Nauczyciel Jutr@ i Nuczyciel Roku 2021

ZNP wyłonił zwycięzców i wyróżnił nauczycieli

2021-10-21 10:16:24

Praca jako nauczyciel jest trudna i wymagająca, a zmniejszający się prestiż tego zawodu sprawia, że większość młodych ludzi nie chce go wybrać. Jednakże są pasjonaci, którzy nie opuszczają szkół i pozostają ze swoimi uczniami, choć podkreślają, że rozwój oświaty zmierza w mało optymistycznym kierunku. Są wśród nich Dariusz Martynowicz - nauczyciel roku 2021 i Joanna Mikusek-Przystajko - tegoroczna Nauczycielka Jutr@.

Zobacz też: Rok Przemysława Czarnka na stanowisku Ministra Edukacji i Nauki >>

Nauczyciel roku 2021 i Nauczyciel Jutr@ - gala

Nauczyciel Roku 2021

Dariusz Martynowicz jest polonistą w Małopolskiej Szkole Gościnności im. Tytusa Chałubińskiego w Myślenicach. Decyzją jury, któremu przewodził profesor Stefan M. Kwiatkowski, otrzymał tytuł Nauczyciela Roku 2021.

- Tacy nauczyciele jak pan Martynowicz są nadzieją polskiej szkoły. Nie zdarzają się zbyt często ludzie, którzy nie tylko uczą, ale także mądrze i odpowiedzialnie zmieniają polską edukację, broniąc przy tym wartości podstawowych takich jak szacunek, tolerancja, poszanowanie różnorodności, wrażliwość i brak obojętności na zło - napisał Jerzy Niedenthal, były dyrektor Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zostać Nauczycielem Roku?

Konkurs od pierwszej edycji nagradza tych, którzy wykazują się ponadprzeciętnością na kilku płaszczyznach. Jest to dydaktyka i zaangażowanie w działalność wychowawczą, której efekty rzadziej są zauważalne na pierwszy rzut oka i działalność organizacyjna.

- Pierwszy to wymiar dydaktyczny, czyli oceniamy to, jakimi są nauczycielami swoich przedmiotów. Drugi aspekt to osiągnięcia wychowawcze, które często pozostają w cieniu tych dydaktycznych, bo te ostatnie łatwiej wymierzyć. Trzeci obszar to działalność organizacyjna. I w tej kwestii nasi laureaci także stanowią czołówkę peletonu. Sukcesy, które osiągali na tych polach, są godne najwyższego podziwu - tłumaczył prof. Kwiatkowski.

Kim jest Nauczyciel Jutr@?

W 2021 roku zorganizowano nowy konkurs dla nauczycieli - "Nauczyciel Jutr@". Ma on wyróżniać tych, którzy w swojej pracy cechują się otwartością na nowe technologie i innowacyjnie prowadzą swoje zajęcia. Pierwszą osobą, która otrzymała tytuł "Nauczyciela Jutr@" jest Joanna Mikusek-Przystajko ze Społecznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kudowie-Zdroju. Zaproponowała sposób, na wykorzystanie robotów podczas lekcji etyki. 

- Nauczyciel Jutr@ to nauczyciel zorientowany na przyszłość. Pandemia oraz rozwój nowych technologii spowodowały, że współczesny nauczyciel powinien patrzeć w przyszłość odnośnie do tego, co tradycyjne, czyli treści, metod i form kształcenia - powiedział prof. Stefan M. Kwiatkowski.

Zobacz też: Dzień Nauczyciela 2021 >>

KK

fot. youtube.com/channel/UCA1ITnE3JGZICq3lZgqlFHA

źródło: Związek Nauczycielstwa Polskiego, glos.pl

Słowa kluczowe: Nauczyciel roku 2021, Związek nauczycielstwa polskiego, najlepszy nauczyciel

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Matura z fizyki 2022 - arkusz i odpowiedzi

Odpowiedzi i arkusz CKE z matury z fizyki 2022

Matura 2022 - geografia

Arkusze z zadaniami oraz odpowiedzi na najtrudniejsze pytania z matury 2022.

Matura 2022 - najważniejsze informacje, arkusze CKE i odpowiedzi z egzaminów

Ile procent należy otrzymać, aby zdać maturę w 2022 roku?

Matura 2022 - znamy odpowiedzi z języka polskiego!

Zobacz arkusze i odpowiedzi, a także sprawdź rozwiązania zadań pisemnych z matury!

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Matura z chemii 2022 - arkusz CKE i odpowiedzi

Jak wygląda matura na poziomie rozszerzonym z chemii?

Matura 2022 - zmiany, terminy, egzaminy, harmonogram

Wszystko, co musisz wiedzieć o nadchodzącym egzaminie dojrzałości.

Jak radzić sobie ze stresem przed maturą?

Przyszedł długo wyczekiwany czas przeprowadzania egzaminów dojrzałości. Zobacz, jak odpowiednio uspokoić swój organizm, by w pełni skupić się na zadaniach.

MATURA 2022 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane