowiedzi]

Zobacz tez Matura próbna z Operonem 2018 – języki obce [arkusze i odpowiedzi]

Zobacz też wyniki ogólnopolskie matur próbnych z Operonem 2018

PW

fot. Pexels.com

Ciekawe artykuły

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama