Maturzysta dowie się, gdzie dostanie się na studia

2012-12-21 10:31:22

Kandydat będzie mógł sprawdzić w sieci, na jakie studia się dostanie z maturą z wybranych przedmiotów - ma to od przyszłego roku umożliwić system POL-on, gromadzący dane o uczelniach i studentach. Ma tam znaleźć się też m.in. antyplagiatowa baza prac.

Jak zapowiada Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, system będzie dostępny przez internet. Część informacji zgromadzonych w POL-onie, np. wykaz uczelni czy lista pracowników naukowych uczelni, jest już dostępna. Niektóre dane, np. o studentach czy o szczegółach zatrudnienia wykładowców, mogą przeglądać tylko uprawnione osoby.

Jak mówi wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Maria Elżbieta Orłowska, po raz pierwszy w Polsce mamy "zintegrowany i rzetelny system informacji o szkolnictwie wyższym i nauce". - To istotny instrument naszej polityki - podkreśla. POL-on ma być stopniowo wzbogacany o nowe funkcje. W przyszłym roku pojawi się w nim otwarta dla wszystkich lista kierunków studiów i wymagań, które kandydat musi spełnić, żeby zostać na nie przyjęty.

- Maturzysta, po wpisaniu jaki przedmiot i na jakim poziomie zdaje na egzaminie, będzie mógł się dowiedzieć, na jakie kierunki zostanie przyjęty. Będzie to lista ogólnopolska - tłumaczy Orłowska.

System POL-on, jak mówi, zawiera najbardziej kompletne informacje o polskim szkolnictwie wyższym i nauce. Uczelnie mają obowiązek przesyłać do niego aktualne dane. Tylko 10 małych publicznych uczelni do tej pory nie przekazało danych. - Już teraz widać rozbieżności między danymi z POL-onu i danymi zbieranymi przez GUS. Np. różnica w liczbie studentów między GUS a POL-on to ok. 300 tysięcy osób - mówi wiceminister.

W listopadzie 2011 r. według GUS studiowało w Polsce 1,8 mln osób. W POL-onie na razie zarejestrowanych jest 1,5 mln. Różnica przeważnie bierze się stąd, że GUS może liczyć kilka razy tego samego studenta lub studentów studiów podyplomowych. W POL-onie tymczasem identyfikuje się poszczególne osoby przez numer PESEL i można być pewnym, że dane są zgodne ze stanem faktycznym.

Podobnie jest z pracownikami uczelni. Według GUS-u w listopadzie było ich 99,3 tys., a według POL-onu 92,5 tys.

Ponadto obok listy kierunków z wymaganiami w POL-onie ma pojawić się też baza wniosków o granty na projekty badawcze z informacją o temacie pracy i o wynikach konkursu. - Teraz publikowana jest tylko lista rankingowa tych, którzy dostaną dofinansowanie. To stanowczo za mało - mówi Orłowska. Publikacja ma zwiększyć przejrzystość procedury konkursowej i dać naukowcom rozeznanie w tym, czym zajmują się ich koledzy w innych instytucjach.

Obok POL-onu resort nauki planuje też stworzenie centralnej bazy danych prac licencjackich i magisterskich stworzonych na uczelniach. Teksty prac mają być materiałem porównawczym dla programów, wyszukujących ewentualne plagiaty w pracach studentów.

- Obecnie dofinansowujemy wykorzystywanie przez uczelnie kilku komercyjnych programów antyplagiatowych. Chcemy dać uczelniom wspólne narzędzie i przede wszystkim porównawczą bazę danych - wyjaśnia wiceminister nauki.

Przepisy, zobowiązujące uczelnie do przekazywania do rejestru tekstów prac, mają szansę wejść w życie w planowanej nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym w październiku 2013 r. Do bazy trafią teksty powstałe po tej dacie. Resort liczy jednak na to, że uczelnie zgodzą się przekazać zgromadzone w swoich archiwach elektroniczne wersje prac wcześniejszych absolwentów.

Dostęp do tej bazy będzie ograniczony. Korzystać z niej będą mogli tylko promotorzy prac oraz przedstawiciele Polskiej Komisji Akredytacyjnej, która monitoruje poziom kształcenia na uczelniach.

PAP - Nauka w Polsce

Słowa kluczowe: system informacji pol-on antyplagiatowa baza danych maturzyści kierunki studiów rekrutacja poziom

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Udana stylizacja na studniówkę - modnie i z klasą

Sprawdź, co jest w modzie i jak dopasować elementy stylizacji, by wyglądać doskonale.

Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii w Poznaniu - kształcenie przyszłych specjalistów w kosmetologii, fizjoterapii i technikach dentystycznych

Wybór odpowiedniej ścieżki edukacyjnej to kluczowy krok w kształtowaniu swojej przyszłości zawodowej.

Studniówka przed maturą: najważniejsze wydarzenie dla każdego maturzysty!

Studniówka jest symbolicznym pożegnaniem z jednym etapem życia i powitaniem drugiego.

Co powinieneś wiedzieć zanim pójdziesz na studia?

Zobacz, co czeka cię za murami uczelni.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Proces rekrutacji na studia w 2024 roku - co warto wiedzieć?

Zobacz, jak wygląda rekrutacja na studia krok po kroku.

Jak wyglądają studia ratownictwa medycznego?

Dowiedz się gdzie najlepiej studiować ratownictwo medyczne, aby zdobyć wiedzę teoretyczną i praktyczną na wysokim poziomie.

Początek roku szkolnego - jak sobie radzić?

Rozpoczęcie szkoły po wakacjach może wiązać się ze stresem.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Poziom C1 - co musisz umieć, by zdać egzamin? - egzamin c1, co trzeba umieć, testy, pytania, zadania

Egzamin C1 to dla wielu osób kamień milowy, który zamyka pewien etap nauki języka angielskiego.