Najpopularniejsze motywy literackie na maturze z języka polskiego

2018-01-23 15:15:40

Co roku matura z języka polskiego na poziomie podstawowym ma swoją własną tematykę, na której oparta jest większość zadań z arkusza oraz wypracowanie końcowe. Lista tego typu zagadnień nie jest zbyt długa, więc powtarzają się one co kilka lat. Z tego względu warto zapoznać się z niektórymi motywami literackimi oraz z problematyką lektur szkolnych z nimi powiązanych. Z myślą o tegorocznych zdających, postanowiliśmy opisać, jakie motywy pojawiają się najczęściej na maturze z języka polskiego.

ZOBACZ TEŻ ARKUSZE Z ROZWIĄZANIAMI >>

Te motywy literackie pojawiają się najczęściej maturze z języka polskiego.

Motyw miłości

Zazwyczaj pojawia się w postaci czegoś zakazanego, jak np. w dziele "Romeo i Julia" lub "Dzieje Tristana i Izoldy". Popularniejszy jest jednak motyw niespełnionej miłości, w której jedna strona bardzo cierpi z powodu uczucia do kogoś innego. Jako przykład może tutaj posłużyć popularna "Lalka" oraz "Cierpienia Młodego Wertera".

Motyw zbrodni

Występuje w powiązaniu z przyczyną zbrodni, a także z konsekwencjami, które wynikają z przestępstwa. Najpopularniejszymi przykładami, kojarzącymi się z tą tematyką, są "Zbrodnia i Kara" i "Król Edyp". Znany przypadek to także zamordowanie Kaina przez Abla w Biblii.

Motyw wsi

Tematyka poświęcona problemom ludzi żyjących na wsi. Uwypuklone są tutaj opisy i piękno krajobrazów. W polskiej literaturze ten motyw pojawia się w książce "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej, w "Chłopach" Władysława Reymonta oraz w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego.

Motyw samotności

Jest to tematyka, która nawiązuje do samotności z wyboru, a także do izolacji i utraty kontaktu z innymi ludźmi. Takie cechy przypisywane są w literaturze artystom. W lekturach szkolnych możemy spotkać się z tym motywem w dziele pt. "Giaur" oraz w "Sonetach Krymskich" Adama Mickiewicza.

Motyw przemiany bohatera

Metamorfoza bohatera to motyw, który pojawia się nie tylko w filmach, ale także w literaturze. Tematyka ta często jest poruszana podczas matury z języka polskiego. Aby dobrze zapoznać się z nią, warto przeczytać "Hamleta", "Makbeta", "Kordiana" oraz "Konrada Wallendroda".

Motyw niewoli

Z tym motywem związane może być uwięzienie bohatera – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrze. Tej tematyki doświadczymy w "Małym Księciu", "Procesie" i we wszystkich częściach "Dziadów".

Motyw Żydów

Temat, który jest ściśle powiązany z II Wojną Światową. W literaturze przedstawia się go jako problem z prześladowaniem. Możemy zapoznać się z nim w "Ludziach Bezdomnych", "Opowiadaniach" Tadeusza Borowskiego i w "Innym Świecie".

Motyw końca świata

Apokalipsa w literaturze może być opisywana w różny sposób, ale jako problematyka pojawia się też na wypracowaniu z języka polskiego. Dlatego warto przeczytać przed podejściem do matury "Nie-Boską Komedię", "Koniec Świata", "Medaliony" oraz "Dzień Sądu".

PW

fot. Pexels.com

Słowa kluczowe: tematyka, najpopularniejsze, powtarzają się, matura, język polski, egzamin, wypracowanie

Matura od A do Z

Zadania na maturze z matematyki

Zobacz, jakie zadania na maturze z matematyki pojawiają się najczęściej!

Jak odwołać się od wyników matury? [Poradnik 2020]

Czyli, co mogę zrobić, gdy mam wątpliwości dotyczące wyników egzaminu dojrzałości?

Poprawa matury 2019 - harmonogram matur poprawkowych

Jak i kiedy poprawić maturę? Sprawdźmy!

Wyniki matur 2020 - kiedy wyniki egzaminu maturalnego?

Rezultaty matur to kluczowa rzecz w procesie rekrutacji na studia. Ile trzeba czekać na ich ogłoszenie?

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Stypendia Premiera oraz Ministra Edukacji i Nauki w 2020 r. w liczbach

Ile pieniędzy otrzymało ponad 7,5 tys. uczniów, którzy mogli liczyć na te wyróżnienia?

Próbna matura Nowa Era 2021 - geografia, fizyka i j. niemiecki

Ostatni dzień próbnych egzaminów Nowej Ery został zaplanowany na 14 stycznia 2021 roku.

UMCS organizuje bezpłatne lekcje angielskiego dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Zajęcia będą prowadzone przez zagranicznych studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

MATURA 2020 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane