Na czym polega studiowanie cyberbezpieczeństwa?

2023-03-27 23:11:57

Wraz z powstawaniem coraz to nowych technologii oraz coraz częstszego upowszechniania danych osobowych, ochrona cyfrowa staje się priorytetem we współczesnym świecie. Na złośliwe oprogramowanie oraz ataki hakerskie są narażeni nie tylko zwykli obywatele, ale także instytucje państwowe i militarne. Pierwsza oficjalna grupa zadaniowa zajmująca się tym powstała w 2003 roku w Stanach Zjednoczonych w odpowiedzi na rosnącą liczbę cyberataków. W tej chwili kadry wyspecjalizowane w ochronie danych i odpieraniu tego typu ataków szkolone są na całym świecie. Na czym polegają studia na kierunku cyberbezpieczeństwo i czy są one przyszłościowe?

Zobacz również: Socjologia - co warto wiedzieć o jej studiowaniu?

cyberbezpieczeństwo

Kim są specjaliści od cyberbezpieczeństwa?

Cyberbezpieczeństwo kierunek interdyscyplinarny, w którym dominuje informatyka. Wyszkoleni w nim specjaliści zajmują się m.in. projektowaniem inteligentnych systemów zabezpieczających, legalnymi systemami monitorowania użytkowników, sztuczną inteligencją, bezpieczeństwem sieciowym czy odzyskiwaniem danych. Aby korzystanie z tych umiejętności było możliwe, najpierw niezbędne zdobycie szerokich umiejętności informatycznych. Dziedzina ta wciąż się rozwija i nieustannie zmienia, stawiając nawet przed profesjonalistami coraz to nowe wyzwania. Dlatego ważne jest, aby wciąż się doszkalać oraz rozwijać w tym zakresie, ponieważ hakerzy codziennie znajdują nowe sposoby na kradzież danych.

Od specjalistów do cyberbezpieczeństwa wymaga się szybkiego myślenia i reagowania na kryzysowe sytuacje, zaangażowania w naukę, nieustannej gotowości oraz wdrażania coraz to nowych rozwiązań chroniących przed cyberatakami.

Jak wygląda studiowanie cyberbezpieczeństwa?

Cyberbezpieczeństwo to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 do 4 lat (I stopnia) i kończą się uzyskaniem dyplomu. Studenci na tym kierunku kształcą się w pierwszej kolejności w podstawach IT oraz cybernetyki, a następnie otrzymują szeroką wiedzę w obszarze bezpieczeństwa sieci, treści i systemów informatycznych, a także telekomunikacyjnych. Nauka zakłada również zdobycie szeregu praktycznych umiejętności, jak określanie zasad działania narzędzi kryptograficznych, oceny poziomów ryzyka cyberataków, administrowania systemami wykrywania incydentów bezpieczeństwa i wielu innych.

Przykładowe specjalizacje, które dostępne są na różnych uczelniach w Polsce, to:

  • cyberobrona
  • bezpieczeństwo danych
  • bezpieczeństwo sieci teleinformatyczncyh
  • bezpieczeństwo w energetyce
  • zarządzanie cyberbezpieczeństwem
  • zarządzanie bezpieczeństwem informacyjnym
  • systemy kryptograficzne

Wymagania rekrutacyjne

W procesie rekrutacyjnym na studia z cyberbezpieczeństwa wymagane są przedmioty ścisłe, w tym najczęściej informatyka, która jest najmocniej powiązana z tym kierunkiem. Oprócz tego, są to najczęściej:

  • matematyka rozszerzona
  • biologia
  • chemia
  • fizyka

Oczywiście wymagania te mogą się różnić w zależności od uczelni, dlatego należy je najpierw sprawdzić na stronach rekrutacyjnych danych szkół. 

Praca po studiach - zapotrzebowanie na specjalistów od cyberbezpieczeństwa

Perspektywy kariery zawodowej po ukończeniu cyberbezpieczeństwa są bardzo szerokie. Coraz więcej firm, nie tylko dużych korporacji, ale też mniejszych przedsiębiorstw zdaje sobie sprawę, jak ważna jest kwestia ochrony danych klientów, pracowników oraz wszelkich informacji poufnych. Prawie wszystko przechowywane jest teraz cyfrowo - od haseł do kont bankowych i poczty mailowej po umowy, podpisy oraz dowody osobiste. Ich wyciek może wiązać się z ogromnymi konsekwencjami oraz stratą dużych sum pieniędzy. Według badań przeprowadzonych przez Bureau of Labor Statistics, do 2026 roku ma powstać o 28% więcej miejsc pracy dla specjalistów od cyberbezpieczeństwa niż jest ich obecnie. Zapotrzebowanie na pracowników będzie się więc nieustannie zwiększać, co przekłada się również na wysokie zarobki.

Absolwenci tego kierunku mogą liczyć na pracę m.in. w centrach danych, instytucjach związanych z informatyka i telekomunikacją oraz we wszystkich miejscach, gdzie niezbędna jest ochrona danych (sektorach bankowych, korporacjach, biurach projektowych itd.).

MS

fot. pixabay

źródło: otouczelnie.pl

Słowa kluczowe: cyberbezpieczeństwo, kierunek studiów, studia, inżynier, informatyka, ochrona cyfrowa

Studia na start

Socjologia - co warto wiedzieć o jej studiowaniu?

Zobacz, co daje studiowanie socjologii i jakie są po niej perspektywy zawodowe.

Zarządzanie - czego się spodziewać, wybierając te studia?

Zarządzanie jest kierunkiem dosyć uniwersalnym. Sprawdźcie, dlaczego?

Kierunki studiów związane z literaturą i pisaniem

Dla osób zainteresowanych literaturą oraz sztuką pisania czeka wiele ciekawych kierunków studiów.

Top 3 najpopulaniejszych uczelni w Polsce [Zestawienie]

Zobacz, jakie uczelnie były najczęściej wybierane przez kandydatów w naborach w 2022/2023 roku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Co można zabrać ze sobą na maturę?

Zobacz, o czym nie możesz zapomnieć!

Proces rekrutacji na studia w 2024 roku - co warto wiedzieć?

Zobacz, jak wygląda rekrutacja na studia krok po kroku.

O czym trzeba pamiętać na miesiąc przed maturą?

Egzamin dojrzałości zbliża się wielkimi krokami.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane