zmień miasto

Najczęstsze błędy na maturze z języka polskiego

Błędy zdarzają się każdemu z nas. Nie powinniśmy się jednak z nich tłumaczyć. Dużo lepiej dążyć do tego, aby zacząć unikać ich przyszłości, wykorzystując nabyte już doświadczenie. Tak samo jest w przypadku matury. Warto przenalizować próbne egzaminy pod względem pomyłek, które popełniamy. Dzięki temu dowiemy się, co możemy jeszcze poprawić. Zwracając szczególną uwagę na osoby, które mają problem ze znalezieniem niedokładności we własnych tekstach, postanowiliśmy przygotować listę najczęściej popełnianych błędów na maturze pisemnej z języka polskiego.

Zobacz, których błędów unikać na maturze z języka polskiego!

Egzamin z języka polskiego wymaga od uczniów dużego skupienia, ponieważ można pomylić się na nim praktycznie w każdym momencie. Błędy są jednak do uniknięcia, jeśli zastosujemy się do pewnych zasad. Pierwszą z nich jest czytanie ze zrozumieniem. Powinniśmy dokładnie zapoznawać się z każdym pytaniem i treścią zadania, ponieważ to pozwoli nam uzyskać więcej punktów z odpowiedzi. Kolejną sprawą jest nieuciekanie od tematu, o którym piszemy. Najlepiej skupić się na konkretach i nie przesadzać z objętością. Ostatnia zasada to konieczność myślenia i analizy wszystkiego, co czytamy i interpretujemy.

Błędy, które są najczęściej popełniane przez maturzystów na egzaminie z języka polskiego:
- Rzeczowe – mamy z nimi do czynienia w dłuższych wypowiedziach, kiedy nasz tekst nie zgadza się z tym, co działo się w danej lekturze szkolnej. Jeśli zdarzy nam się coś takiego, całe wypracowanie zostanie skreślone przez egzaminatora.

- Kompozycji tekstu – pojawiają się w sytuacji, gdy sformułowaliśmy nasz tekst w sposób nieczytelny, nielogiczny lub niezwiązany z tematem.

- Stylu tekstu – występują w sytuacji, kiedy w naszym tekście odbiegniemy od prawidłowego, egzaminacyjnego języka, stosując slang lub wulgaryzmy.

- Źle sformułowanej tezy – pojawia się, gdy na początku naszego tekstu źle przedstawimy opisywany przez nas problem.

- Interpretacyjne – mamy z nimi do czynienia, kiedy źle zaczniemy uzasadniać przedstawioną przez nas tezę. W tej sytuacji może być to po prostu nielogiczna argumentacja, która nie jest podparta przykładami z literatury.

- Językowe – czyli inaczej składniowe, fleksyjne i stylistyczne.

- Interpunkcyjne – pojawiają się, gdy zabraknie przecinka w danym miejscu lub kiedy źle go postawimy.

- Ortograficzne – występują, gdy pomylimy przykładowo „ż” z „rz”, lub gdy zrobimy literówkę.

PW

fot. Pixabay.com

Ciekawe artykuły
Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama