Najwięcej chętnych na prawo, ekonomię i psychologię

2015-07-16 10:41:50

Część uniwersytetów udostępniła już informacje na temat przebiegu tegorocznej rekrutacji na studia I stopnia i jednolite studia magisterskie. Jak co roku najwięcej kandydatów ogółem było na prawo, ekonomię i psychologię. Na każdej uczelni jest natomiast inny zestaw kierunków o największej liczbie kandydatów na jedno miejsce.

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie zarejestrował w tym roku ok. 18 tys. kandydatów na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite magisterskie, którzy dokonali blisko 28 tys. rejestracji. Jak wynika z informacji udzielonych PAP, najbardziej obleganym kierunkiem było prawo, na które zapisało się ok. 2000 chętnych. Drugie miejsce zajmuje kierunek lekarski, na który było ok. 1500 chętnych, a trzecie psychologia - ok. 1300 kandydatów. Czwartą lokatę zajmują filologia angielska oraz psychologia stosowana, na które zarejestrowało się po ok. 900 chętnych.

Najwięcej chętnych na jedno miejsce zyskała filologia szwedzka - ponad 17 osób. Druga lokata pod tym względem przypadła japonistyce - ponad 11 osób na miejsce. - Od kilku lat obserwujemy dużą popularność rzadkich filologii. Rok temu na pierwszym miejscu w tym zestawieniu była sinologia, a dwa lata temu japonistyka. Kandydaci obserwując rynek pracy widzą, że nietypowe języki są obecnie dużym atutem – powiedział PAP rzecznik UJ, Adrian Ochalik.

Na Uniwersytecie Warszawskim w rejestracji wzięło udział ok. 22 tys. osób, które dokonały prawie 40 tys. rejestracji. Z informacji udostępnionych przez Biuro Prasowe UW dowiadujemy się, że największą liczbę zapisów odnotowały w tym roku ekonomia i prawo. Tendencja ta utrzymuje się na uczelni od lat. Na ekonomię zapisało się aż 2816 kandydatów, a na prawo 2073. Trzecie miejsce zajmują finanse i rachunkowość z liczbą 1820 chętnych. Czwarta w takim zestawieniu jest filologia angielska (1742 zapisy), a piąta psychologia (1644). Najbardziej zacięta rywalizacja o jedno miejsce toczyła się na studiach orientalistycznych. Najpopularniejszym kierunkiem okazała się w br. japonistyka, zaliczając 25 osób na miejsce. Na drugim miejscu uplasowała się sinologia z 20 osobami na miejsce, a tuż za nią znalazły się międzykierunkowe studia ekonomiczno-menedżerskie z 19 osobami na miejsce.

Na niektóre kierunki studiów zostaną jednak niebawem uruchomione dodatkowe nabory. - Często przyczyną nie jest wcale brak chętnych, ale brak kandydatów spełniających kryteria rekrutacyjne - tłumaczy Olga Basik z biura prasowego UW. Wiadomo już, że w br. takim kierunkiem będzie ochrona środowiska.

W rekrutacji na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite magisterskie wzięło udział 19 tys. 360 osób. Z informacji udostępnionych przez uczelnię dowiadujemy się, że w rankingu kierunków o największej liczbie zarejestrowanych kandydatów prym wiodą prawo i psychologia. Na prawo zapisało się 1683 kandydatów, a na psychologię - 1245. Trzecie miejsce zajęło dziennikarstwo z liczbą 720 chętnych. Hitem tegorocznej rekrutacji w kategorii kierunków z niskim limitem przyjęć okazała się filologia szwedzka notująca ponad 23 osoby na miejsce. Drugim kierunkiem w takim zestawieniu jest filologia duńska (blisko 13 osób na miejsce), a trzecim geodezja i kartografia (ponad 9 osób).

W tym roku Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie zarejestrował 13 tys. 800 kandydatów na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite magisterskie. Jak wynika z informacji udzielonych PAP, najwięcej kandydatów - 1312 - zapisało się na prawo. Kolejną pozycję zajmują finanse i rachunkowość z 999 zgłoszeniami oraz psychologia, na którą zarejestrowało się 775 kandydatów. W zestawieniu kierunków o największej liczbie kandydatów przypadających na jedno miejsce w tym roku w czołówce znalazły się: jazz i muzyka estradowa (7 osób), psychologia a także lingwistyka stosowana w zakresie języka angielskiego i niemieckiego (po 5 osób). Kierunki, które w trakcie pierwszej tury rekrutacji cieszyły się mniejszym zainteresowaniem to m.in. studia wschodnioeuropejskie, monitoring i analityka środowiska, fizyka techniczna i informacja w e-społeczeństwie.

Z danych tych wynika, że popularność niektórych kierunków studiów na polskich uniwersytetach nadal się utrzymuje. Uczelnie te uruchamiają na wybranych kierunkach kolejną turę rekrutacji, przez co liczby zgłoszonych ogółem kandydatur ulegną w najbliższym czasie zmianie.

PAP - Nauka w Polsce, Natalia Kondratiuk-Świerubska

Fot. K. Zatycki

Słowa kluczowe: studia, najpopularniejsze kierunki, rekrutacja

Proces rekrutacji na Uczelniach Wyższych

Ruszyła rekrutacja na studia na UMK Toruń

Uniwersytet Mikołaja Kopernika prowadzi nabór na studia w roku akademickim 2015/2016.

Ruszyła rekrutacja na studia licencjackie na UJ Kraków

Na Uniwersytecie Jagiellońskim dla tegorocznych maturzystów przygotowano 11 tys. 900 miejsc na 148 kierunkach.

Rusza rekrutacja na Uniwersytecie Ekonomicznym Katowice

Uczelnia przygotowała dla kandydatów sporo nowości.

Trwa dodatkowa rekrutacja na UWr Wrocław

Rozpoczęła się dodatkowa rekrutacja na niektóre kierunki stacjonarnych studiów licencjackich.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Spotkanie informacyjne dla kandydatów na studia w Akademii Leona Koźmińskiego [28 lipca 2020]

Poznajcie ofertę edukacyjną ALK! Spotkanie odbędzie się w j. polskim oraz angielskim.

Spotkanie z Kosmetologią w Społecznej Akademii Nauk w Łodzi [Lipiec 2020]

Rozmowa menedżer kierunku i studentki... Czego się z niej dowiecie?

Spotkanie online z Socjokryminologią w Społecznej Akademii Nauk w Łodzi [Lipiec 2020]

Poznaj kolejny ciekawy kierunek studiów w łódzkiej SAN!

MATURA 2020 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Progi na studia na Uniwersytet Przyrodniczy - uniwersytet przyrodniczy wrocław studia progi na kierunki punktacja pierwszy rok studiów

Tabela przedstawia punktację progową kwalifikującą do przyjęcia na pierwszy rok studiów.