zmień miasto

Najpopularniejsze motywy literackie na maturze z języka polskiego

Co roku matura z języka polskiego na poziomie podstawowym ma swoją własną tematykę, na której oparta jest większość zadań z arkusza oraz wypracowanie końcowe. Lista tego typu zagadnień nie jest zbyt długa, więc powtarzają się one co kilka lat. Z tego względu warto zapoznać się z niektórymi motywami literackimi oraz z problematyką lektur szkolnych z nimi powiązanych. Z myślą o tegorocznych zdających, postanowiliśmy opisać, jakie motywy pojawiają się najczęściej na maturze z języka polskiego.

ZOBACZ TEŻ ARKUSZE Z ROZWIĄZANIAMI >>

Te motywy literackie pojawiają się najczęściej maturze z języka polskiego.

Motyw miłości

Zazwyczaj pojawia się w postaci czegoś zakazanego, jak np. w dziele "Romeo i Julia" lub "Dzieje Tristana i Izoldy". Popularniejszy jest jednak motyw niespełnionej miłości, w której jedna strona bardzo cierpi z powodu uczucia do kogoś innego. Jako przykład może tutaj posłużyć popularna "Lalka" oraz "Cierpienia Młodego Wertera".

Motyw zbrodni

Występuje w powiązaniu z przyczyną zbrodni, a także z konsekwencjami, które wynikają z przestępstwa. Najpopularniejszymi przykładami, kojarzącymi się z tą tematyką, są "Zbrodnia i Kara" i "Król Edyp". Znany przypadek to także zamordowanie Kaina przez Abla w Biblii.

Motyw wsi

Tematyka poświęcona problemom ludzi żyjących na wsi. Uwypuklone są tutaj opisy i piękno krajobrazów. W polskiej literaturze ten motyw pojawia się w książce "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej, w "Chłopach" Władysława Reymonta oraz w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego.

Motyw samotności

Jest to tematyka, która nawiązuje do samotności z wyboru, a także do izolacji i utraty kontaktu z innymi ludźmi. Takie cechy przypisywane są w literaturze artystom. W lekturach szkolnych możemy spotkać się z tym motywem w dziele pt. "Giaur" oraz w "Sonetach Krymskich" Adama Mickiewicza.

Motyw przemiany bohatera

Metamorfoza bohatera to motyw, który pojawia się nie tylko w filmach, ale także w literaturze. Tematyka ta często jest poruszana podczas matury z języka polskiego. Aby dobrze zapoznać się z nią, warto przeczytać "Hamleta", "Makbeta", "Kordiana" oraz "Konrada Wallendroda".

Motyw niewoli

Z tym motywem związane może być uwięzienie bohatera – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrze. Tej tematyki doświadczymy w "Małym Księciu", "Procesie" i we wszystkich częściach "Dziadów".

Motyw Żydów

Temat, który jest ściśle powiązany z II Wojną Światową. W literaturze przedstawia się go jako problem z prześladowaniem. Możemy zapoznać się z nim w "Ludziach Bezdomnych", "Opowiadaniach" Tadeusza Borowskiego i w "Innym Świecie".

Motyw końca świata

Apokalipsa w literaturze może być opisywana w różny sposób, ale jako problematyka pojawia się też na wypracowaniu z języka polskiego. Dlatego warto przeczytać przed podejściem do matury "Nie-Boską Komedię", "Koniec Świata", "Medaliony" oraz "Dzień Sądu".

PW

fot. Pexels.com

Ciekawe artykuły
Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama