Nieobecność na maturze - dla kogo zostały przygotowane dodatkowe terminy w czerwcu?

2022-05-11 12:01:39

Matura to egzamin, do którego co roku przygotowują się tysiące uczniów. Sprawdzian dojrzałości, przed którym stają maturzyści w maju, często jest przepustką do pójścia na wymarzone studia. Co jednak się stanie, kiedy w związku z niespodziewanymi sytuacjami nie będziemy mogli dotrzeć, aby napisać go na czas?

Zobacz też: Matura historia 2022 - arkusze i odpowiedzi

matura 2022Dodatkowe terminy pisania matury

Niespodziewane sytuacje w życiu sprawiają, że nie każdy uczeń będzie mógł wziąć udział w egzaminie maturalnym. Centralna Komisja Egzaminacyjna wyznaczyła jednak specjalne daty, dla tych osób, które w związku ze szczególnymi wydarzeniami, które ich spotkały, będą mieli szanse napisać egzamin jeszcze w tym roku. Daty przeznaczone na tego typu poprawkę to od 1 do 15 czerwca, czyli prawie miesiąc po pierwszych terminach matur. Warto jednak zauważyć, że nie każdy uczeń, który nie pojawił się na maturze będzie mógł skorzystać z tej opcji.

Komu przysługują dodatkowe terminy pisania matur?

Do przystąpienia do matury w dodatkowym terminie mogą maturzyści, którzy posiadają udokumentowany wniosek oraz uzyskali zgodę dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Według zasad do czerwcowych egzaminów zostaną dopuszczone tylko te osoby, które na skutek szczególnych przypadków losowych i zdrowotnych nie mogły wziąć udziału w napisaniu ich podczas pierwszego terminu. Tacy uczniowie muszą jednak pamiętać, żeby złożyć odpowiedni dokument do dyrektora nie później niż w dniu majowego sprawdzianu z wiedzy. Decyzje dotyczące pozwolenia napisania matury w dodatkowym terminie są rozpatrywane indywidualnie.

Dodatkowy termin a matura poprawkowa

Warto zauważyć, że dodatkowy termin matur nie jest równy z maturą poprawkową. Oznacza to, że wszystkie osoby, które nie zdały jednego egzaminu na poziomie podstawowym w części pisemnej, będą miały szansę na jego ponowne napisanie 23 sierpnia 2022 roku. Pod koniec wakacji do matury przystąpią jednak tylko te osoby, których egzamin nie został unieważniony. O wynikach swoich starań uczniowie usłyszą 9 września 2022 roku. Osoby, którym nie uda się zdać podstawy kolejną szansę przystąpienia do sprawdzianu wiedzy będą miły dopiero po zakończeniu następnego roku szkolnego.

BS

fot. Krzysztof Zatycki

Źródło: se.pl, otouczelnie.pl

Słowa kluczowe: matura 2022, nieobecność na maturze, dodatkowe terminy matur

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Matura 2022 - matematyka poziom podstawowy i rozszerzony

Sprawdź z jakimi zagadnieniami mierzą się tegoroczni maturzyści podczas egzaminu.

Matura historia 2022 - arkusze i odpowiedzi

Sprawdź, jakie pytania padły na egzaminie!

Matura 2022 - geografia

Arkusze z zadaniami oraz odpowiedzi na najtrudniejsze pytania z matury 2022.

Jak radzić sobie ze stresem przed maturą?

Przyszedł długo wyczekiwany czas przeprowadzania egzaminów dojrzałości. Zobacz, jak odpowiednio uspokoić swój organizm, by w pełni skupić się na zadaniach.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Matura 2022 - WOS arkusze i odpowiedzi

Arkusze i rozwiązania zadań maturalnych z wiedzy o społeczeństwie.

Matura z fizyki 2022 - arkusz i odpowiedzi

Odpowiedzi i arkusz CKE z matury z fizyki 2022

Matura 2022 - język angielski odpowiedzi i arkusze

Sprawdź, jakie zadania pojawiły się podczas egzaminu dojrzałości.

MATURA 2022 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane