Podręcznik szkolny. Czego potrzebuje uczeń do skutecznej nauki?

2022-11-21 13:27:09

Okres nauki szkolnej nieodłącznie wiąże się ze zdobywaniem wiedzy. Podręczniki szkolne towarzyszą uczniom każdego dnia. Każdego roku czas wakacji i zbliżający wakacji wiąże się z gorączkowym kompletowaniem wyprawki. Nic więc dziwnego, że rodziców interesują wtedy tanie podręczniki szkolne i artykuły papiernicze. O ile zakup książek zazwyczaj robi się z zaleconą przez szkołę listą, tak już pozostałe szkolne gadżety wybierane są spontanicznie. Jak wspomóc ucznia w nauce i co zaproponować mu, aby osiągnął lepsze wyniki w pozostałych przedmiotach nauczania? 

podręczniki do nauki dla dzieci

Czy podręczniki szkolne wystarczą do tego, aby zdobyć niezbędną wiedzę? 

Materiał nauczania prezentowany w szkole i określony przez podstawę programową jest zawsze podstawą treści podręczników szkolnych. Za pomocą tekstów w nich zawartych uczniowie zdobywają wiedzę, która weryfikowana jest podczas testów, odpowiedzi ustnych i sprawdzianów. Jednak nawet najlepszy podręcznik to często za mało, aby ugruntować wiedzę. Po co warto jeszcze sięgnąć? W podstawówkach i szkołach ponadgimnazjalnych podczas nauczania poszczególnych przedmiotów takich jak nauka historii, czy geografii warto sięgać po książki uzupełniające prezentowane wiadomości.

Podręcznik szkolny może być podstawą nauki, a dodatkowo można sięgać po różnego typu testy i repetytoria. Pozwalają one usystematyzować wiedzę i sprawdzają to, czy została ona przyswojona w wystarczającym stopniu. Każde wydawnictwo specjalizujące się w materiałach edukacyjnych ma w ofercie co najmniej kilka takich pozycji. Poszukaj podręczników szkolnych na https://allegro.pl/kategoria/podreczniki-do-szkol-podst-i-srednich-66820.

Jak zwiększyć skuteczność nauki? 

Tanie podręczniki szkolne są zawsze podstawową szkolną inwestycją. Bez nich nie sposób zdobywać wiedzy. Jednak nawet półka pełna podręczników szkolnych do wszystkich realizowanych w danej klasie przedmiotów nie zagwarantuje dobrych wyników. Jak jeszcze można pomóc uczniowi?  

Trudniejsze treści dobrze jest sobie rozpisać. Znany od dawna system notatek nadal uznawany jest za jedną z najskuteczniejszych form przyswajania faktów i skomplikowanych terminów. Skąd to wynika? Własnoręcznie sporządzone zapiski mobilizują do większej koncentracji na materiale. Do tego zapisywanie je za pomocą tzw. własnych słów sprawia, że treść staje się bardziej zrozumiała. Osoby, które przyswajają wiadomości wzrokowo mogą dodatkowo prowadzić do sporządzanych notatek różnorodne kolory i elementy graficzne. 

Dosyć prostą odmianą ręcznych notatek są podkreślenia najważniejszych treści. Wtedy z całości tekstu można łatwo wyselekcjonować najważniejsze informacje. Łatwo jest wtedy do nich wrócić bez konieczność czytania całej strony lub rozdziału. Innym sposobem jest zaznaczanie fragmentów stron za pomocą karteczek indeksujących. To opcja przydatna dla osób, które chcą później sprzedać podręcznik szkolny, nie chcą więc do zniszczyć. 

Na głos, czy po cichu? Jak powtarzać materiał? 

Pracy z podręcznikami też trzeba się nauczyć. Zawarte tam ilustracje, tabele i wykresy nie są tylko i wyłącznie czymś, co pozwala zapełnić poszczególne strony. Często zawarte są tam istotne informacje, które lepiej jest zaprezentować w takiej formie, niż opisywać jet tradycyjnie. Sam sposób przyswajania treści też może być różny. Wiele osób uczy się w ciszy. Nie zawsze jest to skuteczna forma. Czasem powtarzanie partii materiału na głos pomaga zapamiętać i co ważne utrwalić to, czego się aktualnie uczymy. 

Podane techniki i sposoby skutecznej nauki są skuteczne zarówno w przypadku uczniów chodzących do szkoły, jak i dorosłych, którzy chcą zdobyć nowe umiejętności. 

Artykuł Partnera

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: jak się uczyć, dodatkowe podręczniki, gdzie kupić podręczniki, książki do nauki

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Jak skutecznie powtarzać materiał do matury?

Zobacz, jak najlepiej przygotować się do matury.

Jak przygotować się do matury z matematyki? 5 porad

Mamy dla Ciebie 5 porad od korepetytorów!

Rusza inicjatywa #hakujemy_HiT! Jakie są jej założenia?

Program ma pomóc krytyczniej spojrzeć na podręcznik wprowadzony do szkół.

Kiedy rozpoczyna się rok szkolny 2022/2023?

Poznaj daty ferii zimowych na rok 2022/2023.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Kiedy i gdzie będzie można sprawdzić wyniki matur 2022?

Sprawdź, o której godzinie będą dostępne wyniki.

Wyniki matur 2022 - ile osób nie zdało egzaminów?

Przemysław Czarnek: "Egzamin zdało około 10 tysięcy osób więcej niż przed rokiem".

MATURA 2022 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane