Pedagogika w nowym wymiarze

2013-08-16 15:01:07

4 lata za handel narkotykami, 8 lat za pobicie i to w obronie własnej, 3 lata za oszustwa podatkowe… Każdego dnia zapadają setki wyroków. Więzienia pękają w szwach. W przepełnionych celach niszczeje moralność. Czy można ją w ogóle odbudowywać w scenerii więziennej gehenny? Okazuje się, że resocjalizacyjnych “sztuczek” jest sporo, tylko wciąż za mało jest chętnych chcących wykorzystać swój pedagogiczny potencjał. Jednak pedagogika to nie “lekki” kierunek, ale studia, które wymagają od kandydata poczucia odpowiedzialności za drugiego człowieka.  
    
Dzień, w którym poświęcasz chwilę na ten artykuł, może stać się przełomem dla kogoś zza krat. Może właśnie dziś, po wielu samotnych latach spędzonych w zimnej celi, ktoś wychodzi na wolność. Radość? Euforia? A może zwątpienie i szereg pytań, z którymi nie poradzi sobie bez wsparcia specjalistów.
    
Z myślą o takich ludziach szkolnictwo wyższe projektuje specjalne kierunki dla kandydatów o nad wyraz wymownych predyspozycjach: cierpliwości, empatii, odpowiedzialności i poczucia sprawiedliwości społecznej. W ramach pedagogiki penitencjarnej, zaprojektowanej dla kandydatów na studia w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa, można posiąść wiedzę i umiejętności niezbędne do aranżowanej mądrej codzienności ludziom, umieszczonym w warunkach izolacji. Nareszcie odbywanie kary przestało być zagadnieniem tylko prawnym, stało się także zjawiskiem pedagogicznym, medycznym i psychologicznym.
    
Absolwenci pedagogiki penitencjarnej po wielu godzinach spędzonych z psychologami i ludźmi pracującymi za społeczną barierą, mogą z powodzeniem podjąć zatrudnienie w służbie więziennej albo w poradniach opiekuńczo-resocjalizacyjnych. Uwrażliwieni na szerokie spektrum problemów, z którymi mierzą się skazani, nie tylko wiedzą, jak radzić sobie w trudnej, a momentami niebezpiecznej scenerii więzienia, przygotowują również skazańca do rozpoczęcia nowego rozdziału życia – życia, które na nowo musi uszeregować zaburzony system wartości.
    
Pedagogika penitencjarna to zapewne specjalność, która burzy stereotyp myślenia o sfeminizowanym kierunku pedagogiki. Udowadnia, że współczesne problemy społeczne domagają się dialogu i wsparcia obu płci, tak różnorako spoglądających na szereg skomplikowanych zagadnień.
    
Absolwent pedagogiki penitencjarnej nie musi też pracować w zawodzie, aby jego predyspozycje i kunsztownie wypracowany warsztat spotkały się z uznaniem pracodawcy. W zasadzie wszędzie tam, gdzie pracuje się z człowiekiem, jego umiejętności mogą zostać wykorzystane. Żyjemy w coraz bardziej kontrastowej scenerii, wśród ludzi o barwnych charakterach, skłonnych do konfliktu i waśni. Zdolności negocjatorskie, cierpliwość, opanowanie i wytrwałość  oraz umiejętność prowadzenia konstruktywnego dialogu, które można wypracować na tych studiach, staną się atutami na różnych stanowiskach licznych korporacji.
    
Pedagogika penitencjarna to nie jedyna z proponowanych w ofercie Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa specjalności. Jeśli masz duszę pedagoga i lubisz pracę z ludźmi, ale nie masz pomysłu, w jakiej przestrzeni wykorzystać swój potencjał, wejdź na www.wsb.net.pl/ped7/pedagogika-studia-licencjackie - może znajdziesz pomysł na swoją przyszłość. Czekamy na Ciebie w Poznaniu, Gdańsku i Gliwicach. Przekonaj się z nami, że studia to pasja!

ip

Słowa kluczowe: wyższej szkoły bezpieczeństwa poznńa gdańsk gliwice pedagogika resocjalizacja rekrutacja

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Udana stylizacja na studniówkę - modnie i z klasą

Sprawdź, co jest w modzie i jak dopasować elementy stylizacji, by wyglądać doskonale.

7 sposobów na skuteczne przygotowanie się do matury

skutecznie porady jak przygotować się do egzaminu maturalnego

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Harmonogram egzaminów maturalnych 2024

Kiedy odbędzie się egzamin dojrzałości?

Studia prawnicze: kierunek dla ambitnych - od marzeń po błyskotliwą karierę

To kierunek dla osób ambitnych i cierpliwych, które w przyszłości chcą oferować pomoc prawną.

Praca dla absolwentów szkół średnich - jak znaleźć właściwą pracę, która będzie przyszłościowym wyborem?

Wybór pierwszej pracy i ścieżki kariery zawodowej nie jest łatwy. Rynek obfituje w możliwości, ale skąd wiedzieć, które z nich będą najbardziej opłacalne?

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane