Matura w wersji on-line

2011-04-28 09:30:52

To właśnie uczniowie Zespołu Szkół nr 3 jako jedyni w Wieluniu będą zdawać próbną maturę z matematyki przez... Internet. Skorzystali oni z innowacyjnego programu informatycznego "e-matura", który został stworzony przez Politechnikę Łódzką. Do programu zakwalifikowano 32 szkoły - 9 z Łodzi i po jednej z 23 powiatów.

Sam egzamin, składający się z dwóch tur, czyli 25 pytań zamkniętych i 10 otwartych, rozpocznie się jak zawsze o godzinie 9 i potrwa 170 minut. Zakończenie drugiej części zostało zaplanowane na godzinę 16. Twórcy programu e-matura postawili na narzędzia graficzne, dzięki którym zrozumienie sensu pytania oraz prosta i przejrzysta odpowiedz na nie będą o wiele łatwiejsze. A umożliwić to mają m.in. panel wyboru, w którym podświetlone zostaną pytania, na które uczeń odpowiedział oraz rozwijana lista pytań, które uczeń przeczytał, ale nie udzielił jeszcze odpowiedzi. Słabowidzący będą mieli również możliwośc powiększenia sobie czcionki, a niektóre z pytań zostaną zaopatrzone w narzędzia do rysowania wykresów, zaznaczania na osi liczbowej przedziałów i pól, gdzie uczeń będzie mógł wpisać obliczoną przez siebie odpowiedź. Platforma jest także przystosowana do umieszczania elementów multimedialnych, czyli animacji, nagrań audio i wideo oraz wykresów.

Przyszłorocznym maturzystom pomysł zdawania matury przez Internet bardzo się podoba, szczególnie ze względu na to, że w przeciwieństwie do formy papierowej, nie będzie liczył się czytelny charakter pisma. Podobnego zdania są nauczyciele, którzy za największą zaletę e-matury uważają bardzo szybki czas uzyskania wyników egzaminu.

E-matura to próba doprowadzenia do tego, aby każdy absolwent szkoły średniej potrafił posługiwać się komputerem. Jest to także szansa na zwiększenie technik informatycznych w nauczaniu innych przedmiotów oraz zapewnienie niepełnosprawnym możliwości zdobywania wiedzy na odległość. Projekt jest wspierany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, także jest szansa, że za kilka lat egzamin dojrzałości będzie odbywał się tylko i wyłącznie w wersji on-line.

AP/ip

Słowa kluczowe: matura matematyka internet e-matura wersja on-line

Matura Matematyka

Powtórka do matury z matematyki

Zobacz, jak przygotować się do matury z matematyki!

Profesjonalny kurs maturalny z matematyki za darmo

17 września portal MatmaNa6.pl rozpoczął trzecią już edycję kursu maturalnego z matematyki. Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i tym razem jest on całkowiecie bezpłatny.

Matura z matematyki - zobacz odpowiedzi

Dzisiaj zmierzyliście się z egzaminem, którego wielu z was się obawiało. Sprawdźcie, jak wam poszło na maturze z matematyki!

Weź udział w Mini Akademii i polub Matematykę! Warszawa

W sobotę, 22 października, Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej zaprasza na pierwsze w roku szkolnym 2011/12 zajęcia MiNI Akademii Matematyki.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Jak liczyć punkty na studia?

Sprawdź, w jaki sposób przeliczać punkty z matury podczas rekrutacji na studia.

Funkcjonowanie szkół po 18 stycznia - jak będą wyglądały lekcje klas I-III?

Ograniczony ma być m.in. kontakt pomiędzy różnymi klasami.

Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie zaprasza na powtórkę przed maturą 2021 z j. polskiego

Maturzysto, czas na powtórkę z języka polskiego! Zobacz jak efektywnie to zrobić dzięki zajęciom z Izą Kasperek.

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Profesjonalny kurs maturalny z matematyki za darmo - kurs maturalny matma na 6 matematyka bezpłatny kurs podstawowy rozszerzony

17 września portal MatmaNa6.pl rozpoczął trzecią już edycję kursu maturalnego z matematyki. Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i tym razem jest on całkowiecie bezpłatny.