Najczęstsze błędy językowe

2018-07-26 10:07:04

Na całym świecie polski to jeden z najtrudniejszych języków. Istnieje wiele błędów, które można w nim popełnić, wypowiadając się lub pisząc dłuższy tekst. Wyróżniamy pomyłki językowe, ortograficzne, interpunkcyjne, składniowe, kardynalne, rzeczowe, leksykalne i wiele innych. W poniższym artykule chcielibyśmy się skupić na pierwszym wymienionym rodzaju potknięć. Zobacz najczęstsze błędy językowe!

Zobacz popularne błędy językowe popełniane przez Polaków!

Najczęstsze błędy językowe Polaków

Bardzo często takimi błędami możemy nazwać wyrazy, które zostały napisane lub wypowiedziane niezgodnie z określoną normą językową. Tego typu pomyłki pojawiają się także na maturze z języka polskiego – zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Warto znać najpopularniejsze przykłady potknięć w tekście, aby móc ich unikać w przyszłości – to pozwoli zdobyć więcej punktów na egzaminie dojrzałości.

Najczęściej popełniane błędy językowe

"Kupywać"
Często niepotrzebnie sugerujemy się takimi słowa, jak "odkupywać" lub "przekupywać". W ten sposób wpadamy w pułapkę i zapisujemy ten czasownik niepoprawnie. Odpowiednia forma to "kupować".

"Wziąść"
Spora część Polaków ma problem z tym wyrazem. Warto jednak zapamiętać, że ta forma jest niepoprawna. W wypowiedzi, a także w tekście pisanym występować powinien on jako "wziąć".

"Włanczać"
Taka forma brzmi nienaturalnie, jednak wielu Polaków popełnia ten błąd językowy bardzo często. Jego prawidłowa forma to "włączać".

"Na dworzu"
Błąd nie tak popularny, jak te powyższe, jednak także można się z nim spotkać. Prawidłowa forma tego wyrazu to "na dworze".

"Okres czasu"
Oba te wyrazy nie powinny występować obok siebie, ponieważ mają takie same znaczenie. Z tego powodu powinno się je rozdzielać, używając np. "w tym okresie" lub "w tym czasie".

"Przekonywujący"
Nieprawidłowy wyraz, którego bardzo często używają Polacy nie tylko w codziennych rozmowach. Poprawna forma to "przekonujący" lub "przekonywający".

"Bynajmniej"
Wyraz, który jest często mylony ze słowem "przynajmniej". Musimy pamiętać o tym, że nie jest to synonim, ponieważ powinno się go używać w innym kontekście.

Popularne błędy językowe

Powyższe przykłady to tylko najpopularniejsze pomyłki językowe, z którymi możemy się spotkać. Pamiętajmy jednak, że istnieje więcej tego typu potknięć. Z tego powodu zawsze trzeba zachowywać czujność, zwłaszcza gdy jesteśmy w trakcie pisania egzaminu dojrzałości. W codziennym życiu warto korzystać ze słownika, aby unikać błędów.

Świadomość popełnianych błędów to podstawa poprawnej pisowni. Warto zobaczyć także, jakie inne pomyłki zdarzają się w języku polskim oraz czym jest tzw. "kardynałka".

PW

Fot. Pixabay.com

Słowa kluczowe: popularne błędy językowe, najczęściej popełniane błędy językowe, najczęstsze błędy językowe Polaków

Matura od A do Z

Poprawa matury 2019 - harmonogram matur poprawkowych

Jak i kiedy poprawić maturę? Sprawdźmy!

Zadania na maturze z matematyki

Zobacz, jakie zadania na maturze z matematyki pojawiają się najczęściej!

Ile trzeba mieć procent, żeby zdać maturę?

Zobacz, ile trzeba uzyskać punktów na egzaminie dojrzałości!

Matura w "starej formule". Kto może do niej przystąpić i jakie są jej zasady?

Zobacz, co musisz wiedzieć o maturze pisanej na starych zasadach!

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Co zabrać na studia? 7 rzeczy, które muszą znaleźć się w każdym mieszkaniu studenckim

Dowiedz się, co warto wziąć ze sobą na nowe mieszkanie.

EXPERYMENT dla szkół i przedszkoli 2020/2021 - stacjonarnie, online i wyjazdowo

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni posiada ofertę edukacyjną dostosowaną do potrzeb każdego!

Psychologia w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie. Poznaj kierunek i specjalizacje!

Dowiedz się więcej o jednym z najbardziej dopasowanych do potrzeb rynku pracy kierunków studiów!

MATURA 2020 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane