zmień miasto

Matura trudniejsza od 2023 roku

W 2018 roku maturę zaliczyło około 79,7% zdających. Wielu uczniów twierdzi, że egzaminy dojrzałości były proste, ponieważ nie mieli oni żadnych problemów z osiągnięciem minimalnych 30% z samych przedmiotów podstawowych. Poziom matury ma się jednak zmienić, ponieważ szykowana jest reforma, która nadejdzie w 2023 roku.

Od 2023 roku trudniej będzie zdać maturę.

Matura trudniejsza od 2023 roku

Głównym założeniem nadchodzących zmian jest stworzenie trudniejszych egzaminów dojrzałości - nowa matura będzie czekać na uczniów, którzy dopiero skończyli VII klasę szkoły podstawowej. Reforma testów dotknie m.in. przedmioty dodatkowe, zadania zamknięte oraz listę lektur obowiązkowych.

Przyczyna zmian

Główną motywacją do zmian jest fakt, że matura wydaje się zbyt prosta i powinno się podnieść jej poziom, aby z powrotem stał się to elitarny egzamin. Ma to również zachęcić uczniów do nauki.

Przedmioty dodatkowe

Pierwsza zmiana ma dotyczyć przedmiotu dodatkowego. Dotychczas wystarczyło podejść tylko do jednego takiego egzaminu, lecz nie trzeba było zdobyć z niego konkretnego wyniku. Od 2023 roku każdy maturzysta będzie zmuszony osiągnąć przynajmniej 30% z takiego testu – gdyby ten przepis obowiązywał już wcześniej, dużo więcej osób nie zaliczyłoby matury.

Pytania zamknięte

Dotychczas na maturze pojawiało się bardzo dużo pytań zamkniętych. Od 2023 roku ma zostać zwiększona liczba zadań otwartych, zwłaszcza na językach obcych przy słuchaniu i czytaniu ze zrozumieniem.

Lektury szkolne

Problem z nieczytaniem lektur przez uczniów jest znany od kilku lat. W przyszłości lista obowiązkowych książek o przeczytania ma się jeszcze zwiększyć. To może wywołać dodatkowe trudności dla osób przygotowujących się do egzaminu dojrzałości.

PW

Fot. Pixabay.com

Źródło: Gazeta.pl

Ciekawe artykuły

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama