Na co zwrócić uwagę podczas analizy oferty kształcenia przy wyborze kierunku studiów?

2020-07-29 12:28:13

Zbliżający się okres wakacyjny niewątpliwie zwiastuje ważny moment dla tegorocznych maturzystów. Wielu z nich zapewne nadal nie wie, jaki wybrać kierunek studiów, który będzie dla nich najatrakcyjniejszy, a jednocześnie w przyszłości pozwoli uzyskać pracę marzeń. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas przeglądania kolejnych ofert kształcenia, a także jakie są ciekawe kierunki studiów dla niezdecydowanych.

Kobieta w biurze przy papierach

Program studiów to podstawa

Znaczna liczba osób podczas poszukiwania kierunku studiów pomija etap zapoznawania się z obszernym programem studiów, co może być dla nich bardzo niekorzystne. W programie studiów zawarto wszelkie niezbędne informacje dotyczące liczby oraz nazw przedmiotów, a także obszaru tematycznego, z którym student zapozna się w najbliższych latach nauki. Czytając program, możesz sprawdzić, czy dana oferta kształcenia odpowiada Twoim zainteresowaniom. Tym samym unikniesz wyboru kierunku, który swoim zakresem będzie obejmował kwestie dla Ciebie nużące i niezbyt ciekawe.

Sprawdź profil absolwenta

W każdej ofercie kształcenia obowiązkowo występuje punkt związany z profilem przyszłego absolwenta. To z niego dowiesz się, jakimi kompetencjami, umiejętnościami oraz wiedzą będziesz dysponował po ukończeniu studiów na danym kierunku. Często z informacji zawartych w tym punkcie można również dowiedzieć się, jaką pracę mogą wykonywać absolwenci wybranego kierunku studiów. Zorientuj się w sytuacji na rynku, aby dowiedzieć się, które zawody są obecnie najbardziej poszukiwane. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że za kilka lat ta tendencja prawdopodobnie ulegnie zmianie.

Ciekawe kierunki studiów dla niezdecydowanych

Jeśli obejrzałeś już mnóstwo ofert i nadal nie jesteś pewien, w którym kierunku powinieneś pójść, to postaw na studia o tematyce najbardziej zbliżonej do Twoich zainteresowań. Ciekawym kierunkiem studiów dla niezdecydowanych może być pedagogika, po której istnieje wiele możliwości dalszego rozwoju i specjalizacji. Ogromną popularnością cieszą się również dietetyka i kosmetologia ze względu na dynamiczny rozwój każdej z tych branż oraz nieustanne zapotrzebowanie na specjalistów. Więcej propozycji znajdziesz na stronie Wyższej Szkoły Biznesu i Nauki o Żywieniu w Łodzi: https://www.medyk.edu.pl/.

ip

fot. Kaboompics.com z Pexels

Słowa kluczowe: Jak wybrać studia, Rekrtuacja 2020, Kierunki studiów, Najlepsze studia, Co jest ważne na studiach?

Porady - Matura od A do Z

Studia, które dadzą ci pracę - jaki kierunek wybrać?

Wybór dobrych studiów może bardzo wiele zmienić w naszym życiu. Jakie kierunki są najlepsze?

(nie)Poradnik Maturzysty - odpowiedzi na najtrudniejsze pytania maturzystów

Matura to spore wyzwanie, a potem nie będzie łatwiej. Poznaj kilka złotych rad od tych, którzy już mają to za sobą!

Jak pokonać stres na kilka dni przed i w trakcie matury?

O tym jak skutecznie walczyć ze stresem opowiada Martyna Nowak, psycholog sportu SWPS oraz Michał Pozdał, psychoterapeuta ze Strefy Młodzieży SWPS.

Jakie tematy na maturze z polskiego?

Stres przedmaturalny już dopadł maturzystów, którzy zaczynają szukać przecieków, jakie lektury mogą pojawić się na maturze 2015.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Poprawa matury 2020 - harmonogram matur poprawkowych

Jak i kiedy poprawić maturę? Sprawdźmy!

Poprawa matury 2019 - harmonogram matur poprawkowych

Jak i kiedy poprawić maturę? Sprawdźmy!

Matura w "starej formule". Kto może do niej przystąpić i jakie są jej zasady?

Zobacz, co musisz wiedzieć o maturze pisanej na starych zasadach!

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Jak wpasować się w klucz? - klucz odpowiedzi matura język polski wypracowanie dłuższa wypowiedź tekst proponowane odpowiedzi

Jednym z największych utrapień maturzystów jest wpisanie się w przeklęty klucz odpowiedzi do pisemnego egzaminu z języka polskiego. Jak napisać wypracowanie tak, żeby egzaminator nie odjął nam zbyt wielu punktów?