Matura ustna 2023 - jak wygląda egzamin i kiedy są jego wyniki?

2023-05-17 11:20:16

W tym roku powróciła konieczność zdawania matury w formie ustnej. Uczniowie w najbliższych dniach będą musieli się zmierzyć ze sprawdzianem z wiedzy z języka angielskiego i polskiego. Jak wygląda egzamin i kiedy zostaną oni poinformowani o wynikach?

Zobacz też: Matura z historii 2023 - arkusze i odpowiedzi [Aktualizowane]

matura ustnaMatura ustna 2023

We wcześniejszych latach egzamin ustny został wstrzymany z powodu pandemii. Po tej jednak przerwie uczniowie kończący rok szkolny w 2023 ponownie muszą się zmierzyć z tym sprawdzianem z wiedzy. Matury ustne zostały przewidziane na dni od 10 do 23 maja 2023 roku, nie wliczając 14 i 21 maja. Każdy z uczniów wcześniej dostaje informacje na temat dokładnej dacie egzaminu. 

Dodatkowy termin na egzamin ustny 2023

Przewidziany został również dodatkowy termin dla osób, które nie mogły pojawić się na egzaminie z ważnych powodów np. zdrowotnych. Ci uczniowie spróbują swoich sił od 5 do 7 czerwca. Warto jednak zaznaczyć, że niezależnie od daty przeprowadzonej matury ci, którym nie powiedzie się podczas pierwszego podejścia, będą mogli do niej podejść około 21 sierpnia

Jak wygląda matura ustna z języka polskiego 2023?

Matura ustna z języka polskiego w nowej formule składa się z dwóch zadań. Jedno z nich jest niejawne oparte na tekście literackim, ikonicznym lub dotyczącym języka. Drugie zalicza się do puli jawnych zagadnień. Jest ich łącznie 110 i dotyczą one lektur. Każdy uczeń, wchodząc na salę, losuje swój zestaw i ma 15 minut na przygotowanie się do wypowiedzi na dany temat. Przez kolejne 10 minut musi on wygłaszać wypowiedź monologową, a ostatnie 5 minut egzaminu przeznaczone jest na pytania egzaminatorów.

Ustna matura z języka angielskiego 2023

Na egzaminie z języka z angielskiego uczeń losuje zestaw egzaminacyjny składający się z trzech zadań. Należy do nich: rozmowa z odgrywaniem roli, opis ilustracji i odpowiedź na trzy pytania na podstawie ilustracji oraz wypowiedź na podstawie materiału. Matura z języka angielskiego opiera się na rozmowie wstępnej, która trwa 2 minuty, następnie przystępuje się do zadania z odgrywaniem roli, uczeń opisuje ilustrację, którą ma podaną w poleceniu, a na koniec maturzysta wybiera określoną grafikę i uzasadnia swój wybór. Całość łącznie powinna trwać około 15 minut.

Kiedy uczniowie dowiadują się o wynikach z ustnych matur?

Maturzyści mogą się dowiedzieć o swoich wynikach jeszcze tego samego dnia, w którym zdawali egzamin. Komisja po spędzeniu czasu na naradach ponownie zaprasza ucznia do sali, gdzie przedstawiana jest jego końcowa ocena. 

BS

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: matura ustna, jezyk polski, jezyk angielski, wyniki, jak wygląda egzamin

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Matura z matematyki 2023 - arkusze i odpowiedzi

Zobacz arkusze maturalne tegorocznego egzaminu z matematyki.

Matura z WOS-u 2023 - arkusze i odpowiedzi

Zobacz tegoroczny egzamin maturalny z wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym.

Matura 2023 - język angielski odpowiedzi i arkusze [Aktualizowane]

Poznaj odpowiedzi do tegorocznych arkuszy maturalnych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Jak maturzyści zareagowali na majowy egzamin z informatyki?

Poznaj szczegóły matury z informatyki 2023.

Czy warto studiować zdalnie?

Szkolnictwo wyższe w Polsce od czasów lock downu coraz bardziej zaczęło rozszerzać ofertę studiów online.

Kształcenie specjalistyczne bez matury. Czym jest dyplom specjalisty i jak go uzyskać?

Dzięki kształceniu można podwyższyć swoje kwalifikacje zawodowe.

MATURA 2023 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane