zmień miasto

Poprawa matury 2019 - harmonogram matur poprawkowych

4 lipca 2019 r. niektórzy maturzyści będą mogli już odetchnąć z ulgą i rozpoczną świętowanie zdanych matur. Czasami jednak pojawiają się pewne komplikacje i konieczna jest poprawa egzaminu maturalnego. Kiedy i jak się ona odbywa?

Uczeń pisze egzamin

Jak poprawić maturę?

Poprawka z matury zasadniczo nie różni się niczym od egzaminu zdawanego w pierwszym terminie. Jeżeli chcemy poprawić nasz egzamin, musimy udać się do szkoły na wyznaczony przez CKE termin. Reszta kwestii organizacyjnych zależy już od osób wyznaczonych przez placówkę nadzorującą egzaminy.

Kiedy można poprawić maturę?

Aby móc podejść do egzaminu w terminie poprawkowym, trzeba spełnić pewne wymagania. Po pierwsze, prawo do poprawki mają tylko ci maturzyści, którzy napisali w pierwszym terminie wszystkie egzaminy zawarte w deklaracji, żadnego nie opuszczając.

Po drugie, poprawić można tylko jeden niezaliczony przedmiot w części pisemnej. lub części ustnej. Jeżeli nie osiągniemy minimalnego wyniku z więcej niż jednego przedmiotu, będziemy musieli czekać rok na kolejną szansę.

Harmonogram matur poprawkowych

Terminy matur poprawkowych zawsze ustala Centralna Komisja Egzaminacyjna. W tym roku, część pisemną zaplanowano na 20 sierpnia, na godzinę 9:00 ze wszystkich przedmiotów.

Część ustna z języka polskiego i języków obcych w nowej formule (od 2015 r.) odbędzie się w dniach 20-21 sierpnia, wg harmonogramu ustalonego przez dyrektora szkoły, w której odbywa się poprawka.

Wyniki matur poprawkowych

Wyniki egzaminów napisanych w terminie poprawkowym zostaną ogłoszone dokładnie 11 września 2019 r. Jest to też dzień, w którym możliwe będzie odebranie świadectwa maturalnego. Będzie to szansa dla chętnych, aby zapisać się jeszcze na studia w przypadku pozytywnego wyniku.

Poprawka matury to szansa dla tych osób, którym nie udało zaliczyć się jednego przedmiotu w pierwszym terminie, ale które chciałyby rozpocząć studia jeszcze w tym samym roku. Alternatywą jest poprawa po latach, która również jest możliwa, aczkolwiek lepiej jest się wcześniej nieco dowiedzieć o jej warunkach.

KSK

fot. Pixabay.com

Ciekawe artykuły
Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama