zmień miasto

Matura w wersji on-line

To właśnie uczniowie Zespołu Szkół nr 3 jako jedyni w Wieluniu będą zdawać próbną maturę z matematyki przez... Internet. Skorzystali oni z innowacyjnego programu informatycznego "e-matura", który został stworzony przez Politechnikę Łódzką. Do programu zakwalifikowano 32 szkoły - 9 z Łodzi i po jednej z 23 powiatów.

Sam egzamin, składający się z dwóch tur, czyli 25 pytań zamkniętych i 10 otwartych, rozpocznie się jak zawsze o godzinie 9 i potrwa 170 minut. Zakończenie drugiej części zostało zaplanowane na godzinę 16. Twórcy programu e-matura postawili na narzędzia graficzne, dzięki którym zrozumienie sensu pytania oraz prosta i przejrzysta odpowiedz na nie będą o wiele łatwiejsze. A umożliwić to mają m.in. panel wyboru, w którym podświetlone zostaną pytania, na które uczeń odpowiedział oraz rozwijana lista pytań, które uczeń przeczytał, ale nie udzielił jeszcze odpowiedzi. Słabowidzący będą mieli również możliwośc powiększenia sobie czcionki, a niektóre z pytań zostaną zaopatrzone w narzędzia do rysowania wykresów, zaznaczania na osi liczbowej przedziałów i pól, gdzie uczeń będzie mógł wpisać obliczoną przez siebie odpowiedź. Platforma jest także przystosowana do umieszczania elementów multimedialnych, czyli animacji, nagrań audio i wideo oraz wykresów.

Przyszłorocznym maturzystom pomysł zdawania matury przez Internet bardzo się podoba, szczególnie ze względu na to, że w przeciwieństwie do formy papierowej, nie będzie liczył się czytelny charakter pisma. Podobnego zdania są nauczyciele, którzy za największą zaletę e-matury uważają bardzo szybki czas uzyskania wyników egzaminu.

E-matura to próba doprowadzenia do tego, aby każdy absolwent szkoły średniej potrafił posługiwać się komputerem. Jest to także szansa na zwiększenie technik informatycznych w nauczaniu innych przedmiotów oraz zapewnienie niepełnosprawnym możliwości zdobywania wiedzy na odległość. Projekt jest wspierany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, także jest szansa, że za kilka lat egzamin dojrzałości będzie odbywał się tylko i wyłącznie w wersji on-line.

AP/ip

Ciekawe artykuły
Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama