zmień miasto

Najpopularniejsze błędy na maturze z matematyki

Egzamin z matematyki na poziomie podstawowym sprawia uczniom najwięcej problemów wśród przedmiotów obowiązkowych na maturze. Popełnianych jest w tym przypadku wiele błędów, z których uczniowie nawet nie zdają sobie sprawy. Z tego powodu zdecydowaliśmy się uświadomić, co zdający robią źle podczas rozwiązywania zadań i obliczeń.Zobacz, co maturzyści robią źle na maturze z matematyki!

Matematyka jest przedmiotem, w którym liczą się detale, ponieważ nawet jedna źle zapisana cyfra lub znak może dać nam złe rozwiązanie danego zadania. Dlatego właśnie trzeba wystrzegać się błędów i z uwagą sprawdzać swój arkusz nawet kilka razy.

Najpopularniejsze błędy na maturze z matematyki:
- Czytanie ze zrozumieniem – często źle rozwiązane zadanie zaczyna się już od błędnie zrozumianej treści polecenia. Dlatego właśnie trzeba czytać wszystko uważnie, nawet po kilka razy.

- Zastosowanie złego wzoru – po źle zinterpretowanej treści zadania może dojść do tego, że do jego rozwiązania zastosujemy nieodpowiedni wzór.

- Brak koncentracji – podczas wykonywania zadań skupienie jest bardzo ważne, zwłaszcza przy obliczeniach, które kierują nas do rozwiązania. Chwila nieuwagi może sprawić, że pomylimy nawet jeden znak lub cyfrę, doprowadzając cały nasz wysiłek do złej odpowiedzi.

- Błędy w obliczeniach – czasami stres przejmuje nad nami kontrolę, co przekłada się także na poziom naszej koncentracji. W tym przypadku zdarza się, że nie jesteśmy w stanie wykonać nawet prostych obliczeń.

- Niedokończone zadanie – maturzyści szybko się poddają, a to kończy się tym, że pozostawiają w arkuszu niepełne rozwiązania. Dużo lepiej jest przysiąść chwilę nad danym poleceniem i spróbować je dokończyć. Pozwoli to zdobyć punkty niezbędne do zaliczenia całego egzaminu.

- Brak odpowiedzi – praktycznie pod każdym zadaniem otwartym jest wykropkowane miejsce na jednozdaniową odpowiedź na dane polecenie. Bardzo ważne jest, aby je wypełnić, gdyż bez tego nie uzyskamy odpowiedniej liczby punktów za zadanie. Niestety, maturzyści często o tym zapominają.

- Szybka rezygnacja – uczniowie niepotrzebnie rezygnują z robienia niektórych zadań już po przeczytaniu samych poleceń. To złe podejście. Dużo lepiej uwierzyć w swoje umiejętności i spróbować dojść do rozwiązania.

PW

fot. Pexels.com

Ciekawe artykuły
Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama