Nowa podstawa programowa od roku szkolnego 2019/2020

2018-02-02 16:57:11

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada duże zmiany w szkolnictwie. Jedną z nich będzie nowa podstawa programowa od roku szkolnego 2019/2020, którą podpisała minister Anna Zalewska. Dotknie ona w dużej mierze uczniów szkół średnich, dołączając do programu zajęć dodatkowe godziny fizyki, chemii, biologii, geografii oraz historii.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada reformę szkolnictwa.

Skąd pomysł na zmiany w edukacji? 

Nową ideę przyniosła za sobą reforma oświaty związana ze stworzeniem 7-letniej szkoły podstawowej. W ten sposób dokładnie 1 września 2019 roku wszystkie gimnazja zostaną zlikwidowane, przedłużając o rok każdy z etapów nauki w szkole średniej. Licea Ogólnokształcące staną się placówkami czteroletnimi, a technika pięcioletnimi. Zmiany dotkną także nowe szkoły branżowe II stopnia, w których nauka będzie trwać dwa lata.

Co przyniesie reforma edukacji?

Przede wszystkim przedłuży tygodniowo czas, który przeznacza się w szkole na historię, geografię, chemię, biologię i fizykę. W przypadku pierwszego przedmiotu będzie to teraz aż 8 godzin, a w przypadku reszty po 4 godziny. To jednak nie wszystkie zmiany, ponieważ fakultety, które od wielu lat wybierała większość maturzystów, przestaną być przymusowe. Tego typu zajęcia zostaną udostępnione tylko dla osób chętnych. Dodatkowo, w klasie pierwszej każdy uczeń otrzyma obowiązek zaliczenia jednego z wybranych przez dyrektora przedmiotów - filozofii, plastyki lub muzyki. Jeśli chodzi o resztę zmian w reformie szkolnictwa, będzie to zależne od profilu danej placówki.

Dzieła, które uczniowie będą czytać w trakcie swojej nauki w szkole średniej od roku 2019/2020, to m.in. "Podróże z Herodotem" autorstwa Ryszarda Kapuścińskiego, "Madame" Antoniego Libery, "Potop" Henryka Sienkiewicza, "Makbet" Williama Szekspira, ballady Adama Mickiewicza, "Pieśni" Jana Kochanowskiego, "Biblia" i wiele innych.

Cel rewolucji

Minister edukacji narodowej podkreśla, że powyższe zmiany mają przekazać uczniom w trakcie nauki polskie tradycje historyczne oraz kulturę literacką. Oprócz tego, zwiększenie ilości godzin na przedmioty humanistyczne pozwoli wzmocnić w młodzieży poczucie miłości do kraju i ojczystego języka. Zapowiadane zmiany umożliwią także młodemu człowiekowi ukształtowanie własnej tożsamości i pobudzenie kreatywności w trakcie lekcji.

PW

fot. Pixabay.com

Źródło: Gazetawroclawska.pl

Słowa kluczowe: reforma edukacji, Anna Zalewska, reforma oświaty, minister edukacji narodowej

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Studniówka przed maturą: najważniejsze wydarzenie dla każdego maturzysty!

Studniówka jest symbolicznym pożegnaniem z jednym etapem życia i powitaniem drugiego.

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zaprasza maturzystów na Dzień Otwarty

Wydarzenie odbędzie się 19 kwietnia 2024 roku w gmachu głównym (ul. Podchorążych 2).

Stypendia Pomostowe - most do lepszej przyszłości

Aż 10 tys. złotych wsparcia dla młodzieży, która poza dobrymi wynikami w nauce, spełnia pozostałe warunki programu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Co powinieneś wiedzieć zanim pójdziesz na studia?

Zobacz, co czeka cię za murami uczelni.

Jak wygląda matura ustna z języka polskiego?

Zobacz, jak przebiega egzamin krok po kroku.

Studia prawnicze: kierunek dla ambitnych - od marzeń po błyskotliwą karierę

To kierunek dla osób ambitnych i cierpliwych, które w przyszłości chcą oferować pomoc prawną.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane