zmień miasto

Pedagogika - w służbie człowiekowi

Pedagogika - nauka, której etymologiczne korzenie sięgają do greckiego paidagogos (co oznacza „prowadzący dziecko”) - to wyzwanie dla współczesnego świata. Dziś, gdy staje on w obliczu zagrożenia upadających wartości, „odwróconych pojęć”, słów będących pustymi i nic nieznaczącymi, pedagog dźwiga na swoich barkach ogromną odpowiedzialność. W jego pracy „kształtowanie dusz” nabiera zupełnie nowego wymiaru. Jest to walka, głównie prowadzona w imię młodego pokolenia, której celem staje się taki rozwój osobowości i takie kształtowanie wiedzy, aby młody człowiek nie tylko sprawnie potrafił funkcjonować w społeczeństwie, ale też, aby w tym swoim funkcjonowaniu opierał się na wartościach i zasadach, w których wyraża się piękno człowieczeństwa.

Tak rozumiana pedagogika staje się już nie tylko zwykłą nauką, ale wręcz misją. Misją, która wymaga doskonałego przygotowania. Zarówno merytorycznego, jak i praktycznego. Dlatego też uczelnie oferujące studia na kierunku pedagogika, muszą wychodzić naprzeciw zmianom, jakim podlega współczesny świat i tak kształcić przyszłych pedagogów, aby w tych zmianach potrafili to, co fundamentalne zaszczepiać wśród swoich uczniów, wśród ludzi, których spotkają na swojej drodze.

Pedagogika w Warszawie jest bardzo popularnym kierunkiem w tej aglomeracji. Właściwie w każdym województwie, w każdym większym mieście znajdziemy uczelnię, która kierunek ten prowadzi. Wpisując w wyszukiwarkę studia Olsztyn, Lublin, Szczecin, Katowice czy Warszawa dowiemy się, że to miasta z bogatą ofertą. Jednakże, jak i w życiu, w tej bogatej ofercie „nie wszystko złoto, co się świeci”. Bo wypuścić ze swoich progów pedagoga potrafi każda uczelnia, ale wykształcić go i przygotować do pełnienia jego pedagogicznej misji to prawdziwa sztuka, którą niewiele z nich opanowało.

Uczelnią, gdzie pedagogika nabiera wymiaru „sztuki wychowania” jest Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. J. Korczaka w Warszawie. Jeden z jej wydziałów zamiejscowych znajduje się w Szczecinie, w województwie zachodniopomorskim. Pozostałe znajdziemy w innych większych polskich miastach. Na każdym z nich poziom jest ten sam, te same są prezentowane wartości i te same tworzone są możliwości. Na każdym wiedza nabiera interdyscyplinarnego charakteru, a ogromny nacisk kładziony jest na promowanie wrażliwości społecznej, zachowań prozdrowotnych, podnoszenie kwalifikacji zawodowych, a także działalność prospołeczną oraz samodoskonalenie. Tu studenci nie tylko uczą się, jak pełnić misję pedagoga XXI wieku. Oni uczą się, jak w misji tej odnaleźć swoje miejsce, jak oddawać się jej z pełnym zaangażowaniem, jak nosić na barkach odpowiedzialność, jaka na nich spada.

Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. J. Korczaka w Warszawie to placówka, która zapewnia studentom nowoczesne metody kształcenia. Czerpiąc z bogactwa dorobku pedagogiki i nowoczesnych rozwiązań technologicznych, staje się źródłem wiedzy, którą studentom łatwiej i dokładniej udaje się zgłębiać. A przekazują ją wybitni naukowcy oraz znakomici praktycy, którzy oprócz wiedzy posiadają także bogate doświadczenie. Duży nacisk położony jest tutaj na praktyczne przygotowania absolwentów do przyszłej pracy. W tym celu organizowane są praktyki zawodowe oraz uruchamiane są dodatkowe przedmioty z zakresu kreatywności i innowacyjności. A wszystko po to, aby przyszły pedagog z całą odpowiedzialnością potrafił w swej misji przekształcać rzeczywistość wychowawczą, realizując pełnię istoty pedagogiki.

Sprawdź ofertę WSP im. J.Korczaka, jeśli interesują Cię studia podyplomowe - Warszawa, Katowice, Lublin, Olsztyn, Szczecin.

ip

Ciekawe artykuły

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama