"O sztuce"- vademecum wiedzy dla historyków sztuki

2013-08-30 13:55:26

19 lipca do księgarń trafiła najsłynniejsza książka Ernsta H. Gombricha  pt. ”O Sztuce”.

To najpopularniejsza na świecie i niezwykle ceniona książka poświęcona zagadnieniom sztuki. Od lat stanowi doskonałe wprowadzenie do historii tego tematu, będąc przy tym sztandarową pozycją w kanonie lektur uczniów i studentów wydziałów historii sztuki, nauk plastycznych oraz pokrewnych.

Przygotowana przez Dom Wydawniczy Rebis polska edycja oparta jest na szesnatym wydaniu brytyjskim – poprawionym, poszerzonym i wzbogaconym o nowe opracowanie graficzne.

Trudno znaleźć dzieło równie dobrze wprowadzające do historii sztuki poczynając od malarstwa jaskiniowego, sztuki egipskiej, greckiej, rzymskiej, sztuki Wschodu, średniowiecznej Europy  poprzez malarstwo włoskie, francuskie, a kończąc na eksperymentalnej sztuce współczesnej. Jak mówił Gombrich, jego celem było „wprowadzenie jasnego porządku w bogactwo nazwisk, okresów i stylów, które zapełniają strony dzieł bardziej ambitnych”.

Książka ta zawdzięcza swoją popularność szczerości i prostocie przekazu, a także doskonałemu stylowi pisarskiemu autora.

„Jest to popularyzacja wiedzy na najwyższym poziomie. Gombrich, dokonując starannego wyboru reprezentatywnych dzieł, poddaje je wnikliwej i wielostronnej analizie formalnej i treściowej... Wybrane dzieła, osadzone w szerokim kontekście historycznym, filozoficznym i politycznym, składają się na wielobarwną mozaikę epok i stylów“ ocenia dr hab. Michał Janocha, prof. Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.

„Gombrich nie onieśmiela czytelnika trudną, fachową terminologią i zawiłymi wywodami, ale jak mądry nauczyciel objaśnia zjawiska z dziejów sztuki (niejednokrotnie trudne i skomplikowane) w sposób umożliwiający ich zrozumienie przez niefachowców“ przekonuje prof. dr hab. Jarosław Jarzewicz z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Czytelnicy uważają Gombricha za prawdziwego mistrza, który łączy wiedzę i mądrość z niepowtarzalnym darem przekazywania wielkiej miłości do opisywanych przez siebie dzieł sztuki.

„Trudno byłoby znaleźć lepszą pierwszą książkę – wprowadzającą w ten fascynujący świat, będący poglądowym przewodnikiem wytyczającym szlaki i punkty w gęstwinie faktów, zjawisk, dzieł, stylów i kierunków“ uzupełnia prof. Jarzewicz.

Dzieło Gombricha to najlepiej sprzedająca się książka na świecie o sztuce, której do dziś rozeszło się ponad 7 milionów egzemplarzy! Książka zaopatrzona jest w doskonałe ilustracje obrazujące dzieła sztuki, o których jest mowa, przedstawiane w trzech dyscyplinach: rzeźba, malarstwo, architektura. Tablice chronologiczne, mapy oraz świetną bazę bibliograficzną, a także indeks nazw geograficznych, imion, pojęć, alfabetyczny wykaz ilustracji zgodnie z państwami i miastami w których znajdują się omawiane dzieła.

Dane bibliograficzne:

Dom Wydawniczy Rebis, Poznań, 2013, oprawa: twarda, liczba stron: 688, ISBN: 978-83-7510-216-1

ip

 
Słowa kluczowe: o sztuce ernst gombrich historia sztuki książka zapowiedź omówienie książki

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

"Geografia - lubię to", czyli powtórka do matury z geografii 2021!

Poznaj szczegóły i harmonogram darmowych zajęć dla tegorocznych maturzystów!

Aktualizacja w grupie "I": szczepienia dla wszystkich pracowników szkół, nie tylko nauczycieli

Na szybsze podanie preparatu może liczyć każdy zatrudniony przez placówkę oświaty. Czy wpłynie to na powrót na lekcje stacjonarne?

Funkcjonowanie szkół po 18 stycznia - jak będą wyglądały lekcje klas I-III?

Ograniczony ma być m.in. kontakt pomiędzy różnymi klasami.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Rekrutacja na Kosmetologię w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku [luty 2021] Gdańsk

Zapisy na niestacjonarne studia I stopnia została przedłużona.

Próbna matura 2021 - harmonogram

Dowiedz się, w jakich dniach odbywać się będą egzaminy w konkretnych przedmiotów!

Studiuj w KSA - stacjonarnie lub online! Kraków

Fotografia, projektowanie wnętrz... Krakowskie Szkoły Artystyczne mają bardzo szeroką ofertę - również w j. angielskim.

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Eksperymentuj z Centrum Nauki Kopernik - centrum nauki kopernika wystawa eksperymentuj wrocław centrum korona doświadczenia

Chcesz poznać fascynującą stronę fizyki, chemii, biologii i matematyki? Na własnej skórze doświadczyć najbardziej intrygujących zjawisk naukowych? Nie przegap wystawy „Eksperymentuj!”!