zmień miasto

Odwołania od matury 2018 [STATYSTYKI]

W 2018 roku maturzyści najwięcej odwołań złożyli w sprawie zadań z biologii na poziomie rozszerzonym. Popularnymi przedmiotami były także: język polski na poziomie podstawowym i rozszerzonym, chemia na poziomie rozszerzonym i matematyka na poziomie podstawowym. Odwołania wpływały nie tylko do okręgowych komisji egzaminacyjnych, ale również do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego.

Zobacz, jakich przedmiotów najczęściej dotyczyły odwołania maturalne w 2018 roku!

Odwołanie od wyniku matury

Każdy maturzysta, który nie jest zadowolony ze swoich wyników z egzaminów dojrzałości, ma prawo do odwołania się. Może to zrobić w pierwszej kolejności w OKE, gdzie otrzymuje opcję wglądu do swojej pracy, a nawet zrobienia jej zdjęcia. Jeśli uważa on, że powinien uzyskać większą liczbę punktów, składa on wniosek o ponowne ich przeliczenie. W sytuacji, gdy po tej weryfikacji uczeń nadal jest niezadowolony ze swoich wyników, ma możliwosć sprawdzenia matury w Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego - tegoroczni absolwenci szkół średnich są drugim rocznikiem, który może skorzystać z tego typu weryfikacji.

Zobacz też, jak napisać odwołanie maturalne >>

Odwołania od matury 2018 - statystyki

Centralna Komisja Egzaminacyjna informuje, że do 13 sierpnia wpłynęło już około 19,1 tys. wniosków o wgląd do samej pracy - w tym 5,5 tys. z samej biologii na poziomie rozszerzonym, 4,9 tys. z chemii na poziomie rozszerzonym i 3 tys. z matematyki na poziomie podstawowym.

4,9 tys. uczniów, składających wnioski o wgląd do prac, nie było zadowolonych ze swoich wyników maturalnych. Z tego powodu zdecydowali się oni także na weryfikację liczby punktów. Komisja postanowiła w 1,5 tys. arkuszy podwyższyć noty.

Kolejni niezadowoleni uczniowie mieli prawo w ciągu siedmiu dni po weryfikacji OKE złożyć wniosek o sprawdzenie pracy w Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. W tej sytuacji uczniowie musieli wskazać konkretne zadania i wyjaśnić szczegółowo, co jest w nich nie tak - ważnym elementem jest fakt, że te polecenia nie mogły być wcześniej zweryfikowane przez okręgową komisję egzmaminacyjną.

Do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego do 13 sierpnia 2018 roku trafiły wnioski dotyczące 1311 zadań egzaminacyjnych - w tym najwięcej (998) dotyczyło biologii na poziomie rozszerzonym, następnie języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym (112) i chemii na poziomie rozszerzonym (88).

Kolejne dane na temat odwołań maturalnych Centralna Komisja Egzaminacyjna otrzyma w listopadzie.

PW

Fot. Pixabay.com

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja

Ciekawe artykuły

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama