zmień miasto

Nowa i stara matura - czym się różnią?

Egzamin dojrzałości czeka każdego ucznia szkoły średniej i tak jest od zawsze. Sposób przeprowadzania matury jednak zmieniał się bardzo często i formy były różne. Ostatnia duża reforma nastąpiła w 2015 roku. Od tego czasu już trzy roczniki podeszły do nowej matury, więc można w końcu ocenić, czy te zmiany wyszły na plus, czy na minus.

Reforma edukacyjna zmieniła formę przeprowadzania egzaminu dojrzałości.

Zacznijmy od opisania, co się zmieniło w maturze. Tak naprawdę w większości przedmiotów różnice były niewielkie. W języku polskim zmieniły się zaledwie niektóre zadania, które przestały być oceniane według klucza. To jest duży plus dla egzaminu dojrzałości, ponieważ dzięki temu można w pełni poruszyć tu własną wyobraźnię, a także opisać własne zdanie.

Największą reformą, która pojawiła się w 2015 roku, było przeprowadzanie egzaminu z języka polskiego ustnego. Niegdyś każdy maturzysta musiał wybrać temat i przygotować się do swojej prezentacji. Sprawa była o tyle prosta, że wiedzieliśmy, co nas czeka i mogliśmy się na to przygotować. Dlatego też niezdanie tego egzaminu graniczyło z cudem. Na dzień dzisiejszy sprawa jest trochę inna, ponieważ na maturze przychodzimy bez niczego. Losujemy temat i mamy tylko 15 minut na przygotowanie się do zaprezentowania.

Na pewno reforma zmusiła bardziej uczniów do nauki. Teraz nie mają oni wyjścia. Muszą nadrabiać wszystkie lektury, gdyż dzięki temu będą mieć do czego nawiązać w trakcie egzaminu. Tylko to pozwoli im zdać. Niestety, prawda jest taka, że do wybieranych przez nas pytań wkrada się pewna losowość. Sprawia to, że jedna osoba może trafić na łatwiejsze zadanie, a druga najtrudniejsze. Z tego powodu dochodzi do sytuacji, w których osoba ucząca się zalicza ledwo na 34%, a ta nieucząca się na prawie 100%, co jest kompletnym absurdem.

Matura od zawsze w pełni nie sprawdzała naszej wiedzy, ponieważ niektóre osoby potrafiły cwaniactwem lub zwykłym szczęściem przejść przez ten ciężki okres. Dlatego właśnie trudno jest wymyślić system, który będzie skuteczny. Nowa matura budzi jednak mieszane uczucia i wydaje się, że stary egzamin z języka polskiego już bardziej sprawdzał wiedzę ucznia.

PW

Fot. Pexels.com

Ciekawe artykuły
Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama