Matura w wersji on-line

2011-04-28 09:30:52

To właśnie uczniowie Zespołu Szkół nr 3 jako jedyni w Wieluniu będą zdawać próbną maturę z matematyki przez... Internet. Skorzystali oni z innowacyjnego programu informatycznego "e-matura", który został stworzony przez Politechnikę Łódzką. Do programu zakwalifikowano 32 szkoły - 9 z Łodzi i po jednej z 23 powiatów.

Sam egzamin, składający się z dwóch tur, czyli 25 pytań zamkniętych i 10 otwartych, rozpocznie się jak zawsze o godzinie 9 i potrwa 170 minut. Zakończenie drugiej części zostało zaplanowane na godzinę 16. Twórcy programu e-matura postawili na narzędzia graficzne, dzięki którym zrozumienie sensu pytania oraz prosta i przejrzysta odpowiedz na nie będą o wiele łatwiejsze. A umożliwić to mają m.in. panel wyboru, w którym podświetlone zostaną pytania, na które uczeń odpowiedział oraz rozwijana lista pytań, które uczeń przeczytał, ale nie udzielił jeszcze odpowiedzi. Słabowidzący będą mieli również możliwośc powiększenia sobie czcionki, a niektóre z pytań zostaną zaopatrzone w narzędzia do rysowania wykresów, zaznaczania na osi liczbowej przedziałów i pól, gdzie uczeń będzie mógł wpisać obliczoną przez siebie odpowiedź. Platforma jest także przystosowana do umieszczania elementów multimedialnych, czyli animacji, nagrań audio i wideo oraz wykresów.

Przyszłorocznym maturzystom pomysł zdawania matury przez Internet bardzo się podoba, szczególnie ze względu na to, że w przeciwieństwie do formy papierowej, nie będzie liczył się czytelny charakter pisma. Podobnego zdania są nauczyciele, którzy za największą zaletę e-matury uważają bardzo szybki czas uzyskania wyników egzaminu.

E-matura to próba doprowadzenia do tego, aby każdy absolwent szkoły średniej potrafił posługiwać się komputerem. Jest to także szansa na zwiększenie technik informatycznych w nauczaniu innych przedmiotów oraz zapewnienie niepełnosprawnym możliwości zdobywania wiedzy na odległość. Projekt jest wspierany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, także jest szansa, że za kilka lat egzamin dojrzałości będzie odbywał się tylko i wyłącznie w wersji on-line.

AP/ip

Słowa kluczowe: matura matematyka internet e-matura wersja on-line

Matura Matematyka

Powtórka do matury z matematyki

Zobacz, jak przygotować się do matury z matematyki!

Weź udział w Mini Akademii i polub Matematykę! Warszawa

W sobotę, 22 października, Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej zaprasza na pierwsze w roku szkolnym 2011/12 zajęcia MiNI Akademii Matematyki.

Próbna matura z matematyki tuż po weekendzie

Już 3 listopada odbędzie się ogólnopolska próbna matura z matematyki.

Matura z matematyki - jak się przygotować?

Jak się nauczyć do matury pisemnej z matematyki?

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula - uczelnia, która docenia swoich absolwentów

Zobacz, co osiągnęli absolwenci Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula.

Przygotuj sie do matury z chemii z WSZ w Gdańsku podczas bezpłatnego webinarium

Weź udział w lekcji online pt. "Chemia organiczna jako chemia związków węgla".

Sen a matura - jak uzyskać najlepsze wyniki?

Dowiedz się, dlaczego warto zatroszczyć się o dobry sen i czemu jest aż tak ważny dla naszej pamięci.

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Rusza matematyczny konkurs internetowy na MiNI PW - konkurs internetowy matematyka politechnika warszawska wydział matematyki i nauk informacyjnych

Oficjalne rozpoczęcie Konkursu, organizowanego przez Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej odbędzie się we wtorek 16 listopada 2010 o godz. 14.15.