zmień miasto

Matura z języka obcego – jak się przygotować?

Matura z języka obcego ma jeden z najwyższych współczynników zdawalności w każdym roku szkolnym. Ten fakt nie uspokaja jednak zestresowanych uczniów, którzy obawiają się o swoje wyniki egzaminów. To wszystko dlatego, że niektórym osobom ten przedmiot potrafi sprawić naprawdę dużo problemów. Nie ma się jednak czym martwić, ponieważ bardzo dobre przygotowanie pozwoli czuć się spokojniej i pewniej. Wybór odpowiedniej metody nauki nie jest jednak taki prosty i z tego powodu opisaliśmy, które z nich są najlepsze.

Jak się nauczyć do matury z języka obcego?

Nauka słówek
Poznawanie zwrotów w obcym języku to obowiązek i od tego powinniśmy rozpocząć naszą naukę. Oczywiście warto przyswajać sobie je z podręczników, z których korzystamy podczas zajęć. To pozwoli zapamiętać chociaż te podstawowe słówka, przydatne przy pisaniu wypracowania na maturze pisemnej.

Inną, bardziej skuteczną, metodą nauki jest czytanie książek lub wiadomości na stronach internetowych w języku obcym. Początki są ciężkie, ale z czasem zaczniemy w praktyce przyswajać sobie nowe słownictwo. Kolejnym i podobnym sposobem jest pisanie z obcokrajowcem. To pozwala jeszcze lepiej zaznajomić się ze zwrotami, co wpływa także na to, że pozbywamy się strachu przed posługiwaniem się danym językiem przy drugiej osobie.

Nauka słuchania ze zrozumieniem
Zadania ze słuchania ze zrozumieniem sprawiają problemy od zawsze i ciężko nauczyć się tej sztuki, co jest czasami dołujące, zważając na czas, który poświęcamy na ćwiczenia. W tej sytuacji lepiej też postawić na praktykę i zdecydować się na oglądanie filmów lub seriali całkowicie w obcym języku. Można na początku włączać sobie je z napisami, ale później lepiej tego nie robić dla lepszego efektu.

Nauka czytania ze zrozumieniem
Do czytania można wykorzystać metodę wspomnianą wyżej przy nauce słownictwa. Studiowanie książek i artykułów w obcym języku pozwoli nam w końcu zacząć rozumieć to, co czytamy.

Nauka mówienia
Umiejętność przydatna na ustnym egzaminie. Często jest ona ćwiczona na lekcjach, jednak to nie wystarczy, aby odpowiednio przygotować się matury. Do tego trzeba mówić, mówić i jeszcze raz mówić. Dlatego polecany jest wakacyjny wyjazd za granicę, gdzie można najlepiej obyć się z językiem obcym.

PW

Fot. Pexels.com

Ciekawe artykuły
Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama