zmień miasto

Metody na stres

Zdenerwowanie przed ważnym egzaminem towarzyszy prawie każdemu. Wywołuje to często problemy ze skupieniem się oraz demotywację do nauki. Na szczęście walka ze stresem może pozwolić zmniejszyć poziom zdenerwowania człowieka. Wykorzystanie strachu na własną korzyść nie jest jednak takie proste i dlatego warto najlepsze metody na stres.

Jak radzić sobie ze stresem?

Akceptacja porażki

Aby dowiedzieć się, jak walczyć ze stresem, należy zacząć od zdania sobie sprawy z tego, co zrobimy jeśli nie zaliczymy egzaminu. Warto w tym przypadku wziąć pod uwagę wszystkie możliwości poprawy testu. Dzięki temu zaakceptujemy fakt, że może nam się nie udać. Jest to metoda na stres, która pozwoli w dużej mierze zlikwidować negatywne myśli przed egzaminem.

Medytacja

Wśród technik radzenia sobie ze stresem możemy znaleźć medytację, która pozwala się wyciszyć i uporządkować myśli. Wystarczy usiąść, zamknąć oczy i posiedzieć w ciszy przez pół godziny. Istnieje też inny sposób na to, jak pokonać stres w podobnej formie. Jest to zwykła drzemka w trakcie dnia. Umożliwia ona odpoczynek i regenerację sił przed następnym etapem pracy.

Uporządkowanie czasu pracy

Istnieją osoby, które nie przepadają za planowaniem sobie dnia. Wolą one zdecydowanie działać spontanicznie, czekając aż dzień przyniesie im coś niespodziewanego. Nie zawsze jest to jednak dobra metoda radzenia sobie ze stresem, ponieważ często w ten sposób zaczynamy robić wszystko na raz, nie doprowadzając do końca żadnego zadania. Dużo lepiej uporządkować sobie czas, aby wykonać po kolei to, co zaplanowaliśmy. Dzięki temu poczujemy się spokojniej i przekonamy się, jak opanować stres poprzez rozpisanie sobie harmonogramu nauki.

Likwidacja bałaganu

Uporządkowanie myśli to nie wszystko o co powinniśmy zadbać. Ład w pokoju także pozwoli nam zrozumieć, jak pozbyć się stresu. Dlatego lepiej zlikwidować wszystkie rzeczy, które w naszym miejscu uczenia się mogą stanowić bałagan. Dzięki temu porozrzucane ubrania lub inne przedmioty przestaną nas rozpraszać, co przełoży się także na niższy poziom naszego zdenerwowania. Warto też pomyśleć o wyciszeniu, czyli zlikwidowaniu wszelkich hałasów z otoczenia.

Uśmiech najważniejszy

Jeśli każdy dzień będziemy zaczynać uśmiechem, żaden egzamin nie będzie nam straszny! Aby osiągnąć taki stan emocjonalny, należy zastosować kolejny sposób radzenia sobie ze stresem. Polega on na tym, aby wyrzucić ze swojej głowy wszystkie negatywne scenariusze, które mogą być związane z nadchodzącym egzaminem. Lepiej myśleć o tym, jakie szczęście poczujemy, gdy uda nam się go zaliczyć.

Sport lub inna rozrywka

Pamiętajmy o tym, że stres przed egzaminem należy wyładować, a idealnym sposobem na to jest uprawianie sportu, które pozwoli wymęczyć fizycznie organizm i jednocześnie zapomnieć na chwilę o tym, co czeka nas w najbliższej przyszłości.

Wśród maturzystów największy stres wywołują egzaminy z języka polskiego i angielskiego odbywające się indywidualnie przed komisją. Warto wiedzieć, czy matura ustna jest ważna oraz czy warto się jej bać.

PW

Fot. Pexels.com

Ciekawe artykuły
Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama