Nauka języka obcego w XXI wieku - ciekawostki dla maturzystów!

2016-06-03 09:26:23 | artykuł sponsorowany

Nauką języków obcych ludzie interesowali się od dawien dawna. Znajomość języków pomaga w komunikacji, nauce, rozwijaniu swoich zainteresowań, umożliwia podróżowanie i zwiedzanie. Inteligencja człowieka zawsze szła w parze z wykształceniem i znajomością języków obcych. Wybitni intelektualiści i poligloci znają nawet po kilkanaście języków. Gdyby każda osoba znała przynajmniej jeden język obcy to byłoby już duże osiągniecie. Świat się rozwija w niesamowitym tempie. Powstają nowe wynalazki, technologie oraz sposoby porozumiewania się między ludźmi. Olbrzymi skok cywilizacyjny świat przeżywa od momentu powstania Internetu. Wiek XXI  rządzi się też swoimi prawami. Zaczęto Internet upowszechniać na świecie na  początku lat 80 - tych ubiegłego wieku. W Polsce rozwój nastąpił dopiero w latach 90-tych.Do nauki języków obcych używa się metod tradycyjnych i nowoczesnych (wykorzystujących istnienie Internetu).Potencjalny odbiorca spotyka się z wieloma sposobami nauczania. Może dostosować metodę do własnych możliwości i upodobań. Przed epoką Internetu korzystało się tylko z takich mediów jak :  telewizja, gazety, czasopisma, film.

Powstało też sformułowanie – nowe media. Nowymi mediami jako sposobami przekazu  nazywamy każdy format inny, niż istniejący przed okresem Internetu. Nowe media stworzyły pole do gry dla dużych producentów treści  oraz ich konsumentów. Na całym świecie a także i w Polsce bardzo popularne są blogi. Blog to jest rodzaj strony internetowej. Zawiera uporządkowane chronologicznie wpisy. Blog umożliwia komentowanie  notatek przez czytelnika dziennika sieciowego. Wszystkie blogi traktowane są jako medium komunikacyjne – noszą nazwę blogosfery. Blogi przedstawiają światopogląd autora. Zawierają jego przemyślenia, uwagi, komentarze, nagrania (audio i wideo).Polacy bardzo chętnie zaczęli pisać blogi. Można czytać i pisać blogi w różnych językach, uczyć się oraz zawierać nowe znajomości. Blog ma ok.15 lat. Jest jednym z najbardziej popularnych narzędzi Internetu. Powstały też z myślą o osobach pragnących uczyć się języków obcych - chcących poznawać nowe kultury i obyczaje. Blogi dostarczają informacji o ciekawych filmach w wersji oryginalnej, wystawach, książkach. Itp. Jest to świetne narzędzie przydatne w nauce języków obcych.

Bardzo ważną umiejętnością człowieka w XXI wieku jest sprawne posługiwanie się nowymi technologiami informacyjno-telekomunikacyjnymi. Następujące zmiany mają duży wpływ na metodologie nauczania w tym nauczania języków obcych. Nowa podstawa programowa MEN zwraca szczególną uwagę na przygotowanie uczniów do życia w społeczeństwie informacyjnym. Nauka języków nie odbywa się teraz w zamkniętych salach ale poprzez aktywność w Internecie, na Facebooku, Twitterze, smartfonach, tabletach, portalach społecznościowych, skype, You Tube. Język angielski to najważniejszy obecnie język biznesu, informatyki, rozrywki, turystyki i kontaktów międzyludzkich. Bardzo ważne jest próbowanie nowych rozwiązań, technik nauczania, interesowanie się nowościami. W XXI wieku największym wyzwaniem dla nauczycieli i lektorów języków obcych jest szybki rozwój informacyjno-technologiczny. Wymaga to ciągłych zmian i dostosowania się do społeczeństwa informacyjnego. Ważne jest wykorzystywanie informacji z platform e-learningowych, e-podręczników na tablety i komputery, ćwiczeń i testów online.

Kanał You Tube jest jedną z ważniejszych pomocy dydaktycznych. Wielu wykładowców, blogerów i lektorów prowadzi własny kanał na YT – uczą w ten sposób np. angielskiego. To bardzo skuteczna forma nauki, która odtwarza dźwięk audio i wideo. Dostęp do tych kanałów jest bezpłatny – zwiększa to też jego popularność. Są kanały tematyczne: biznesowe, dla osób początkujących oraz zaawansowanych itd. W sieci jest też dostęp do filmów obcojęzycznych. Możemy dowolnie wybrać wykładowcę i kanał. Niektóre z kanałów poświęcone są słownictwu, gramatyce, wymowie lub pisowni. Bardzo ciekawe są też aplikacje na smartfon. Pozwalają na naukę języka w każdym miejscu np. w autobusie, w kolejce. Aplikacje to: Duolingo, Fiszkoteka, LiveMocha. Duolingo uczy słownictwa, gramatyki, pisania i mówienia. Wykorzystuje elementy gry i rywalizacji. Sprawdzanie naszej wiedzy odbywa się za pomocą różnych ćwiczeń takich jak: rozpoznawanie obrazków, tekstu mówionego, zapisywanie ze słuchu itp. Grafika i jakość nagrania są na odpowiednim poziomie. Fiszkoteka zastępuje metodę fiszek w nauce języka. Dzięki fiszkom online zapamiętuje się  szybciej (wiele zmysłów) i na dłużej (auto powtórki). Należy zaznaczyć, że Komisja Europejska przyznała Fiszkotece prestiżowy certyfikat European Language Label. LiveMocha pozwala na korzystaniu z kontaktów z wieloma internautami oraz nauczycielami. LiveMocha to rozbudowany edukacyjny serwis społecznościowy umożliwiający naukę języków obcych. Oparty jest na trzech  elementach: kursach językowych dla 6 języków obcych, narzędziach do prowadzenia konwersacji z obcojęzycznymi użytkownikami oraz rozbudowanym systemie motywacyjnym.

- Często używa się też tablic multimedialnych. Ten sposób umożliwia oddziaływanie równolegle na kilka zmysłów i wyobraźnię uczniów. Kiedyś rozmowy telefoniczne za granicę kosztowały bardzo dużo. Obecnie dzięki skype można za darmo komunikować się z całym światem. Umożliwia on również połączenie video – za kilkadziesiąt złotych można kupić kamerę. Można urządzać  też tzw konferencję (rozmowa wielu osób).Są różne formy aktywności społecznej. Aktywiści z projektu United Fellows  pomagają Polakom w nauce języków obcych, a jednocześnie uprzyjemniają czas starszym osobom przebywającym w amerykańskich domach opieki. Projekt ten polega  na nawiązaniu przez Skype'a kontaktu polskich uczniów z seniorami. Rozmowy w języku angielskim dotyczą tematów takich jak: kultura, komunikacja międzypokoleniowa itp. – podaje nauczyciel oferujący lekcje angielskiego online z Preply. Celem tego projektu jest zachęcenie młodzieży do nauki języków obcych a także do komunikowania się z osobami starszymi. Ważne jest aby jednej i drugiej stronie sprawiało to przyjemność i radość. To samo stowarzyszenie pomaga również dzieciom w nauce języków obcych. Organizuje się zbiórkę materiałów i pomocy naukowych a Education First udostępnia online kursy językowe.

Ważne jest aby wszystkie dzieci bez względu gdzie mieszkają i w jakiej są sytuacji życiowej miały takie same szanse żeby nauczyć się języków obcych. Nauka polega na indywidualnej pracy, w dowolnym terminie. Długość lekcji zależy od chęci słuchacza. Najważniejsza jest  systematyczność i motywacja do nauki. Można również  stworzyć własne materiały do nauki języka – będą służyły też innym osobom. W obecnym czasie tworzenie materiałów wideo jest dostępne dla każdego. Technika cyfrowa jest już na tak wysokim poziomie, że wszyscy mogą wykonać świetnej jakości zapis .Można też zaprojektować trójwymiarowy obraz i przestrzenny dźwięk.

Najnowsze technologie XXI wieku wypierają z rynku tradycyjne metody nauczania języków. Osoby, które nie miały do czynienia z nowoczesnymi mediami mówią że „papieru nic nie zastąpi”. Każdy z nas ma prawo do swoich poglądów. Nie możemy jednak być nadmiernie sentymentalni. Musimy myśleć o przyszłości naszych dzieci i wnuków. Już nie ma odwrotu od nowoczesnych środków przekazu. Nie oznacza to jednak całkowitej rezygnacji z tradycyjnych metod – jedna metoda powinna wspierać drugą.

artykuł sponsorowany

Słowa kluczowe: nowoczesne metody nauki języka, ciekawostki dla maturzystów, preply

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Stypendia Pomostowe - most do lepszej przyszłości

Aż 10 tys. złotych wsparcia dla młodzieży, która poza dobrymi wynikami w nauce, spełnia pozostałe warunki programu.

Proces rekrutacji na studia w 2024 roku - co warto wiedzieć?

Zobacz, jak wygląda rekrutacja na studia krok po kroku.

Rekrutacja na studia w 2024 roku - co zmieniło się w porównaniu z poprzednimi latami?

Zobacz, co będzie brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia.

Studniówka przed maturą: najważniejsze wydarzenie dla każdego maturzysty!

Studniówka jest symbolicznym pożegnaniem z jednym etapem życia i powitaniem drugiego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii w Poznaniu - kształcenie przyszłych specjalistów w kosmetologii, fizjoterapii i technikach dentystycznych

Wybór odpowiedniej ścieżki edukacyjnej to kluczowy krok w kształtowaniu swojej przyszłości zawodowej.

Jakie są szanse na dostanie się na studia w 2024 roku?

Zobacz, co jest ważne przy rekrutacji na studia.

O czym trzeba pamiętać na miesiąc przed maturą?

Egzamin dojrzałości zbliża się wielkimi krokami.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane