zmień miasto

Podwyżki dla nauczycieli od września 2019 roku - nowa propozycja MEN

22 stycznia 2019 roku w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" doszło do spotkania Anny Zalewskiej z przedstawicielami związków zawodowych nauczycieli i pracowników oświaty. Podczas rozmów minister edukacji narodowej obiecała, że pedagodzy otrzymają podwyżki szybciej niż wcześniej zapowiadano - od września 2019 roku pensje mają zostać podniesione o 16,1% w stosunku do marca 2018 roku.

Zobacz, o ile Ministerstwo Edukacji Narodowej chce podnieść wynagrodzenia nauczycieli!

Podwyżki dla nauczycieli to ostatnio bardzo głośna sprawa, która wywołała wiele kontrowersji w całym kraju. Pedagodzy domagali się dużych wzrostów pensji, dlatego związki zawodowe pod koniec 2018 roku zorganizowały akcje protestacyjno-strajkowe, w ramach których pracownicy szkół zaczęli chodzić na masowe zwolnienia lekarskie. Ciąg zdarzeń w całej Polsce bardzo utrudnił przebieg próbnych egzaminów ósmoklasisty Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. W niektórych placówkach edukacyjnych do protestów doszło również po Nowym Roku.

W związku z tym, że od 2012 roku nie było żadnych wzrostów pensji nauczycieli, w 2017 roku rząd postanowił coś zmienić. W ten sposób zapowiedziano kilkuetapową serię podwyżek, na którą przygotowano ok. 6,5 mld złotych na lata 2018-2020 w budżecie państwa. To jednak nie wystarczyło pedagogom i domagają się oni jeszcze wyższych wynagrodzeń. Na wtorkowym spotkaniu minister edukacji narodowej – Anna Zalewska – zapowiedziała, że wcześniejsze postulaty ulegną zmianie. Według słów szefowej resortu na podwyżki będą mogły też liczyć osoby, które dopiero rozpoczynają pracę w zawodzie nauczyciela.

Przedstawiciele związków zawodowych nauczycieli i pracowników oświaty obawiają się, że postulaty Anny Zalewskiej nie wejdą w życie, ponieważ były to decyzje podjęte w nieobecności premiera. Minister edukacji narodowej zapewnia jednak, że spełniała ona każde wypowiedziane obietnice dotyczące płac nauczycieli.

Jeśli nawet zapowiadane przez MEN zmiany wejdą w życie, wynagrodzenia dla nauczycieli i tak będą zbyt niskie, dlatego związki zawodowe zapowiadają kolejne akcje protestacyjno-strajkowe.

W spotkaniu 22 stycznia 2019 roku udział wzięli przedstawiciele Forum Nauczycielstwa Polskiego, Forum Związków Zawodowych oraz Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". Kolejne rozmowy z Ministerstwem Edukacji Narodowej zapowiadane są na 31 stycznia 2019 roku. Aby podwyżki zostały wprowadzone już we wrześniu, postulaty muszą być potwierdzone do 30 kwietnia 2019 roku.

PW

Fot. Pixabay.com

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja

Ciekawe artykuły

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama